Facebook Pixel

Державна «Роснефть» стала лідером із падіння видобутку нафти – Bloomberg

Найбільша в РФ нафтова компанія «Роснефть», яку очолює Ігор Сечін, близький соратник Путіна, зіткнулася з найбільшим падінням видобутку з часу вторгнення в Україну, пише Bloomberg.

За даними Міненерго РФ, на неї припадає приблизно дві третини скорочення видобутку в Росії, яке відзначено після вторгнення в Україну. Це приблизно вдвічі перевищує частку компанії в національному виробництві, тому «Роснефть» втратила набагато більше за загальне падіння ринку.

Більшість західних країн, за винятком США та Великої Британії, поки що не оголошували про заборону на імпорт російської нафти. Але багато інших чинників – від обмежень на доставку та страхування до слабкого внутрішнього попиту та публічного неприйняття путінського режиму міжнародними компаніями – змусили Росію скоротити видобуток нафти.

Втрати за перші три місяці війни

Видобуток нафти в середині травня був на 830 тис. барелів на добу нижчим, ніж у лютому. «Роснефть» разом із дочірніми компаніями видобуває 560 тис. барелів на добу.

«Основним чинником, що впливає на динаміку видобутку в російських компаніях, є їхня здатність продавати нафту на експорт і збільшувати перероблення всередині країни», — сказала Дар'я Мельник, старший аналітик консалтингової компанії Rystad Energy A/S з Осло.

Заборона США на імпорт насамперед зачепила російських постачальників мазуту на узбережжя Мексиканської затоки. Після закриття основного ринку збуту запаси мазуту на нафтопереробних заводах почали швидко збільшуватися, що змусило заводи тимчасово зупинити свою діяльність.

«Роснефть» є найбільшим нафтопереробним підприємством країни, і її первинне перероблення в перші дні травня знизилося на 28% проти довоєнного рівня.

Також вплинув відхід із ринку великих міжнародних нафтових компаній. Exxon Mobil, оператор гігантського проєкту «Сахалін-1» за угодою про розподіл продукції з партнерами, зокрема з «Роснефтью», вирішив піти з Росії. Видобуток там до середини травня скоротився на 145 тис. барелів на добу, або на 71%, проти лютого.

У приватного «Сургутнафтогазу» також виникли проблеми з реалізацією нафти за кордоном, що призвело до середини травня до падіння видобутку на 72 тис. барелів на добу.

Для інших великих російських компаній наслідки обмежень були менш серйозними. За словами Мельник, «Лукойлу», другому за величиною виробнику в країні, вдалося зберегти обсяг видобутку завдяки успішним зусиллям свого трейдингового підрозділу Litasco зі збуту нафти за кордон.

«Газпром нафта», що входить до державної групи «Газпром», була єдиною великою російською нафтовою компанією, якій вдалося збільшити видобуток у період із лютого до середини травня.

«Газпром нефти», можливо, допомогло поєднання чинника невеликого виробника, наявності сучасних нафтопереробних заводів, які допомогли зменшити проблеми з експортом мазуту, та надійних експортних контрактів», – сказав Рон Сміт, аналітик BCS Global Markets.

ВАЖЛИВО: За даними Мінфіну РФ, нафтогазові доходи федерального бюджету у квітні 2022 року впали проти квітня 2021 року на 18% ($12,2 млрд проти $16,1 млрд).

Водночас частка нафтогазових доходів у загальному обсязі надходжень збільшилася з 36% у квітні 2021 року до 63%. Це означає, що доходи від інших секторів російської економіки впали ще сильніше.

Уперше за довгий період російський федеральний бюджет було виконано у квітні з дефіцитом понад $3 млрд.

Зараз у РФ простежується відновлення видобутку нафти

У травні російська нафтова промисловість демонструє ознаки адаптації до обмежень — видобуток зростає. «Роснефть» лідирує, компенсуючи падіння інших компаній, зазначає Bloomberg.

«Збільшення видобутку «Роснефтью» в травні може бути пов'язано з новими експортними угодами в Азії, а також із відновленням внутрішнього попиту на пальне», — вважає Віктор Катона, керівник відділу аналізу сирої нафти в компанії даних і аналітики Kpler.

За словами віцепрем'єра РФ Олександра Новака, видобуток нафти й далі відновлюватиметься впродовж червня, після того як виробники країни диверсифікували напрямки експорту.

«Так, ми зазнали якогось шоку, який дав нам змогу знайти новий баланс, – сказав Новак. – За два місяці наші компанії змінилися і сьогодні почуваються досить упевнено».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉