Facebook Pixel

Як підприємства альтернативної енергетики пов'язані з політиками та санкціями – дослідження YouControl

У Реєстрі об'єктів електроенергетики та електроустановок, які використовують альтернативні джерела для виробництва електроенергії, станом на липень 2024 року зазначено 873 юрособи та 21 ФОП, які мають 1238 об'єктів генерації. Їхній зв'язок з політично значущими особами та санкціями вивчили аналітики YouControl.

З проаналізованого переліку 341 компанія, або 39%, входять або пов'язані зі 127 фінансово-промисловими групами (ФПГ) у системі YouControl. При цьому одна компанія може відноситись до кількох ФПГ одночасно.

Едуард Мкртчан (його у ЗМІ називають сином співвласника корпорації ІСД) є бенефіціаром кількох компаній у сфері альтернативної енергетики («Група братів Мкртчан»). Також ці компанії вказані у декларації екснародного депутата України Максима Єфімова («Група Максима Єфімова») за 2023 рік як утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування чи члени його сім'ї.

Спільний бізнес у сфері альтернативної енергетики також мають колишня народна депутатка, сестра нардепа Сергія Льовочкіна – Юлія Льовочкіна та співвласник «Української асоціації відновлюваної енергетики» Ігор Тинний («Гідроенергоінвест», «Акванова Інвестмент»).

У Реєстрі вказано 23 компанії, що входять до складу групи VR Capital Group (ключова особа Річард Гейтс із США). Ще 22 компанії пов'язані з «Групою сім'ї Яременка», ключовою особою є Євген Яременко, який є співвласником «Солар Енержджі Україна» спільно з дружиною нардепа Олександра Сови – Людмилою Совою. Три компанії з «Групи родини Яременків» увійшли до п'ятірки найбільших за зростанням виручки у 2023 році порівняно з 2022-м. Їхні доходи збільшилися від 40 до 146 разів.

Виробництво електроенергетики з використанням альтернативних джерел досить популярне серед представників влади та пов'язаних з ними осіб.

Окрім вищезазначених персон цим видом бізнесу зацікавлені:

  • брат заступника керівника Офісу президента Ростислава Шурми Олег Шурма (бенефіціар 10 компаній);
  • Зіновій Козицький, батько голови Львівської ОДА Максима Козицького – ключова особа групи «Західнадрасервіс» (11 компаній);
  • екснародний депутат, власник «СКМ» Рінат Ахметов (8 компаній);
  • ключові особи групи «Інвестор» – ексміністр внутрішніх справ Арсен Аваков та колишній народний депутат Ігор Катвіцький (6 компаній)

та інші.

Учасницею ПП «Сіньків», що має одну сонячну електростанцію у Тернопільській області, є Марія Фірташ. Її син Дмитро Фірташ – ключова особа Group DF – перебуває під санкціями РНБО.

Одним з учасників ТОВ «Сайєнс Інновейшн Продакшн», що володіє гідроустановкою в Житомирській області, є Степан Бірюков. Особа з ідентичним ПІБ є учасником ТОВ «КЕМЗ «Сварка», зареєстрованого в Москві. Олексій Дьяков, бенефіціар ТОВ «Гідроресурс-К», що володіє трьома гідроелектростанціями в Черкаській області, є учасником ТОВ «ЯК», яке зареєстроване згідно з російським законодавством в тимчасово окупованому Криму.

У структурі власності компаній: «Сонячні стандартні рішення», «Південне Енерджі», «Біо Інвест групп-1» та «Льотки-Солар» присутні компанії та особи з Китаю.

Сукупний виторг компаній, які використовують альтернативні джерела для виробництва електроенергії, за 2023 рік склав 189,6 млрд грн, у 2022 році було 160,2 млрд грн.

До п'ятірки найбільших за виручкою у 2023 році входить одна державна компанія з реєстрацією у Київській області з 48,6 млрд грн. Друге місце посіло підприємство із групи «МХП» з 39,2 млрд грн. На третьому – компанія із групи «СКМ» з 31 млрд грн.

Подякувати 🎉