Facebook Pixel

Як активи багатих росіян повертаються до «рідної гавані»

У серпні цього року акціонери компаній United Medical Group та MD Medical Group Investments, контрольованих росіянами Ігорем Шиловим та Марком Курцером, схвалили переїзд компаній з Кіпру до Росії. За даними Bloomberg, це може збільшити загальну вартість активів, переміщених найбагатшими росіянами з лютого 2022 року, як мінімум до 50 млрд доларів.

Цей процес руйнує багаторічну практику російських мільярдерів зберігати свої активи в Європі, використовуючи сприятливі для інвесторів правові системи, можливість отримувати дивіденди в іноземній валюті та низькі податки. Тепер у найбагатших росіян залишається дедалі менше місць, де можна розмістити своє багатство, оскільки багато хто перебуває під санкціями США, Великої Британії чи Європи.

«Зараз Росія для них здається меншим злом, ніж інші країни», — вважає Наталія Кузнєцова, партнер компанії Business Solutions and Technologies, яка раніше працювала в Росії під брендом Deloitte.

Передача активів, зареєстрованих у таких місцях, як Кіпр, Джерсі та Швейцарія, у Росію та країни, які Кремль вважає дружніми, такі як Об'єднані Арабські Емірати та Казахстан, почалася незабаром після вторгнення в Україну. Серед перших переїздів були сімейні активи мільярдера Андрія Гур'єва та сталеливарного магната Віктора Рашнікова зі Швейцарії та Кіпру до Росії. Інші, як, наприклад, мільярдер Ігор Алтушкін, пішли за ними пізніше.

Чому росіяни повертають гроші

Кремль тисне на найбагатших росіян, щоб ті репатріювали їхні активи з країн, які він називає недружніми. Угоди про уникнення подвійного оподаткування було припинено, що зробило непрактичним залишатися зареєстрованим у таких місцях, як Європа. Росія також ускладнює компаніям виплату дивідендів або продаж активів організаціям, зареєстрованим у таких юрисдикціях.

«Зв'язок Росія – Кіпр зараз працює не дуже добре з погляду грошових переказів, – сказав Олексій Кузнєцов, партнер компанії B1, яка раніше працювала у Росії під брендом Ernst & Young. – Питання вирішується переїздом до дружньої юрисдикції чи Росії».

У серпні Путін доручив уряду створити механізм, який дозволить РФ відновити контроль над російськими компаніями, де він здійснюється через іноземні структури та втрачений внаслідок санкцій.

Щоб заманити магнатів додому, Кремль використав такі стимули, як місцеві внутрішні «офшорні» зони з низькими податками, які він запровадив у 2018 році та постійно вдосконалює. Росія також підвищила вартість зберігання активів у традиційних сховищах, таких як Кіпр чи Мальта, тоді як холдинги з міжнародними активами, перереєстровані у Росії, можуть претендувати на податкові пільги.

Не лише мільярдери переводять свої активи – інші росіяни також займаються цим. Цього року до вітчизняних «офшорних» зон переїхали 115 компаній, а всього їх уже 254.

Низка найбільших російських сировинних і технологічних компаній, як і раніше, зареєстровані в Європі. Так, виробник добрив EuroChem Group, заснований Андрієм Мельниченком, базується у Цузі, Швейцарія, а сільськогосподарська фірма Ros Agro перенесла свій лістинг до Казахстану та працює над перереєстрацією з Кіпру.

Переїзд до «дружніх країн»

Мільярдери, які не потрапили під санкції, також шукають новий дім для своїх європейських активів і віддають перевагу юрисдикціям, які Кремль вважає дружніми. Сталеливарний магнат Володимир Лісін та транспортний холдинг Globaltrans Investment переїхали в Абу-Дабі з Кіпру, а друга за величиною російська золотодобувна компанія Polymetal International перереєструвалася в Казахстані. Вона не перебуває під санкціями, але її російський підрозділ цього року було внесено до американського списку.

Для Globaltrans цей крок може означати відновлення виплати дивідендів, тоді як Polymetal зможе розділити свої російські та казахстанські активи, що було б складно, якби він залишався зареєстрованим на Джерсі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉