Чим досвід Сербії щодо роззброєння країни може бути корисним Україні

Рекламний щит закликає сербів здати свою незаконну зброю

На руках в українців до повномасштабного російського вторгнення, за оцінками, було близько 5 млн одиниць вогнепальної зброї, як зареєстрованої, так і нелегальної. Скільки його зараз не знає ніхто, але явно набагато більше. За даними МВС, з 24 лютого 2022-го до кінця квітня 2023 року було розпочато 9500 досудових розслідувань щодо кримінальних правопорушень, пов'язаних із незаконним обігом зброї. Очевидно, що основна частина нелегальної зброї – трофейна, але частина має українське походження. Досить, як у перші дні агресії РФ автомати роздавали мало не всім охочим, у кращому разі з мінімальним обліком, що видано і кому.

У березні 2022 року Верховна Рада ухвалила закон «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», який дозволяє всім громадянам мати вогнепальну зброю без ліцензії та спрощує порядок її отримання. Але згідно з нормами цього закону та Порядком видачі цивільним особам вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, затвердженого наказом МВС від 7 березня 2022 року №175, отримана зброя підлягає поверненню в поліцію протягом 10 днів після скасування дії військового стану.

Навесні 2023 року глава МВС Ігор Клименко говорив, що українці будуть зобов'язані здати вогнепальну зброю та боєприпаси, які опинилися у них на руках, після закінчення війни. Для цього їм дадуть кілька місяців. Міністр також не виключає й інших варіантів: викупу зброї або її легалізації, якщо йдеться про мисливську.

Процес роззброєння українців не буде простим. Побічно про це говорить практика місячників добровільної здачі зброї, які раніше часто проводились в Україні. Тоді переважно здавали мисливську чи несправну зброю та патрони до неї.

У ситуації, яка загрожує Україні, раніше опинялися інші країни, на територіях яких проходили війни та збройні конфлікти. Журнал The Economist розповів, як проблему вилучення у населення зброї зараз вирішує Сербія.

Як відбувається роззброєння населення у Сербії

У травні 2023 року в Сербії за два дні відбулися два масові розстріли. Постраждали діти та дорослі – 18 осіб загинули, 6 було поранено.

Після другого випадку президент Сербії Олександр Вучич оприлюднив план «практичного роззброєння»: скорочення кількості зброї в обігу на 90% через амністію та припинення незаконного володіння. Президент наказав провести аудит зареєстрованих власників зброї, щоби перевірити актуальність ліцензій. Будь-кому, у кого після перевірки виявлять незаконну вогнепальну зброю, загрожує до восьми років позбавлення волі. Продаж зброї населенню заборонять на два роки і введуть суворіші правила ліцензування, включаючи медичні огляди власників зброї кожні шість місяців.

Олександр Вучич, президент Сербії, оголосив амністію щодо незаконної зброї

Заклики до роззброєння розмістили на рекламних щитах у всій Сербії. Влада організувала пункти прийому зброї в поліцейських дільницях, поліцейські могли приїхати за зброєю і додому до її власника.

Усі зусилля щодо роззброєння Сербії поки що увінчалися скромним успіхом. З 2012 року здали лише близько 170 тис. одиниць зброї – до досягнення «фактичного роззброєння» країні ще далеко. Більшість зібраної зброї перебувала у законній власності.

У 2018 році в Сербії в руках цивільних осіб знаходилося близько 2,7 млн одиниць вогнепальної зброї: близько двох стволів на п'ять осіб – один із найвищих показників у світі. Більше половини зброї перебувають у незаконному володінні. Основна її частина, яка перебуває у обігу сьогодні, з'явилася за часів югославських воєн. Коли сербська армія воювала у Боснії та Косово, до країни потекли трофеї.

Зброя, зібрана в рамках програми у Сербії

Зв'язок національних традицій та володіння зброєю

Завдяки своїй міфологізованій історії серби вважають зброю символом сили та солідарності. До цього дня вони стріляють на весіллях та днях народження. Нижня частина балконів у будинках іноді покрита кульовими отворами, що свідчить про стрілянину з нижніх поверхів. Традиція говорить, що перед тим, як увійти до будинку своєї нареченої, наречений повинен збити кулею яблуко з дерева, щоб довести свою спроможність. Фотографії молодих людей, що хизуються пістолетами на вечірках, заповнюють соцмережі, стрілянина по мішенях є популярною розвагою для туристів, особливо для іноземних.

Зацикленість країни на зброї поєднується із прославленням насильства у сербській масовій культурі. Реаліті-шоу, такі як «Задруга», свого роду сербський «Великий брат», показують жорстокі бійки, домашнє насильство, відомих гангстерів та засуджених злочинців. Кліпи шоу регулярно стають вірусними на TikTok.

Турбофолк, музичний жанр, що з'явився під час югославських воєн у 1990-х роках, поєднує традиційний фолк та електронну музику. Тексти пісень часто бувають женоненависницькими та ура-патріотичними. Чека, найвідоміша виконавиця турбофолку в Сербії — вдова сумнозвісного воєначальника, якого звинуватили у скоєнні військових злочинів у Боснії.

***

Після травневих розстрілів Національна асоціація зброї Сербії NAOS, найбільша в країні група із захисту інтересів власників зброї, поспішила зробити заяву, в якій вітала деякі із запропонованих урядом заходів, а інші засудила як «надто радикальні та дорогі».

Читати на The Page