Facebook Pixel

Дефіцит електроенергії в Україні становив 3,5%: як працював ринок у першому півріччі 2024 року

Виробництво електроенергії у І півріччі 2024 року скоротилося до 52 млн МВт•год, що на 1,1% менше за показник аналогічного періоду попереднього року. Найсильніше скоротилося виробництво на теплових та гідроелектростанціях, що є наслідком ударів Росії у березні. Споживання електроенергії за січень – червень зросло на 3%, до 53,9 МВт•год (в умовах дії графіків відключень). Таким чином, дефіцит виробництва становить 1,9 МВт•год, або 3,5% від обсягу споживання, його покривали за рахунок імпорту. Такі дані наводить галузевий портал ExPro.

У червні частка відновлюваних джерел енергії (ВІЕ) у структурі виробництва досягла рекордних 18%, у червні 2023 року було 15,1%. Загалом частка ВДЕ за І півріччя 2024 року досягла 9,8%, що на 1,2 в.п. більше за показник попереднього року. Виробництво електроенергії із ВДЕ цього року зросло на 12%.

Ціни на електроенергію

Індекс базового навантаження (розрахований накопичувальним підсумком показник середньозваженої ціни) на ринку «на добу вперед» (РДН) у червні досяг 4981 грн/МВт•год, що на 72% більше значення червня 2023 року.

Ціни на українському спотовому ринку (придбання тут і зараз) наближаються до рівня сусідніх європейських країн. Однак у деякі години, зокрема в період вечірнього піку, ціни в ЄС можуть бути значно вищими за українські. На нашому ринку таке різке зростання неможливе через нормативні обмеження (прайс-кепи).

Середній імпорт електроенергії, МВт на годину протягом доби

Середній імпорт електроенергії, МВт на годину протягом доби

Імпорт та експорт електроенергії у 2024 році

У І півріччі Україна збільшила імпорт електроенергії майже у 6 разів на річному вимірі – до 1,9 млн МВт•год. Цього року Угорщина зайняла 40% у структурі імпорту, Словаччина – 21%, Румунія – 19%, Польща та Молдова – решта. Переважна частина електроенергії, що імпортується з Молдови, є реімпортом з Румунії.

До топ-5 імпортерів електроенергії за І півріччя 2024 року увійшли «Д.Трейдінг», «Енергетична компанія України», «Євромін Енерджі», «ДЕ Трейдинг» та «Дніпросталь-енерго». Імпорт здійснювали близько 50 компаній.

За оцінками ExPro, Україна за І півріччя імпортувала електроенергію на 212 млн євро. Вартість червневого імпорту перевищила 100 млн євро.

Експорт електроенергії в I півріччі становив 238 тис. МВт•год, з яких 65% поставили у березні, у період найбільшого профіциту в енергосистемі через сезонне скорочення споживання та збільшення генерації з ВДЕ у денний час. Після того, як Росія наприкінці березня почала масовано атакувати електростанції та магістральні об'єкти, експорт міг відбуватися лише в окремі години доби. З 12 травня він повністю припинився.

Структура імпорту електроенергії за країнами

Структура імпорту електроенергії за країнами

Імпорт електроенергії у липні 2024 року

У липні Україна скоротила імпорт електроенергії на 2% порівняно з червнем – до 837,8 тис. МВт•год.

За місяць поставки зросли лише з Угорщини (на 5,5%) та з Польщі (на 10%). За іншими напрямками імпорт скоротився. Найбільшу частку у структурі імпорту продовжує займати Угорщина – 45%, друге місце – Польща (19%), на третьому – Румунія (18%).

З 10 по 21 липня, у період аномальної спеки, у рамках заходів енергетичної безпеки тимчасово припинився імпорт електроенергії з Молдови за рішенням місцевого оператора системи передачі. Також 23 липня був відсутній імпорт електроенергії зі Словаччини.

За розрахунками, середня погодинна потужність імпорту у липні становила 1126 МВт. Найбільше електроенергії імпортували ввечері: о 18:00 середній показник за місяць становив 1308 МВт.

Нагадаємо, у червні Україна імпортувала рекордний обсяг електроенергії за період синхронної роботи з європейською енергосистемою ENTSO-E (з березня 2022 року).

Вартість імпортованої електроенергії за І півріччя 2024

Вартість імпортованої електроенергії за І півріччя 2024


Подякувати 🎉