Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Чому зросли міжнародні резерви України та коли валюта з'явиться в касах банків (ОНОВЛЕНО)

Стан валютного ринку України в серпні 2022 року

Стан валютного ринку України в серпні 2022 року

Останніми днями валютний ринок України став джерелом важливих новин: золотовалютні (міжнародні) резерви різко зросли, НБУ пообіцяв банкам регулярно виділяти готівкову валюту для продажу населенню, яке знову почало купувати її більше, ніж продавати.

Міжнародні резерви України в серпні 2022 року

Станом на 1 вересня міжнародні резерви України становили $25,44 млрд (в еквіваленті). НБУ повідомив, що в серпні вони збільшилися на 13,6% завдяки «надходженню значного обсягу міжнародної допомоги на тлі помірних боргових виплат країни в іноземній валюті та менших інтервенцій Національного банку з продажу валюти».

Динаміка валютних резервів України

Динаміка валютних резервів України

Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ в серпні становили $4,79 млрд, зокрема:

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
  • $3 030,9 млн надійшли від США (через механізм Світового банку);
  • $1 015,6 млн – від Європейського Союзу;
  • $349,3 млн — від уряду Канади;
  • $205,6 млн – від уряду Італії;
  • $99,6 млн — від розміщення внутрішніх держоблігацій (ОВДП);
  • $87,4 млн – від інших кредиторів.
Структура міжнародних резервів України

Структура міжнародних резервів України

Загальний обсяг платежів уряду з обслуговування та погашення держборгу в іноземній валюті становив $171,9 млн. Крім того, Україна виплатила МВФ $221,1 млн.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Національний банк продав на валютному ринку $1 641,4 млн і викупив у резерви $311,7 млн. Сальдо інтервенцій НБУ за підсумками місяця було негативним і становило $1 329,7 млн. Обсяг чистого продажу валюти в серпні був дещо вищим, ніж у липні, але суттєво нижчим, ніж у квітні, травні та червні.

Через переоцінку фінансових інструментів (унаслідок зміни ринкової вартості та курсів валют) у серпні їхня вартість зменшилася на $16,4 млн.

«Поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування чотирьох місяців майбутнього імпорту, що достатньо для виконання зобов'язань України й поточних операцій уряду та Національного банку», – зазначають у НБУ.

Коли валюта з'явиться в касах банків

Національний банк 6 вересня повідомив, що «вживає заходів щодо розв'язання питання з тимчасовим браком готівкової іноземної валюти в касах окремих банків, що виник через ситуативні логістичні труднощі з доставленням валюти з-за кордону».

Банк здійснюватиме обмін безготівкової валюти банків на готівку для підкріплення кас. «Це дасть змогу задовольнити потреби населення в готівковій іноземній валюті та забезпечити безперебійну роботу банківської системи в умовах війни».

Перша операція щодо обміну валют має відбутися сьогодні. «Національний банк проводитиме такі операції, поки буде необхідно», — запевнив регулятор.

Для збільшення пропозиції готівкової валюти НБУ дозволив банкам із 6 вересня продавати на готівковому ринку весь обсяг придбаної ними з 13 квітня в громадян безготівкової валюти, тоді як із кінця липня вони мали право продавати лише 50% цього обсягу.

На готівковому ринку курс долара становить приблизно 40,7–40,85 грн за встановленого Нацбанком офіційного курсу з 21 липня 36,5686 грн.

ОНОВЛЕННЯ. Національний банк 7 вересня провів обмін безготівкового долара на готівку на суму $100 млн. В угоді взяли участь 12 із 14 системно важливих банків, і вже найближчим часом вони зможуть поповнити свої каси валютною готівкою та задовольнити попит клієнтів. Наступна операція обміну відбудеться в понеділок, 12 вересня. До обміну буде запропоновано євро.

Яка зараз ситуація на валютному ринку України

У серпні, уперше з початку війни, населення купило більше валюти, ніж продало. НБУ назвав суму перевищення: $106,9 млн.

Продаж та купівля валюти населенням

Продаж та купівля валюти населенням

«Чисту» купівлю в серпні було сформовано переважно на готівковому ринку — $177,8 млн: покупка проти липня зросла з 1,05 млрд до 1,354 млрд, тоді як продаж — з 1,02 млрд до 1,18 млрд.

Обіг на офіційному готівковому валютному ринку в серпні перевищив 60% довоєнного рівня, тоді як у перші місяці війни він становив менше ніж 5%.

Після того як Нацбанк наприкінці липня дозволив фізособам купувати безготівкову валюту під розміщення її на депозиті, обсяг її купівлі в серпні зріс до $127,5 млн, тоді як у попередні місяці війни не перевищував $22 млн.

Обсяг продажу населенням безготівкової валюти в серпні трохи зменшився – до $198,5 млн із $202,7 млн у липні, проте він усе ще вищий за обсяг купівлі.

Обсяги продажу безготівкової валюти скоротилися, як порівняти з довоєнними, у 2 – 2,5 раза, тоді як обсяги купівлі навіть після значного зростання в серпні все ще менші в 3 – 4 рази.

Загалом з початку цього року населення продало валюти на $550 млн більше, ніж купило.

Аналітики компанії ICU зазначають, що минулого тижня (29 серпня – 2 вересня) валютний ринок залишався в хиткій рівновазі. Національний банк зменшив інтервенції до $239 млн доларів, оскільки пропозиція валюти збільшилася, ймовірно, знову через продаж валюти Мінфіном для фінансування поточних потреб бюджету. Збільшенню пропозиції, ймовірно, також сприяло поновлення експорту зернових і олійних культур через чорноморські порти.

Готівковий ринок валюти був досить збалансований із невеликими коливаннями та незначною зміною курсу обміну.

«За умов збереження поточної, порівняно стабільної ситуації в країні особливих змін на валютному ринку ми не очікуємо», — зазначили в ICU.

Коментарі

Всі новини