Facebook Pixel

НБУ запропонував посилити правила мікрокредитування

Нацбанк вважає, що споживчі кредити під 1 500% річних — «вкрай нездорова практика». Вона наголошує на невідповідності законодавства України найкращій міжнародній практиці, зокрема країн ЄС, до спільноти яких ми прагнемо доєднатися. «Таку невідповідність потрібно прибирати й бажано якнайшвидше. І ми це зробимо», — заявив голова НБУ Андрій Пишний.

Нацбанк передав до парламенту свої пропозиції змін до двох законів: «Про споживче кредитування» та «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Зміни в кредитуванні передбачають:

  • встановлення граничних розмірів відсоткової ставки – трохи більш як 0,8% на добу;
  • обмеження боргового навантаження на одного споживача. Для цього пропонується надати Національному банку право встановлювати мінімальні вимоги до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника, яка наразі приватно фактично не проводиться;
  • запровадження додаткових штрафних санкцій щодо порушення встановлених вимог.

Зміни в регуляторній політиці спрямовані на коригування процедури ухвалення Нацбанком нормативних актів щодо ринку небанківських фінансових послуг. Їхня мета – зробити процедуру більш швидкою та простішою.

Ольга Лобайчук, начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ, пояснила, чому пропонується обмежити рівень ставки саме 0,8%:

– Середній розмір позички, яку бере людина в мікрофінансовій компанії, це 5 тис. грн із денною ставкою 2,5%. За 14 днів (це найпопулярніший строк кредитування) людина має повернути 6 750 грн. Тобто вартість кредитних коштів у грошовому вимірі становить 1 750 грн. Нині в Україні мінімальна зарплата – 6 700 грн на місяць, тобто доступний дохід людини на ці 14 днів становить 3 350 грн. Відповідно споживачеві, дохід якого становить мінімальну заробітну плату, доведеться за два тижні користування таким кредитом віддати понад 50% свого доходу. Це непідйомна та захмарна вартість для більшості малозабезпечених споживачів. Наше розуміння – сукупна вартість для споживача такого кредиту не має перевищувати 20% його доходу, тобто такі кредити мають коштувати щонайменше втричі дешевше, а кредитори відповідно мають знизити свої ризики завдяки проведенню якісної оцінки кредитоспроможності позичальників.

Лобайчук додала, що вже запроваджені Національним банком регулювання на ринку мікрокредитування не змогли повністю нівелювати проблеми. «Цей сегмент фінансового ринку не здатний грати за ринковими правилами кращого попиту та пропозиції, а систематичні порушення тривають», — вважає вона.

Подякувати 🎉