Facebook Pixel
IT

А поміркувати? OpenAI випустила принципово нову модель ШІ

Кетрін Браунштейн, генетик компаніі OpenAI

Кетрін Браунштейн, генетик компаніі OpenAI

Компанія OpenAI випустила нову модель штучного інтелекту, відому всередині компанії як Strawberry, яка може виконувати деякі завдання з міркування, подібні до людських. Нова модель, яка називається o1, розроблена так, щоб витрачати більше часу на обчислення відповіді, перш ніж відповідати на запити користувачів, повідомила компанія у своєму блозі. За допомогою цієї моделі інструменти OpenAI мають бути здатними вирішувати багатокрокові завдання, включаючи складні математичні та кодувальні питання.

«Як рання модель, вона поки не має багато функцій, які роблять ChatGPT корисним, такими як перегляд веб-сторінок для отримання інформації та завантаження файлів і зображень, – заявила компанія. – Але для складних завдань з міркування це значний прогрес і є новим рівнем можливостей ШІ».

Попередня версія моделі доступна з 12 вересня через чат-бот ChatGPT для платних користувачів Plus та Team.

Випуск моделі відбувся в той час, коли OpenAI прагне залучити мільярди доларів у вигляді фінансування і стикається з конкуренцією, що зросла, в гонці за розробку все більш складних систем штучного інтелекту. Її конкуренти Anthropic та Google також рекламували навички «міркування» у своїх просунутих моделях ШІ.

У повідомленні в корпоративному блозі OpenAI навела приклади відповідей моделі ШІ на запитання на такі теми, як кодування, англійська мова та математика, і попросила її вирішити простий кросворд. Ноам Браун, науковий співробітник OpenAI, сказав, що компанія випускає модель у попередньому перегляді частково для того, щоб отримати уявлення, як люди її використовують і де її потрібно покращити.

Досвід використання оновленої системи штучного інтелекту OpenAI дещо відрізнятиметься від того, що люди очікують від ChatGPT. Перш ніж відповісти на підказку користувача, вона робить паузу на кілька секунд, в цей час невидимо для користувача розглядає низку пов'язаних підказок, а потім підсумовує те, що здається найкращою відповіддю. Цю техніку іноді називають підказками «ланцюжка думок».

Юрій Д'яченко, професор у Kyiv School of Economics, зазначив, що OpenAI розпочала представлення моделей ШІ нового покоління. Вони можуть розмірковувати про складні завдання і вирішувати комплексні проблеми у наукових дослідженнях, кодуванні та математиці.

OpenAI o1 відрізняється здатністю до логічних висновків, самоаналізу (тобто прикладної самосвідомості в агентському середовищі), використання theory of mind («теорії розуму»).

Д'яченко вважає, що в математичних завданнях та програмуванні кількість правильно вирішених завдань зросла багаторазово. У природничих науках модель вирішує завдання рівня PhD.

«Щоправда, вона може думати над відповіддю кілька хвилин. Майбутні версії над дуже складними завданнями думатимуть годинами, днями, навіть тижнями (якість відповіді покращується з часом, але дуже повільно)», – сказав він.

Експерт додав, що моделі o1 не завжди кращі за GPT-4o, оскільки багато завдань не потребують роздумів. Помилки та галюцинації у цієї моделі все ще трапляються.

За даними Д'яченка, модель вже доступна для розробників з доступом до API usage tier 5: обмеження 20 запитів за хвилину, вартість доступу – $60 за мільйон токенів (gpt-4-turbo – $10). Для безкоштовної версії бота ChatGPT Free – буде версія o1-mini. Доступ до неї поки дуже обмежений – 30 запитів на тиждень.

«Після накопичення знань у мовних моделей настає черга опановувати вміння розмірковувати. Підростають помічники, але поки не заміна людині. Зараз відбувається зміна парадигми роботи мовних моделей: від механічного надання відповідей – до напівсамостійного планування, коли ШІ приходить до вирішення проблеми самостійно, без допомоги людини», – резюмував Д'яченко.

Подякувати 🎉