Днями Північний апеляційний господарський суд призначив на 8 жовтня 2024 року розгляд скарги «Укренерго» на рішення суду, яке зобов'язує держкомпанію в рамках справи №910/3231/24 виплатити 1,6 млрд грн приватній компанії «ДТЕК Західенерго», яку контролює Рінат Ахметов. У судовому реєстрі можна знайти інформацію про кілька десятків інших справ, відкритих за взаємними позовами цих компаній. розбиралося, із чим пов'язана така юридична активність.
Які претензії ДТЕК та «Укренерго» висувають одна до одної
Головна претензія «ДТЕК Західенерго»: «Укренерго» неналежним чином виконує умови Типового договору про участь у балансуючому ринку. Компанія оцінює свої прямі втрати від цього, додає до них 3% річних та інфляційні втрати та формує позовні вимоги. Іноді до них включаються також витрати на юристів (професійну юридичну допомогу).
«Укренерго» вимагає заплатити за послуги з передачі електроенергії, яку «ДТЕК Західенерго» відправляла на експорт (коли такий експорт ще був).
Як компанії та суди оцінюють взаємні претензії
У «ДТЕК Західенерго» вважають, що не повинні платити за передачу енергії, яка йде на експорт. Різні суди, включаючи Верховний, по-різному оцінювали такі позови. Ймовірно, точку в цій суперечці поставила Велика палата Верховного Суду, яка в ухвалі від 3 серпня 2022 року у справі №910/9627/20 вказала, що «нарахування плати за послуги з передачі електричної енергії при здійсненні її експорту не передбачено умовами договору про передачу та чинним законодавством».
При цьому регулятор ринку НКРЕКП постановою №360 від 7 лютого 2020 року зобов'язав експортерів електроенергії платити тариф за передачу електроенергії. Пізніше суд цей документ визнав незаконним.
ДТЕК відмовляється оплачувати передачу електроенергії під час її експорту, посилаючись на те, що експортери в країнах ЄС не платять тарифу на передачу, а Україна взяла на себе зобов'язання щодо синхронізації свого законодавства з ЄС.
Тоді «Укренерго» спробувало довести, що електроенергія, що передається ДТЕК, поставляється не на експорт, а для власного споживання її клієнтами. За законом послуга з її передачі має оплачуватись. Проте Західний апеляційний господарський суд у квітні минулого року відмовився задовольнити скаргу «Укренерго» на рішення госпсуду від 13 грудня 2022 року у справі №914/56/22, у рамках якої держкомпанія вимагала 1,04 млрд грн. Висновок суду: позивач не довів, що електроенергія була призначена для потреб компанії.
Свою заборгованість щодо оплати електроенергії на балансувальному ринку (вона є не лише перед ДТЕК) в «Укренерго» пояснюють складною ситуацією з оплатами на енергоринку загалом.
Згідно з офіційними даними, на кінець травня заборгованість «Укренерго» на ринку, що балансує, склала 19,4 млрд грн, при цьому сукупний борг учасників ринку перед держкомпанією — 32,06 млрд грн.
На початку червня в «Укренерго» заявили, що «планують влітку або до кінця цього року» погасити 19 млрд грн боргу за електроенергію, що виробляється на балансуючому ринку.
На думку незалежних експертів, без вирішення проблеми боргів не може йтися про вкладення інвесторами в Україну коштів у будівництво розподіленої генерації, яка багато в чому і призначена для роботи на ринку, що балансує.
Рішення судів у спорах «Укренерго» та ДТЕК
Верховний Суд 2 березня 2023 року відмовився задовольнити касаційну скаргу «Укренерго» та залишив без змін попередні рішення судів про стягнення з держкомпанії на користь «ДТЕК Західенерго» 438 млн грн заборгованості за електроенергію, отриману в серпні–грудні 2021 року на підставі балансуючому ринку.
Аналогічні рішення касаційна інстанція ухвалила 15 червня 2022 (про стягнення 1,3 млрд грн), 8 червня 2022 (633 млн грн), 2 лютого 2022 (399 млн грн).
Сторони продовжують позови. Господарський суд Львівської області 22 липня 2024 року відкрив провадження у справі №914/1801/24, в рамках якої «Укренерго» вимагає від ДТЕК сплатити борг у 385 млн грн за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Господарський суд Києва 19 серпня 2024 року відкрив провадження у справі №910/9797/24, в рамках якої «ДТЕК Західенерго» вимагає від «Укренерго» сплати 27 млн грн відсоткових та інфляційних втрат.