Facebook Pixel

Якою була економіка України напередодні масованого ракетного удару

Останніми днями Росія прагне ракетними ударами зруйнувати інфраструктуру України, насамперед енергетичну. Пошкодження таких об'єктів не може не позначитися на стані всієї економіки країни, яка вже сім із половиною місяців існує у важких умовах війни.

Про загальний стан економіки на кінець вересня йдеться в щомісячному макроекономічному та монетарному огляді, підготовленому в НБУ.

Інфляція в Україні у вересні 2022 року

Інфляція прискорилася до 24,4% у річному вимірі. Основні причини: наслідки війни та окупація частини території країни. Липневе коригування офіційного курсу гривні, а також обмежене постачання нових товарів, значні логістичні витрати, виснаження запасів і погіршення девальваційних очікувань зумовили прискорення інфляції.

Найшвидше дорожчали окремі харчові продукти на тлі зростання витрат на їхнє виробництво та доставлення (це більшість оброблених продуктів), обмеженої пропозиції (м'ясні продукти), зростання вартості імпорту (рис, цитрусові, банани).

Стримувало інфляцію розширення пропозиції вітчизняних круп і палива. Завдяки здешевленню нафти та нормалізації логістики тривало уповільнення зростання цін на пальне.

Інфляція в Україні

Інфляція в Україні

Тарифи на послуги ЖКГ майже не змінилися. Водночас швидше зростали ціни на алкогольні напої внаслідок збільшення витрат на енергію, сировину й тару. Прискорилося подорожчання тютюнових виробів.

Економічна активність в Україні на кінець вересня 2022 року

Економіка пожвавилася, частково через сезонність. Робота «зернового коридору» підтримує транспорт, харчову промисловість. Вона дасть змогу забезпечити аграріїв фінансовими ресурсами наступного року. Однак логістичні проблеми, особливо для металургії, руйнування потужностей і зниження реальних доходів населення стримують відновлення.

Майже закінчено збирання ранніх зернових і ріпаку. Урожай зернових і зернобобових на 45% менший, ніж торік, переважно через менші площі збору.

Розпочато збирання кукурудзи, соняшника, сої, цукрових буряків. Однак через тривалі опади збирання врожаю затягується.

Очікується:

  • зниження пропозиції цибулі та сезонних фруктів через дощову погоду;
  • дефіцит тепличної продукції через холоди та низки овочів через брак овочесховищ;
  • урожай гречки та картоплі буде достатнім для забезпечення внутрішніх потреб.

У тваринництві триває пожвавлення активності на тлі надлишку кормів, окремі підприємства нарощують поголів'я свиней.

Стан бізнесу в Україні

Стан бізнесу в Україні

Кількість угод на ринку первинної нерухомості становить приблизно 10% від довоєнного часу. Окремі девелопери констатують пожвавлення попиту у вересні.

Динаміка первинного ринку нерухомості

Динаміка первинного ринку нерухомості

Активізується видобуток газу після деокупації Харківщини. Машинобудування пожвавлюється завдяки збільшенню попиту на обладнання для добувної та нафтогазової промисловості, а також на іншу спецтехніку.

У хімічній промисловості спостерігається пожвавлення на тлі потреб посівної та покращення експортних можливостей.

Енергетична система працює стабільно попри руйнування інфраструктури внаслідок дій Росії. Проте виробництво електроенергії у вересні знизилося через відключення ЗАЕС.

Стан ринку праці в Україні у вересні 2022 року

Сезонні роботи пожвавили ринок праці, проте попит і далі переважає над пропозицією. Кількість претендентів на одну вакансію зменшилася. Проте суттєве зростання зайнятості поки що не відбувається, а доходи більшості українців знизилися.

Частка непрацевлаштованих, за опитуванням Gradus, залишається практично без змін із травня – прибш 34% опитаних. Частка тих, хто втратив роботу після 24 лютого, залишається практично незмінною – майже 30% незайнятих.

За даними ООН, станом на 30.09.22 з України виїхали 13,4 млн осіб, а повернулися – 6,3 млн. Набули статусу тимчасового захисту у ЄС 4,2 млн осіб.

Кількість внутрішньо переміщених осіб становить майже 7 млн осіб (на 24.08.2022), з них офіційно зареєстровано 3,2 млн осіб (18.09.22).

Стан державних фінансів у вересні 2022 року

Дефіцит державного бюджету зріс, але емісія гривні залишається обмеженою. У НБУ зазначають, що розширення дефіциту є типовим для вересня. Однак цього року розмір дефіциту та темпи його розширення були значно більшими, ніж у довоєнні часи (через суттєве зростання витрат).

Основним джерелом фінансування дефіциту є допомога міжнародних партнерів. Купівля ОВДП Національним банком залишилася в анонсованих обсягах – 30 млрд грн на місяць. Це сприятиме збереженню макрофінансової стабільності в країні.

Стан валютного ринку у вересні 2022 року

Вартість гривневих ресурсів і далі поступово зростає, а знервованість валютного ринку спричинена переважно психологічними чинниками.

Ставки за депозитами реагують на червневе підвищення облікової ставки та очікування її утримання на поточному рівні протягом тривалого часу.

Курсові коливання на готівковому валютному ринку протягом вересня переважно були викликані реакцією на агресивні заяви та терористичні дії Росії в умовах збереження браку готівкових валютних коштів у касах окремих банків.

Подякувати 🎉