Ніколи такого не було і ось знову: взимку в Україні сніг і заморозки. Разом із холодами, на складах теплових електростанцій склалася критична ситуація з запасами вугілля. НКРЕКП повідомляла, що щоденне скорочення запасів загрожує стабільній роботі енергоблоків ТЕС. А це може спровокувати виникнення загальносистемної аварії в об'єднаній енергосистемі України.
А це означає, що в Україні можуть ввести в дію графіки аварійного припинення електропостачання споживачів, або як їх називають, «віялові» відключення.
розбиралося, чи дійсно існує загроза віялових відключень, що робить уряд і як справи з запасами вугілля на ТЕС.
Що відбувається
За даними НЕК «Укренерго», станом на 31 січня 2021 року запаси палива на складах ТЕС з листопада 2020 року зменшилися в 5,7 рази – до 436,8 тис. тонн. 48% запасів вугілля зосереджено тільки на двох станціях – Луганській та Слов'янській ТЕС.
За даними Міненерго, станом на 2 лютого запаси вугілля на ТЕС становили вже 431,9 тис. тонн. З них — 291 тис. тонн газового і 140,9 тис. тонн антрациту. Гарного все одно мало, тому що ці показники в 5,5 рази менше в порівнянні з 4 лютого 2020 року, коли було 2,4 млн тонн.
Загалом, на ранок 3 лютого в аварійному ремонті перебували 18 блоків сумарною потужністю 6,45 ГВт, що стало причиною історичного мінімуму генеруючого складу в осінньо-зимовий період.
Впливати на це НКРЕКП збирається за допомогою позапланових виїзних перевірок. Перевіряти будуть «ДТЕК Східенерго», «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Західенерго», «Центренерго» і «Донбасенерго» і стосуватися ці перевірки будуть забезпечення теплових електростанцій необхідним резервом палива для роботи в поточний опалювальний період.
«У разі виявлення порушень за результатами перевірок НКРЕКП застосує до відповідних суб'єктів господарювання санкції в рамках чинного законодавства», – пообіцяли в Нацкомісії, але не додали, як саме це повинно допомогти з кількістю вугілля.
В «Укренерго» запевнили, що зараз не прогнозують ніяких обмежень енергоживлення і не планують вводити графіки аварійного відключення і обмежувати потужності. Хоча і додали, що вугілля на складах ТЕС на 43% менше мінімально необхідних запасів.
За оперативними даними, перший тиждень лютого 2021 року характеризувався збільшенням споживання електроенергії через сезонне похолодання. Середньодобове електроспоживання в робочі дні проти попереднього тижня збільшилося на 1,3%, а у вихідні – на 3,1%. У період з 1 до 7 лютого обсяг енергоспоживання був на 1,8% більше в порівнянні з попереднім тижнем, і на 4,2% більше прогнозу. У порівнянні з минулим роком середньодобове електроспоживання в робочі дні збільшилося на 5,2%, а у вихідні – на 4,3%.
Як регулюватимуть ситуацію
У поточний осінньо-зимовий період АЕС працювали на зниженій потужності, на складах ТЕС – низькі запаси вугілля, а енергоблоки виводили в аварійний ремонт, повідомив глава правління «Укренерго» Володимир Кудрицький в ефірі «Свободи слова».
«АЕС працюють на меншій, ніж у попередні роки потужності. Бракує 1-1,5 тис. МВт. У нас дійсно рекордно низькі запаси вугілля й історично рекордна кількість енергоблоків теплових електростанцій, виведених в аварійний ремонт. Усього в пік споживання таких енергоблоків було 20. Це дуже багато. І потужність, яка виявилася нам несподівано недоступною, становила 5,5-6,5 ГВт», – повідомив він.
За даними «Укренерго», 2 лютого 2021 року зі 09:00 до 20:00 години було активовано аварійну допомогу від енергосистеми Білорусі загальним обсягом 6,6 млн кВт/год для покриття дефіциту електроенергії в АЕС України
«Аварійна допомога застосовується виключно в разі відсутності інших можливостей для покриття додаткового навантаження і збалансування енергосистеми в рамках відповідних договорів з операторами системи передачі суміжних енергосистем. Необхідність активації аварійної допомоги обумовлена тим, що зараз через ремонти енергоблоку АЕС працюють в обмеженому складі (поточне сумарне навантаження 9,6 ГВт при необхідному 11-12 ГВт), а велика кількість блоків ТЕС знаходяться в аварійному ремонті або відключені через відсутність палива. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що 2 лютого аварійно відключилися блок №1 Запорізької ТЕС в 00:38 і №9 Курахівської ТЕС о 15:28», – йдеться в повідомленні.
Також для проходження цього складного періоду «Укренерго» збільшило виробництво генерації на ГЕС і ГАЕС (+ 94% до прогнозного обсягу 1-2 лютого). При цьому протягом дня споживання частково покривалося за рахунок комерційного імпорту. У торговій зоні України — 10 млн кВт·год з Білорусі та 1 млн кВт·год з Росії, в «острові Бурштинської ТЕС» — 45 тис. кВт·год з Угорщини, 5,6 млн кВт·год зі Словаччини, 30 тис. кВт·год з Румунії.
Відключать чи не відключать?
Як повідомив генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в коментарі для , аварійний графік відключень вводиться, коли система не генерує достатню кількість е/е, в якому її потребує споживач. Відповідно, для того, щоб мережа не загинула, доводиться накладати обмеження на її частини.
«Звичайно при цьому незадоволений споживач і це природно. Але споживач, замість того, щоб взагалі не залишитися без е/е на невизначений час, має тимчасові незручності», – додав він.
За словами Олександра Харченка, графік аварійного відключення вводиться автоматично, або за графіком. Зазвичай «Укренерго» попереджає про це за добу, а то й більше, щоб поширити графік.
За словами експерта, інструментарій для того, щоб уникнути цього в України досить обмежений. Можна додати працюючих блоків: вугільних або атомних, або імпортувати е/е. Найімовірніше, Україна буде імпортувати з Білорусі.
«На жаль, щодо імпорту ми зараз синхронізовані тільки з Білоруссю і РФ. Згідно із затвердженим планом, з 2023 року Україна буде синхронізована з європейською енергосистемою, але поки що цього не сталося. Робота ведеться, але не завершена», – додав він.
Олександр Харченко додав, що, виходячи з поточної ситуації, він очікує, що віялових відключень не буде. Однак якщо середньодобова температура в березні 2021 року буде на рівні -5 – -8, то цілком можливо, що тоді доведеться вводити відключення.
«Я скоріше схиляюся до того, що поточний менеджмент Міненерго зможе врегулювати цю ситуацію», – резюмував він.