Узимку третина споживачів страждатимуть через брак електроенергії: прогноз експерта

Ушкодження енергосистеми України. Фото: Наталія Гурковська

Номінально в Україні досить багато генерувальних потужностей (понад 50 ГВт). Але цієї зими максимум, на що ми можемо розраховувати, – на третину цієї цифри, вважає Олександр Паращий, керівник аналітичного департаменту компанії Concorde Capital.

Він пояснює, що попри великі значення встановлених потужностей фактично виробники історично видавали 48 – 96% залежно від джерел енергії (АЕС, ГЕС, ТЕС, ТЕЦ, ВДЕ). Тому з огляду на втрати активів генерації в ОРДЛО енергетична система може генерувати не більш як 35 ГВт.

Але взимку станції на відновлюваних джерелах (гідро-, сонячні станції) зазвичай максимальну потужність не видають. Тому в цей період буде доступно не більш як 32,5 ГВт.

Проте встановити рекорд і тримати такий рівень генерації довгий час – це дві великі різниці. Тому взимку реальна середньомісячна сумарна потужність навряд чи перевищить 25,4 ГВт.

Якщо відкинути потужності, які опинилися на окупованих територіях після 24 лютого, то цієї зими ми зможемо розраховувати в середньому на 17,7 ГВт.

Попит на електричну потужність на грудень — січень Паращій оцінює в середньому на рівні 13,8 ГВт. У пікові дні він може сягати 14,5 – 15,0 ГВт.

Якщо врахувати, що, за словами енергетиків і представників влади, унаслідок обстрілів до 40% генерувальних потужностей пошкоджено, то середня пропозиція потужності в зимові дні складе приблизно 10,6 ГВт. За таких умов середній дефіцит потужності може становити 23%, робить висновок Паращій.

Що це означає для споживачів? Якщо припустити, що споживачі, відповідальні за 30% споживання потужності, мають броню від відключень електроенергії, то в грудні – січні в середньому 33% непривілейованих споживачів будуть без світла. І це за умови, що основним вузьким місцем залишатиметься саме генерація електроенергії.

Не варто забувати, що вузькі місця бувають і в енергомережах, тому є ризик, що обмеження споживання в окремих регіонах будуть більшими.

Водночас є підстави сподіватися, що якісь із недоступних нині виробничих потужностей найближчим часом можна буде відновити. Також можливі імпорт електроенергії з Європи (до 0,3 ГВт) і запуск газомазутних блоків ТЕС (до 0,6 ГВт).

«Тому віримо в ЗСУ, ППО, енергетиків і заощаджуємо електроенергію», – резюмував Паращій.

Баланс електроенергії в Україні


Читати на The Page