Як може працювати щит над Україною із 120 літаків

Багатоцільовий бойовий літак Eurofighter Typhoon

Група із 73 західних військових експертів та політиків розробила план SkyShield («Небесний щит»), який передбачає створення «повітряного щита» над західною частиною України для захисту від російських атак під час можливого перемир'я. Ініціатива передбачає розгортання 120 європейських винищувачів, які патрулюватимуть українське небо, злітаючи з авіабаз у Польщі, Румунії та Чехії. Таким чином буде створено Інтегровану зону захисту повітря під керівництвом Європи (IAPZ).

Презентацію плану, зокрема, підписали експрезидент Польщі Олександр Кваснєвський, екс-міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, колишні генерали НАТО з Європи та Канади. The Page розповідає, що саме вони пропонують.

Як працюватиме «Небесний щит»

Передбачається, що в місії буде задіяно 120 винищувачів. Для їх ефективної роботи знадобляться авіаційні радари (літаки ДРЛО), літаки-заправники, системи розвідки, радіоелектронної боротьби (РЕБ) та кіберзахисту. Патрулювання охопить Київську, Одеську та західні області України, а також три діючі атомні електростанції: Рівненську, Хмельницьку та Південноукраїнську. Наголошується, що зона патрулювання не включатиме лінію фронту та східні регіони України.

Це дозволить ЗСУ передислокувати власні літаки ближче до фронту, посиливши захист таких міст, як Харків, Дніпро, Запоріжжя та Кривий Ріг. Розробники плану вважають, що Росія не зможе ефективно протидіяти через значні втрати своєї авіації.

Проєкт SkyShield

Автори SkyShield стверджують, що західні літаки будуть поза зоною досяжності російської авіації. Вони посилаються на те, що Москва уникає надсилання бойових літаків за лінію фронту з 2022 року.

Експерти переконані, що «Небесний щит» буде ефективнішим за розміщення 10 тис. іноземних військових в Україні.

План може стати частиною «перемир'я у небі», про яке днями говорив президент України Володимир Зеленський.

Кремль неодноразово різко виступав проти будь-яких ініціатив Заходу щодо військової присутності в Україні.

Статус плану SkyShield

SkyShield позиціонується як європейська місія, що діє окремо від НАТО, щоб уникнути прямої конфронтації з Росією. За даними The Guardian, її підтримують не лише політики, а й низка аналітичних центрів, включаючи Королівський об'єднаний інститут оборонних досліджень (RUSI).

Експерти зазначають, що проєкт може стати важливим компонентом активізації Європи для забезпечення безпеки України. Однак поки що SkyShield залишається на стадії пропозиції.

Читати на The Page