Facebook Pixel

Як енергосистема України пережила морозний тиждень

Цього тижня, 20-26 грудня, середньодобова температура в Україні знизилася до -9°С. Споживання електроенергії зросло до максимальних 24,6 ГВт. ГЕС та ГАЕС останніми морозними днями в піковий час несли рекордне навантаження – майже 3 ГВт. Про це повідомила екскерівник Міненерго Ольга Буславець.

Рівень води у Київському водосховищі впав на 6 см, у Кременчуцькому – зріс на 5 см, у Каховському – впав на 8 см. Загалом рівні води перебувають у допустимих межах, визначених Міжвідомчою комісією за погодженням режимів роботи водосховищ.

Введено в експлуатацію четвертий гідроагрегат Дністровської ГАЕС. Це збільшило встановлену потужність станції до 1296 МВт у генераторному режимі та розширило її можливості для реагування на потреби Об'єднаної енергосистеми країни (ОЕС).

На Ташлицькій ГАЕС розпочали випробування нового 3-го енергоблоку, який додасть до 160 МВт у турбінному режимі для балансування ОЕС.

Зниження температури повітря призвело до відбору з ПСГ до 110 млн кубометрів газу на добу (поточний рівень ПСГ без урахування буферного газу – 9,5 млрд куб. м). У 1 кварталі 2022 року може бути відновлено імпорт газу в умовах високого рівня цін.

otbor-gaza.jpg

Запаси вугілля на складах ТЕС з початку грудня збільшилися на 58 тис. тонн (на 15%) та до ранку 24 грудня становили 446 тис. тонн.

У розрізі компаній з початку грудня запаси вугілля:

  • на ТЕС компанії ДПЕК зросли до 304 тис. тонн (на 27%);
  • на Слов'янській ТЕС «Донбасенерго» зросли до 37 тис. тонн (42%);
  • на ТЕС «Центренерго» знизилося до 105 тис. тонн (мінус 14%).

Найближчими днями ДТЕК чекає ще два судна з 150 тис. тонн вугілля з Колумбії та США.

Буславець зазначає, що наразі немає жодного резерву блоків ТЕС в енергосистемі. Тому за будь-якої аварійної зупинки на АЕС виникне загроза знеструмлення споживачів.

За перші 23 дні грудня з Білорусі надійшло 290 млн кВт·г електроенергії. Це найбільший показник з початку імпорту з Білорусі в липні 2019 року. Останніми днями імпорт становить 12–18 млн кВт∙год на добу.

З'явилося світло наприкінці тунелю для Луганської ТЕС та мешканців м. Щастя. НКРЕКП запровадила можливість часткового переведення вугільних блоків на газ. Проте максимальна доплата 4800 грн/МВт∙год навряд чи зробить рентабельною роботу ТЕС на газі за його ринкової вартості понад 56 тис. грн за 1 тис. кубів, зазначає Буславець.

Україна диверсифікує гарантовані потужності для імпорту газу з Європи: з 1 січня вона може імпортувати до 8 млн куб. м на добу на додаток до вже наявних 27 млн куб. м добових потужностей із Словаччини. Таким чином, Україна у разі повної зупинки транзиту з РФ може імпортувати з ЄС 35 млн куб. м/добу або 12,8 млрд куб. м/рік, чого достатньо для забезпечення необхідного обсягу імпорту.

gaz.jpg


Подякувати 🎉