Facebook Pixel

Меморандум із МВФ оновили: які зобов'язання бере на себе Україна

Рада директорів МВФ 21 березня схвалила виділення Україні четвертого траншу у рамках програми EFF. Після цього було опубліковано оновлений меморандум. У ньому характеризується нинішнє економічне становище України, робиться прогноз розвитку ситуації, наводяться показники (структурні маяки), виконання яких оцінюватиметься під час вирішення питання виділення нового траншу. The Page вибрало з цього об'ємного документа деякі найважливіші положення та цифри.

Які структурні маяки містяться в оновленому меморандумі з МВФ

Кількість маяків не змінилася, нові не додалися. Залишається 14 пунктів із терміном виконання до кінця 2024 року, у тому числі один постійно діючий.

Нардеп Ярослав Железняк зазначив, що на прохання України Фонд відстрочив терміни виконання за трьома маяками (від одного до шести місяців). Було також модифіковано постійно діючий маяк по банках.

На наступний перегляд буде винесено лише два маяки (плюс постійно діючий по банках):

  • антикорупційні зміни у господарському процесуальному кодексі;
  • розробка змін до програми «5-7-9%».
Україна — вибрані економічні показники

Україна — вибрані економічні показники

За словами Железняка, зміни до «5-7-9%» вже підготовлені. Їхня мета – підвищити націленість програми на МСП, покращення координації дій Мінфіну та Мінекономіки, посилення інституційної спроможності Фонду розвитку підприємництва як адміністратора програми.

«Втім, не повинно складатися помилкове враження, що раз виносяться лише два маяки, то по решті нічого не робитиметься. Так це не працює. Йде оцінка прогресу по всіх маяках, у тому числі і з перезавантаження Бюро економічної безпеки, який буде винесено на перегляд наприкінці серпня — на початку вересня. У цьому контексті не потрібно розводити «зраду», час якої ще точно не настав. Всі структурні маяки будуть виконані. Це потрібно нам, а не МВФ», — підкреслив Железняк.

Джерела покриття дефіциту держбюджету у 2024 році

Джерела покриття дефіциту держбюджету у 2024 році

Як МВФ оцінює економічну ситуацію в Україні у березні 2024 року

Макропрогноз на 2024 рік загалом трохи покращили порівняно із груднем 2023 року. Зокрема, прогноз:

  • номінального ВВП збільшено з 7640 до 7748 млрд грн (+108 млрд грн). Реальне зростання залишилося на рівні 3-4%;
  • інфляції до кінця 2024 року покращено з 9,5% до 8,5%;
  • зростання реальних зарплат покращено з 8,5% до 9,8% – це наслідок великих очікувань зростання номінальних зарплат та уповільнення інфляції;
  • дефіциту державного бюджету покращено з 15,7% до 13,7% ВВП (якщо не враховувати гранти, то з 20,4% до 20,2% ВВП);
  • величини державного боргу покращено з 96,7% до 94% ВВП. Таке зниження пов'язане із меншим залученням зовнішніх позик для покриття дефіциту бюджету та більшим прогнозом номінального ВВП;
  • міжнародних резервів покращено з $40,9 до $42,1 млрд;
  • рівня безробіття погіршено з 14,7% до 15,6%;
  • частки валових інвестицій у ВВП погіршився з 18% до 17,6%. Для порівняння – середній показник за 10 років до повномасштабної війни – 16%. Інвестиційну активність у 2023 році в основному забезпечили державний сектор та ВПК.
Динаміка наростання числа зовнішніх біженців у різних військових конфліктах

Динаміка наростання числа зовнішніх біженців у різних військових конфліктах

«Макроризики на цей рік були і залишаються значними. Через повномасштабну війну інакше і бути не може. До того ж ми мали дуже складний перший квартал цього року через обмежене зовнішнє фінансування. Утім, навіть у такій ситуації можна тримати макрофінансову ситуацію під контролем. Поліпшення прогнозу МВФ, а Фонд дотримується консервативних прогнозів у своїй роботі, це засвідчило», – зазначив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉