Facebook Pixel

Як і куди сплачувати податки за 2022 рік після релокації ФОП? Маємо відповідь

Що робити малому підприємцю, який працює на єдиному податку, після евакуації або релокації бізнесу в інший регіон України? Куди сплачувати податки? Куди подавати декларацію за 2022 рік? На ці питання точні й аргументовані відповіді надала Державна податкова служба.

Відповіді ДПС дуже стисло можна сформулювати так. У разі зміни податкової адреси фізична особа – підприємець – платник єдиного податку (першої – третьої груп):

  • сплачує єдиний податок за попереднім місцем перебування до закінчення поточного бюджетного року;
  • подає податкову декларацію за новим місцем перебування.

Перекладаємо. Якщо ви через війну евакуювалися, то єдиний податок за періоди 2022 року маєте відправити за «довоєнними» реквізитами. Але податкову декларацію за 2022 рік подавати доведеться вже за місцем нової реєстрації.

Як і куди сплачувати єдиний податок і подавати декларацію за 2022 рік

  • Платники I — III груп сплачують єдиний податок за місцем податкової адреси (п. 295.4 ст. 295 ПКУ).
  • Податкова декларація подається до контролювального органу за місцем податкової адреси (п. 296.4 ст. 296 ПКУ).
  • Податкова адреса для ФОП — це місце проживання людини, за яким вона береться на облік як платник податків у контролювальному органі (п. 45.1 ст. 45 ПКУ).
  • Якщо платник єдиного податку переїхав і змінив податкову адресу, останнім звітним періодом за цією адресою вважається період, коли людина подала до ДПС заяву про зміну податкової адреси (п. 294.7 ст. 294 ПКУ).
  • ФОП I — II груп мають подати заяву не пізніше 20 числа місяця, наступного за переїздом (п. 298.5 ст. 298 ПКУ). ФОП III групи подають заяву не пізніше останнього дня кварталу, коли вони переїхали (абзац перший п. 298.6 ст. 298 ПКУ).
  • Водночас, згідно з абзацом другим частини п’ятої ст. 78 Бюджетного кодексу України, у разі зміни місця перебування суб’єкта господарювання та його реєстрації як платника податків за новим місцем перебування сплата визначених податковим законодавством, зокрема місцевих податків і зборів, здійснюється за місцем попередньої реєстрації платника податків до закінчення поточного бюджетного періоду.
  • Згідно з п. 10.13 розділу X Порядку обліку платників податків і зборів (наказ Мінфіну від 09.12.2011 № 1588), суб’єкт господарювання після зняття з обліку в контролювальному органі за попереднім місцем перебування й далі обліковується та сплачує податки з урахуванням п. 10.2 розділу X Порядку.
  • Пункт 10.2 розділу X Порядку: у разі зміни місця перебування суб’єктів господарювання сплата податків і зборів після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду (календарного року).
  • Якщо ФОП змінив територіальну громаду, він обліковується згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць і територій територіальних громад, що відповідає:
  1. попередньому місцю перебування платника податків – до закінчення бюджетного періоду;
  2. новому місцю перебування платника податків – з наступного бюджетного періоду.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉