Про біометан останніми роками багато говорять у Євросоюзі, стурбованому проблемою зеленого енергетичного переходу. Окрім розмов, там є конкретні плани, фінансування, реалізовані комерційні проєкти. Україна має добрі шанси приєднатися до цього руху. розбиралося, що таке біометан, чому він такий перспективний, і що потрібно зробити Україні, щоб не прогаяти свій шанс.
Що таке біометан
Метан становить основну частину природного газу, що видобувається із землі. Приставка «біо» означає, що газ не видобуто, а отримано в процесі перетворення природних органічних матеріалів.
У процесі анаеробного зброджування (тобто без доступу повітря) спеціальні бактерії переробляють різні органічні відходи або спеціально виділену ним органіку та виділяють біогаз. Він складається на 50-75% з метану, а решта — вуглекислий газ, пари води, сірководень.
Біогаз спалюють біля місця його виробництва і отримують електроенергію та тепло. Транспортувати його дуже важко. Але якщо виділити з біогазу метан (очистити його), то й вийде біометан (зміст метану близько 98%). За своїми хімічними та фізичними властивостями біометан практично не відрізняється від природного газу, тому може транспортуватися тими самими трубопроводами і спалюватись у тих же енергетичних установках.
Чому біометан поки не виробляють в Україні
Наразі електрику та тепло з біогазу в Україні виробляють 73 установки потужністю 124 МВт, за даними Біоенергетичної асоціації. Але зараз в країні фактично немає жодної біогазової станції, яка постачає біометан у мережу. Корінна причина цього в тому, що за нинішніх цін продавати біометан всередині України невигідно, а експорт до ЄС поки неможливий через невирішеність низки нормативних питань.
Глава Біоенергетичної асоціації Георгій Гелетуха пояснює, що будівництво нового заводу потужністю 10 млн кубометрів біометану на рік коштує до 16 млн євро. Для обладнання діючої біогазової станції такої ж потужності модулем з виробництва біометану потрібно приблизно 5 млн євро. Таку станцію слід підключити до газової мережі. Вартість спорудження одного 1 км газопроводу становить 2–2,5 млн грн.
В результаті ціна продажу біометану, за якої його вигідно виробляти, становить 800–900 євро за 1000 кубометрів – це набагато вище за внутрішні ціни на природний газ. В ЄС ціни на біометан сягають 1200 євро, але експортувати його з України поки що не можна, оскільки не вирішено необхідних питань як усередині країни, так і на рівні ЄС.
Що потрібно для початку комерційного виробництва біометану в Україні
На початку березня DiXi Group опублікувала аналітичну доповідь «Співпраця України та ЄС у біометановій сфері: перспективи та перешкоди». У ньому йдеться про те, що на політичному рівні перспективи співпраці у сфері біометану визнають обидві сторони, свідченням чого є підписання у лютому 2023 року Меморандуму про стратегічне партнерство. Однак для здійснення цих перспектив сторони повинні вжити низку заходів, які б дозволили їм торгівлю відповідно до вимог законодавства ЄС.
Для України головною перешкодою у цьому контексті є відсутність реєстру для видачі, розподілу та анулювання гарантій походження біометану (такі гарантії потрібні, щоб під виглядом біометану не продавався природний газ. – ), які визнавали б країни ЄС. Для швидкого нарощування виробництва біометану в Україні важлива також наявність достатніх потужностей для його транспортування.
Для ЄС ключовими перешкодами є неврегулювання порядку транскордонної торгівлі біометаном із третіми країнами. Також ЄС має гармонізувати субсидування біометану в різних країнах, щоб уникнути подвійного чи множинного субсидування, та забезпечити відповідність законодавству у сфері державної допомоги. Об'єднання національних реєстрів до єдиного європейського реєстру біометану є ще одним кроком, необхідним для формування повноцінного регіонального ринку біометану.
Перспективи виробництва біометану в Україні
Поточний стан біометанового сектору в Україні у доповіді DiXi Group названо зародковим. Перший біометановий завод в Україні формально був зданий в експлуатацію лише у квітні 2023 року. Водночас, за даними Європейської біогазової асоціації, 2022 року встановлена потужність виробництва біометану в ЄС склала 4,5 млрд куб. м. Кількість заводів – 1322, 77% з них підключено до газових мереж.
При цьому потенціал виробництва біометану в Україні є багатообіцяючим. На основі даних про існуючу виробничу сировину Біоенергетична асоціація України оцінює її в 21,8 млрд куб. м на рік. Для порівняння – в Україні 2023 року видобуто 18,7 млрд куб. м природного газу.
Найбільш перспективні регіони у частині сировини: Київська, Вінницька, Полтавська та Черкаська області. Слід зазначити, що важливою доданою вартістю біометанових заводів є можливість виробляти дигестат, який є органічним добривом і може використовуватися в сільському господарстві.
Реалізовані та заплановані біоенергетичні проєкти в Україні
«Юзефо-Миколаївська біогазова компанія» реалізує проєкт біогазового комплексу, на четвертому етапі якого планується розпочати апгрейд біогазу до біометану, який має зріджуватися для транспортування.
Флагманський проєкт компанії «Україна 2001» в енергетичному секторі – «Зелений парк» у Хмельницькій області. Проєкт із виробництва біометану перебуває на стадії приєднання до газотранспортної системи. Установка використовуватиметься для виробництва зрідженого біометану обсягом 24 тонни на день.
Загальний інвестиційний план групи Vitagro щодо розвитку біометану – 44,1 млн євро. Компанія визначила чотири точки входу до газових мереж, до яких можуть бути приєднані її потужності з виробництва біометану, всі вони знаходяться на заході України. Відповідно, намічено чотири біометанові проєкти у Хмельницькій (3) та Рівненській (1) областях із загальною потужністю 20 млн куб. м на рік. Перший проєкт у Хмельницькій області обсягом виробництва 3 млн куб. м на рік та 90 тис. т органічних добрив зданий в експлуатацію у жовтні 2023 року, проте поки що не подає газ у мережі. Обсяг інвестицій – 7,6 млн євро.
Станом на кінець 2023 року компанія «Галс Агро» запустила шість біогазових заводів у Київській та Чернігівській областях. Обсяг поточних інвестицій у біогазові потужності – 33 млн євро. Обсяг інвестицій у біометанові потужності – 5 млн євро.
Компанія у квітні 2023 року запустила перший в Україні біометановий завод на основі існуючих біогазових потужностей у Чернігівській області. Обсяг виробництва – 3 млн куб. на рік. Другий біометановий завод запускається на Київщині, потужність – 3,2 млн куб. м.
Однак на початку 2024 року в медіа з'явилася інформація про зупинення роботи збудованого біометанового заводу «Галс Агро» у зв'язку з неможливістю експортувати ресурс, що виробляється. Як зазначається, собівартість біометану перевищує 600 євро за тис. куб. м, що робить його неконкурентоспроможним на внутрішньому ринку. Завод відновить роботу, щойно буде розблоковано можливість експорту біометану на ринки з преміальною ціною.