Нові валютні обмеження та послаблення НБУ
Глава Нацбанку Андрій Пишний днями в інтерв'ю одному з українських ЗМІ сказав: «Ми маємо стратегічне бачення: забезпечуючи антикризове управління, потрібно створювати передумови для повернення в українську економіку елементів нормальності, простіше кажучи, пом'якшувати адміністративні обмеження». НБУ як регулятор може запроваджувати обмеження для низки фінансових ринків. Зокрема, після початку повномасштабної війни він запровадив жорсткі обмеження для валютних операцій, які мали на меті зупинити відтік іноземної валюти за кордон.
Коли шок, пов'язаний із війною в Україні, змінився прагненням налагодити роботу в нових умовах, НБУ почав поступово пом'якшувати одні валютні обмеження, водночас запроваджуючи нові, але в меншій кількості. The Page зібрало інформацію про те, які валютні обмеження та послаблення з'явилися з жовтня минулого року.
Валютні правила для волонтерів
З 2 березня до переліку товарів, які можуть купувати волонтери – фізичні особи за кордоном для підтримки обороноздатності України, додано безпілотні літальні апарати (БпЛА).
До переліку раніше було включено:
- тепловізори;
- рації;
- бронежилети;
- каски;
- шоломи;
- військову й тактичну форму;
- військове й тактичне взуття;
- захисний одяг;
- оптичні прилади для стеження;
- спальні мішки;
- каремати та засоби для надання медичної допомоги.
Закупівлі дозволено проводити в межах щомісячного ліміту 400 тис. грн в еквіваленті.
Валютні правила для експортерів
З 5 листопада українські експортери можуть брати участь у тендерах із постачання товарів нерезидентам, оскільки банки отримали можливість надавати тендерні гарантії на ці операції.
Використання іноземної валюти благодійними фондами
З 5 листопада банки припинили враховувати залишки коштів в іноземній валюті на рахунках благодійних фондів і не вимагають продажу та/або використання готівкової валюти в разі задоволення заявок на купівлю іноземної валюти для оплати імпортних контрактів.
Раніше, 6 вересня, було встановлено правило, що для розрахунків в іноземній валюті юридичні особи мають спочатку використовувати іноземну валюту, яка в них є, і тільки потім купувати її на валютному ринку України. Виняток для благодійних фондів було зроблено тому, що валюта може надходити на їхні рахунки як допомога із цільовим призначенням.
Валютні правила для чиновників, держслужбовців і спортсменів
Національний банк 2 березня визначив, що введені рік тому обмеження на зняття з рахунків іноземної валюти тепер не поширюються на «осіб, що входять до складу офіційних делегацій, очолюваних президентом України, для візитів за кордон і до складу передових груп, які забезпечують підготовку візитів президента України за кордон».
Також скасовано заборону на видавання з рахунків валюти для військових аташе та представників Міноборони при дипломатичних установах; поліцейських, направлених до міжнародних організацій; працівників державних підприємств, які займаються військовими закупівлями.
НБУ також дозволив валютні перекази за кордон для оплати відряджень членів національних спортивних збірних команд на міжнародних змаганнях і військовослужбовців ЗСУ.
Обмеження на карткові перекази
З 5 жовтня НБУ повернув заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.
Регулятор зазначив, що дозвіл на такі перекази, ухвалений у квітні 2022 року, дав змогу українцям під час найважчого періоду підтримати своїх близьких, які вимушено переїхали до інших країн. Після понад семи місяців воєнного стану роль такого інструменту для підтримки громадян за кордоном зменшується й збільшуються ризики його використання для обходу обмежень на купівлю валюти.
НБУ звернув увагу, що українці, як і раніше, можуть переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків, незалежно від країни фактичного перебування клієнта. Крім того, дозволено Р2Р-перекази з валютних карток українських банків на картки іноземних банків у межах щомісячного ліміту в розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті).
Валютні правила для бізнесу
НБУ дозволив підприємствам із 1 жовтня переказувати кошти на рахунки своїх підрозділів і філій за кордоном за умови одночасного дотримання таких умов:
- мета переказу – утримання відповідних філій чи підрозділів;
- щомісячний обсяг переказів не має перевищувати четверту частину загальної суми коштів, яку бізнес переказав у 2021 році за кордон для утримання його підрозділів;
- перекази мають здійснюватися коштом іноземної валюти, що є в бізнесу.
Крім того, Нацбанк дозволив переказ коштів нерезиденту за договором комісії, агентським договором або договором доручення для продажу послуг або робіт, що входять до переліку, визначеного урядовою постановою № 153.
Обмеження на обіг готівкової валюти
З 1 жовтня збільшено щомісячний ліміт на купівлю громадянами безготівкової іноземної валюти з подальшим розміщенням на безвідкличний депозит від трьох місяців із 50 тис. грн до 100 тис. грн (в еквіваленті).
Валютний нагляд під час ввезення гуманітарної допомоги в Україну
Нацбанк запровадив із 1 жовтня додаткові підстави для завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків щодо операцій з імпорту товарів, які ввозяться в Україну як гуманітарна допомога.
Встановлено перелік документів, які дозволяють банкам завершити валютний нагляд за імпортними операціями. З-поміж них, зокрема, декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, а також документи, що підтверджують передавання чи отримання гуманітарної допомоги.