Facebook Pixel

Перший в Україні біометановий завод почав постачати біогаз у систему

Перший в Україні біометановий завод «Галс-Агро» в Чернігівській області під'єднали до мереж газопостачання «Регіональної газової компанії» (РГК).

Населення та промисловість – загалом майже 1500 абонентів – отримають 3 млн куб. м газу на рік.

У РГК повідомили, що роботи з підключення біометанового заводу поновилися одразу після деокупації Чернігівської області у квітні 2022-го. На весь процес завершення будівництва пішло менше ніж пів року.

Підприємство отримало власний вузол обліку газу. Для регулювання обладнання використали технологічні рішення від Emerson, Pietro Fiorentini, FMG і Sick – лідерів світової газової галузі.

Quote«РГК виступила як інвестняня: ми консультували, розробили проєктно-технічну документацію, технічні умови та виконали роботи з підключення до мережі. Цей досвід ми можемо масштабувати в будь-якій області України. Адже Україна має величезний потенціал виробництва біометану на рівні з ЄС, де працюють понад 1200 заводів потужністю 3,5 млрд куб. м на рік», – коментує генеральний директор РГК Олексій Тютюнник.

Якість доочищеного біометану нічим не відрізняється від природного газу для домогосподарств і промисловості й контролюється потоковим хроматографом.

Спочатку газ надходитиме в мережу тільки восени та взимку. Після будівництва другої черги та кільцювання мереж подавання відбуватиметься цілий рік.

За ініціативи РГК був розроблений держстандарт закачування біометану в газорозподільні мережі на основі європейського стандарту EN 16723-1:2017.

У 2022 році РГК також уклала меморандум з європейським трейдером ринку біометану STX (який має 15% ринку ЄС) про купівлю біометану з України.

biometanoviy-zavod-vseredini-2.jpg
biometanoviy-zavod-vseredini-2.jpg Thumb

Компанія «Галс-Агро» ввела в експлуатацію біометановий завод у Чернігівській області ще у 2018 році. Спочатку він виробляв біогаз тільки з відходів аграрного сектору для виробництва електроенергії. Перша черга заводу мала електричну потужність 2,4 МВт.

У 2020 році компанія почала будівництво другої черги заводу, що дало змогу збільшити потужність на 4,5 МВт до загальної 6,9 МВт. Додатково було заплановано запас потужності з виробництва біогазу ще на 1,5 МВт електроенергії, або до 3 млн куб. м біометану на рік.

На початку 2023 року біометановий модуль під'єднали до мереж АТ «Чернігівгаз».

У другій половині 2023 року інвестори планують встановити ще один біометановий модуль такої самої потужності в Київській області.

«Регіональна газова компанія» (РГК), керована Group DF Дмитра Фірташа, була заснована у 2010 році. Компанія об’єднує 20 операторів газорозподільних мереж у 16 регіонах України, які обслуговують 250 тис. км газорозподільних мереж, 47 тис. ГРП і забезпечують розподіл газу для 8 млн клієнтів.

У РГК вважають, що біометан в Україні може стати дієвою альтернативою природному газу. Біометанові заводи можна приєднувати до газорозподільних мереж усюди в країні, бо робочий тиск у мережах збігається.

Сировиною для виробництва біометану можуть бути жом цукрового буряку після виробництва цукру, бурякова патока, рослинні залишки, силос енергетичних рослин, відходи харчових і комбікормових виробництв, гній великої рогатої худоби.

У середині березня 2023 року СБУ та БЕБ провели обшуки на 14 підприємствах РГК.

Подякувати 🎉