Facebook Pixel

Які доходи мають декларувати ФОП у 2023 році

Які доходи мають декларувати ФОП в 2023. Фото: Youcontrol

Які доходи мають декларувати ФОП в 2023. Фото: Youcontrol

У 2023 році кампанія з декларування доходів за 2022 рік стартувала 1 січня й завершиться 15 травня, повідомила Державна податкова служба України

Подати декларацію про майновий стан і доходи до 15 травня, тобто податкову декларацію за минулий рік, і сплатити відповідні податки та збори – це обов’язок громадян.

1

Чи може ФОП у 2023 році подати декларацію про доходи онлайн

ДПС нагадує, що декларацію про майновий стан і доходи можна подавати в електронному вигляді через електронний кабінет (cabinet.tax.gov.ua) у розділі «ЕК для громадян» – «Податкова декларація про майновий стан і доходи».

Для цього вам буде потрібний особистий електронний ключ, виданий кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг.

2

Які доходи у 2023 році ФОП мають задекларувати обов’язково

У ДПС нагадали, що ФОП зобов’язані самостійно обчислити суми податку на доходи та військового збору до сплати в бюджет. У розділі IV Податкового кодексу України перераховані такі види доходів:

  • окремі видів доходів від податкових агентів, які не були оподатковані під час виплати, але не звільнені від оподаткування, суми заборгованості, за якими сплив строк позивної давності; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо тощо (п. п. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу);
  • отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (інших фізичних осіб — резидентів або нерезидентів): спадщина, подарунки, дохід від оренди майна іншій фізичній особі, доходи від операцій із продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна (п. п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу) ;
  • отримання іноземних доходів (п. п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу);
  • отримання доходів від підприємницької діяльності ФОП не на спрощеній системі оподаткування (ст. 177 Кодексу);
  • отримання доходів від незалежної професійної діяльності (ст. 178 Кодексу);
  • якщо іноземець набуває статус резидента України, він також має відобразити в податковій декларації доходи з джерелом їхнього походження в Україні та іноземні доходи (п. п. 170.10.4 п. 170.10 ст. 170 Кодексу).
3

Які доходи ФОП не підлягають декларуванню у 2023 році

Водночас Кодекс згадує випадки, коли платника податку звільнено від подання податкової декларації в разі отримання доходів:

  • від податкових агентів, які, згідно з розділом IV Кодексу, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
  • винятково від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу;
  • від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких, відповідно до цього розділу, не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких уже був сплачений податок під час нотаріального посвідчення договорів відповідно до розділу IV Кодексу;
  • об’єкти спадщини, які, згідно з розділом IV Кодексу, оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.
4

Як декларувати доходи тим, хто отримав прихисток в інших країнах

Що робити тим, хто, маючи статус ФОП, втікав від війни та скористався правом на тимчасовий захист в інших країнах світу?

Вони мають задекларувати благодійну допомогу від іноземних держав і їхніх державних фондів, а також від закордонних благодійних організацій як іноземні доходи. Водночас податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із таких сум сплачувати не потрібно. У декларації вони мають лише зазначити отримання таких коштів як дохід без податку та збору.

Пояснення від Державної податкової служби: згодно з п. 27 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, благодійна допомога за кордоном не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 і 2023 податкові (звітні) роки. Ця пільга поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, зокрема в разі її одержання як додаткове благо, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.