З 12 по 14 вересня в Києві проходить щорічна зустріч Ялтинської Європейської Стратегії ( YES). Цього року вона стала 16-ою і зібрала понад 500 провідних політиків, дипломатів, бізнесменів, громадських активістів та експертів з 26 країн. Організована бізнесменом Віктором Пінчуком зустріч у 2019 році носить назву «Щастя зараз. Нові підходи для світу в кризі».
На зустрічі присутні перші особи українського уряду та бізнесу, серед яких президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Олексій Гончарук та інші члени уряду, експрезиденти Петро Порошенко, Віктор Ющенко та Леонід Кучма, олігарх Ігор Коломойський та інші. веде пряму текстову трансляцію цієї події.

18:50 — спеціальними гостями, імена яких до останнього тримали в інтризі, виявилися американська актриса кіно і телебачення, яка народилася в Чернівцях — Міла Кунi с та її чоловік Ештон Кутчер. Після виступу української співачки Альони Альони та анекдоту про щастя від польського політика Олександра Квасьневського форум офіційно закрився.
17:05 — Підсумкова дискусія: Чи завершено глобальний ліберальний світопорядок.
Її відкрила Джулліан Тед — працівник Financial Times.
Слово дали британському історикові, письменнику і журналісту, професору історії в Гарвардському університеті Нілу Фергюсону та редактору тижневика Newsweek International Фаріду Закарії.
Фергюсон заявив, що Інтернет у міжнародному ліберальному ладі — не тільки не приніс ліберальні цінності,а й підірвав їх.
А Закарія з ним не погодився і зауважив, що Інтернет — зменшує бар'єри, дозволяє звичайним людям робити все, що можуть робити відомі і багаті. Це складова міжнародного ліберального порядку.
Фергюсон такж сказав, що реальність нашого часу це те, що у нас почалася нова Холодна війна .
«США розпочали другу Холодну війну, яка триває у кібрпросторі, і не тільки», — додав він.
Закарія у свою чергу вважає, що потрібно знайти спосіб Китаю існувати вмежах свого ладу. Є країна яка хоче знищити міжнародний ліберальний лад — це Росія.
В кінцевому підсумку серед присутніх в залі провели опитування. Вони повинні були відповісти на питання «Чи настав кінець міжнародному ліберальному порядку?«. 51% відповіли «так» і 47% — ні. Відповідно в дискусії виграв Фергюсон, який також вважає, що кінець ліберальному порядку все таки настав.
16:30 — панельна дискусія закінчилася.
15:30 – розпочалася панельна дискусія «Спочатку безпека, потім щастя: стратегічна ситуація України». Спікери: колишній прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер, колишній президент Колумбії Хуан Мануель Сантос, спецпредставник Держдепу США Курт Волкер, міністр закордонних справ Словаччини, голова ОБСЄ Мирослав Лайчак та міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.
Колишній президент Колумбії під час дискусії звернув увагу на те, що Україні потрібно зміцнювати внутрішню політику, тому що вона буде мати вплив на вирішення конфлікту з Росією.

Фото: YES
Мирослав Лайчак відповідаючи на питання чи потрібна зміна мінського формату заявив, що зараз не варто сумніватися у його ефективності.
«Мінський формат це те що у нас є. Його на жаль ніколи його не було втілено так як потрібно, тому зараз не варто сумніватися в ньому», — сказав він, добавивши, що сумніваються ті хто проти припинення конфлікту.
Тоні Блер добавив, що «український уряд готовий творити мир».
Мирослав Лайчак звернув увагу на те, що для початку потрібно розвести війська і вже тоді говорити про миротворчу місію. Також він закликав обидві сторони продовжувати обмін полоненими.
«Миру досі немає, а люди гинуть», — зауважив він.
У свою чергу, Курт Волкер нагадав, що Росія заперечує наявність військ на Донбасі та не намагається втілити Мінські домовленості.
15:00 — Віктор Пінчук представив лекцію про мир, експрезидента Ізраїлю Шимона Переса за допомогою штучного інтелекту. Колишній голова країни помер у 2016 році.

Фото: YES
14:40 — панельна дискусія закінчилася.
13:45 — розпочалася панельна дискусія «Корупція – основна перешкода на шляху до щастя: світовий досвід для України». Під час неї Джеффрі Сакс заявив, що США корумпована країна. «Дональд Трамп також ухиляється від сплати податків», — зазначив він. Сакс порадив Україні поглянути на приклад боротьби з корупцією у сусідніх країн.
"Ваші сусіди найчесніші у всьому світі, поїдьте до них та подивіться як вони працюють», — сказав він.
Він також зазначив, що антикорупційна галузь має бути незалежною від людей: «Джерело корупції – велика політика та великі гроші».

Фото: YES
У свою чергу, Дарон Аджемоглу вважає, що країнам у який високий рівень корупції потрібно дивитися на минуле та вживати заходів.
«Нам потрібно розбудувати нову систему. Великі розкрадання не мають залишатися безкарними», — сказав він.
13:00 — оголошена перерва на обід.
12:15 — почалась дискусія «Нове політичне обличчя України».
Серед спікерів: Дмитро Разумков — спікер Верховної Ради України, Давид Арахамія — очільник парламентської фракції «Слуга народу» в українському парламенті, Святослав Вакарчук — народний депутат України, лідер партії «Голос», музикант, Іван Крулько — народеп від партії «Батьківщина», а також Галина Янченко від партії «Слуга Народу».
Дмитро Разумков в своїй промові заявив, що задача його та Верховної Ради — зробити так, щоб Україна була щасливою.
Також він сказав, що для тих перетворень, яких очікують українці — часу дуже мало, але новий склад парламенту встигне це зробити.

Фото: сайт YES
Янченко в свою чергу заявила, що нові обличчя у парламенті — не значить, що вони не кваліфіковані.
11:53 — говорити почав Володимир Бородянський.
Він зазначає, що бути щасливим — це свідомий вибір. Це питання до себе щодня: «Як я змінився?». Держава і міністрества в свою чергу повинні цьому сприяти.
Бородянський вважає, що його завдання — зробити так, щоб людина мінімум два рази на тиждень займалася спортом, адже це зменшить витрати держави на лікування.
«Наше населення треба зробити більш мобілним», — заявив він.

Фото: сайт YES
11:47 — слово надали Тимофію Милованову.
Він говоре, що найближчий великий ринок для України — це Європейський Союз. В найближчий час міністрество буде працювати у напрямку безвізового торгового режиму.
11:43 — виступає міністр цифрової трансформації Михайло Федорів. Промову почав з розповіді про те, що для нього щастя.
Федорів заявив, що міністерство цифрової трансформації має KPI зробити 50 найпопулярніших послуг онлайн.
Також він сказав, що його команда – це команда щастя. Це дуже амбітні люди. Вони ставлять собі амбітні цілі , щоб отримати гормон щастя.

Фото: сайт YES
Федорів хоче відроментувати базові речі для запровадження 3 G і 4G протягом трьох років. А вже потім — запроваджувати 5G.
«Я у повсякденному житті не бачу дискримінації. У мене багато знайомих дівчат, які придумують дуже круті автоматизовані послуги», — відповів Федоров на заяву Новосад про те, що в IT-компаніях процює мало жінок.
11:30 — почалась сесія під назвою «Уряд для щастя». Учасники — Володимир Бородянський — міністр культури і спорту, Тимофій Милованов — міністр економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства, Ганна Новосад, яка займає посаду міністра освіти і науки України та Михайло Федорів — міністр цифрової трансформації.
Дискусію розпочала Новосад. Вона зазначає, що система освіти безпосередньо впливає на те, чи відчувають люди себе щасливими.
«Українська школа наслідує багато того, що було в радянській школі. Вона побудована на страху. Якщо ми не приберемо це, то не побудуємо сучасне суспільство», — сказала вона.
Задача нашого уряду — започаткувати зміни, які стануть незворотніми.
Також Новосад розповіла про щастя жінки в Україні.
«Наші жінки досягають непоганих результатів в математиці. Але в IT-компаніях їх усього 15%. Треба з'ясувати, чому так відбувається», — сказала вона.

Фото: сайт YES
11:03 — сесія завершилася.
10:15 — Фарід Закарія оголосив про початок сесії «Нова демократія: Brexit — Трамп — Рух п’яти зірок — Джонсон — Болсонару… Зеленський?» Її розпочав колишній прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер, розповідаючи про вихід Британії з ЕС.
Участь в дискусії також приймають французький філософ Бернар-Анрі Леві та гендиректор Інтерфаксу-Україна Олександр Мартиненко.
Спікери з початку обговорювали входження в нову еру, а саме вихід США з певних структур. Вони вважають, що цю країну повинен замінити хтось інший.
Крім цього, Тоні Блер заявив про кризу в демократії. Її причиною він назвав соцмережі. «Потрібно переробити, той спосіб в який працює демократія. Якщо ми хочемо відродити, то повинні бути способи, щоб люди брали на себе частину відповідальності за демократію разом з владою», — додав він.
Він також зауважив, що найбільша зміна, які відбувається в світі — технологічна революція. «Але політика її не може наздогнати», — вважає він.
У тій же час Олександр Мартиненко зазначив, що за нинішнього президента голосувала телевізійна аудиторія, а не соцмедіа.
«Зеленський провів соцмедіа активно, але він грав в телепрограмі і я вважаю, що на результат голосування впливало українське телебачення, а не соцмедіа», — сказав він
9:45 — Свій виступ почав міністр Великобританії у справах Європи Крістофер Пінчер. Він заявив про підтримку реформ, які проводяться в Україні. Також Пінчер занепокоєний газопроводами, які будуються в обхід України.
9:30 — Олексій Гончарук висловився про приватні інвестиції. За його словами, для того, щоб вони збільшилися в першу чергу потрібно забезпечити вільний рух капіталу, а також вирішиться питання із захистом права власності.
"Ні для кого не секрет, що в Україні можа прокинутися вранці і з'ясувати, що твій бізнес переписали на іншого. Є рейдерство. Це якась дикість, якась "візантійщина". Ми дуже швидко це змінимо. Тут сидить молодий міністр юстиції, він дуже швидко вичистить "ці авгієві конюшні", — заявив міністр.

Фото: YES
9:20 — прем'єр-міністр зазначив, що йому подобається президент США Дональд Трамп. «Прагматизм повинен стати основою нашої політики на найближчі роки. Я не знайомий з Дональдом Трампом, але в цьому ми з ним схожі», — додав він.
9:00 — почалася зустріч з прем'єр-міністром України Олексієм Гончаруком. Він заявив, що збирається міняти Трудовий кодекс. «В Україні простіше розійтися в сім'ї, ніж змінити роботу», — сказав він. Окрім цього, Гончарук хоче скасувати олігархічні монополії, провести інвентаризацію для кращого розуміння ситуації, а також провести перепис населення.
Гончарук анонсував, що команда Кабміну найближчим часом збільшиться в два рази. Також він зазначив, що буде боротися з корупцією. Відповідаючи на запитання модератора про інвестиції прем'єр-міністр заявив, що найкраще інвестувати в інфраструктуру, енергетику і також землю.
14 вересня, YES продовжив роботу. Вона розпалася о 7:30 з робочого сніданку, тема якого — «Погляд на щасливе життя, суспільство і держава в Китаї і Росії».
21:45 — почалися неформальні заходи в форматі nightcap. У цьому році їх темами стали: «Бій за енергетичну незалежність України», «Зміна клімату: виклики і можливості для України», «Наука про щастя — що вона говорить про державну політику?«, «Голокост і ГУЛАГ — темні сторони людства», «Україна і Росія», «Майбутнє Європи».
21:10 — Віктор Пінчук повідомив учасникам YES, що одним із завдань форуму цього року було бажання познайомити зарубіжних гостей з новим керівництвом України. Тому зараз перед ними виступлять учасники «Кварталу 95», недавні колеги президента Володимира Зеленського. Причому вперше ці актори виступають на англійській мові.

20:45 — почалася секція «Комік в політиці — Рейк'явік як прецедент для України?«. Її веде Олександр Кваснєвський, президент Польщі (1995-2005), голова Наглядової ради YES. Його співрозмовник — Йон Гнарр, комедійний актор, письменник, музикант і політик з Ісландії.
Починаючи розмову, Кваснєвський сказав, що довгий час багато політиків грали ролі комедіантів, а в останні роки і «комедіанти», тобто люди, далекі від політики, вирішили всерйоз зайнятися нею. Чому? Що ними рухає?
Одним з перших в цьому ряду був Йон Гнарр, який до 2009 року створював різні шоу, а потім вирішив піти в політику і створити шоу там. Він заснував свою «Кращу партію», був мером Рейк'явіка з 2010 по 2014 рік.

19:30 — почалася робоча вечеря, під час якої заплановано неформальне спілкування на теми щастя, економіки і державної політики.
18:30 — почалася панельна дискусія «Щастя як мета держави — кращий досвід, інновації, вимірювання». У ній беруть участь:
- Річард Лейард, співдиректор Програми добробуту, Центр економічної діяльності, Лондонська школа економіки і політичних наук;
- Джордж Уорд, науковий співробітник, Центр економічної діяльності, Лондонська школа економіки і політичних наук;
- Джеффрі Сакс, професор, директор Центру сталого розвитку, Колумбійський університет;
- Стівен Пінкер, професор психології, Гарвардський університет;
- Ніл Фергюсон, старший науковий співробітник Інституту Гувера, Стенфордський університет.
Лейтмотив виступів — «Навіщо в країні уряд, якщо у людей немає щастя?»

Джордж Уорд розповів про результати глобального дослідження щастя і політичних поглядів, що охопило репрезентативною вибіркою 15 країн. Воно проводилося в травні-червні 2019 року. Респондентам пропонувалося, наприклад, уявити сходи зі сходами від 0 до підставі до 10 на вершині. Вершина сходів представляє найкраще життя з можливих. Де ви перебуваєте на даний момент?
Лідерами тут виявилися американці — середнє значення 6,8 ступенів. Українці — на останньому місці — 5,3 ступені.
Респондентів також запитали: «Який з факторів найважливіший у вашому житті?» Їм були запропоновані 10 варіантів відповіді, з яких вони повинні були вибрати один. Підсумок: в цілому по світу лідирують емоції, а не кількісно-матеріальні чинники. Так, для 32% українців найважливіше — це щастя дітей. Особисте щастя і здоров'я отримали приблизно по 20%.
17:10 — почалась панельна дискусія «Бізнес та ринкова економіка — рушії досягнення щастя». Спікери — Давид Рубінштейн та Роберт Сміт.
Сміт заявив, що в Україні дуже розумні люди. Але треба розбудовувати інфраструктуру, щоб їх навчати і щоб ця «потужна, освідчена, розумна силу» залишилася в Україні.
Також він сказав, що студенти занадто перенапружені боргами, але як би там не було, Сміт вважає, що вони повинні йти працювати туди, куди лежить душа, а не туди, де вони зможуть швидше заробити на виплату боргу.
А Рубінштейн розповів про те, що думає, що при його житті в США буде ще одна рецесія.
16:39 — розпочалася панельна сессия «Погляд з Близького Сходу». Її гостем став колишній прем'єр-міністр Катару Хамад бін Джасім бін Джабер Аль Тані.
15:50 — панельна дискусія завершилася.
15:30 — Віктор Пінчук та Ювал Харарі завершили розмову. Після цього розпочалася панельна дискусія «Без верховенства права не існує якісної влади та щастя людей» між колишнім прем'єр-міністром Естонії Юганом Партсом, президентом цієї ж країни Керсті Кальюлайд та Ювалом Харарі.

Топ-5 умов від Югана Партса для встановлення верховенства права
- Привласнення. Партс вважає, хтось має взяти на себе зобов’язання: «Оці так звані зобов’язання можуть бути поділені між так політичними, культурними та економічними елітами. Це в ідеалі». Він також зауважив, що недостатньо, щоб політична сторона проголосила пріоритетом верховенство права.
- Алгоритм. За його словами, дуже важливо, який алгоритм вибирає керівництво. Партс говорить, що потрібно обирати алгоритм творення добробуту та статків, де усі будуть переможцями.
- Чинники стримування. «Всі боїмося санкцій, але порушуємо правила, тому потрібні регулятори та судова система», — зауважив він.
- Прозорість. Колишній прем'єр-міністр Естонії вважає, що потрібні радикальні умови для того, щоб усе робити якомога публічно. «Суспільний контроль допоможе верховенству права більше ніж буть-яка бюрократична регуляція», — додав він.
- П’ятою передумовою Партс назвав зовнішній тиск, але задався питанням, який саме тиск потрібний. Для прикладу він навів відносини між ЕС та Україною, та заявив, що так звані донори мають набагато більше приділяти увагу такій умові.
- «Нульова терпимість. Нема поступу, немає грошей. Такою має бути політика, тоді не буде жодних виправдань щодо дипломатії та іншого», — сказав він.
14:33 — Віктор Пінчук представив наступного гостя. Ним став ізраїльський історик Ювал Ной Харарі. Бізнесмен анонсував деталі наступної сесії. Свій спіч Харарі розпочав з актуальних світових проблем та викликів у 21 столітті. Він попередив людство про повернення війни у разі прийняття нерозумних рішень: «Багато розумних людей можуть досягти миру, але достатньо однієї нерозумної людини, щоб досягти війни...Війна може повернутися, але ще у гіршому вигляді».
Другим викликом 21 століття він назвав екологічну катастрофу. «Її оминути ми зможемо розробивши нові еко-френдлі технології, які підтримуватимуть економічне зростання не руйнуючи екосистеми».
Третій виклик — технологічне руйнування. «Технології зараз перетворюють людей у дійсних богів. Штучний інтелект та біоінженерія, дають нам можливісті робити речі, які приписували богам», — сказав він.
Харарі також заявив, що основним продуктом економіки 21 століття будуть тіла та розуми. «Якщо ми зробимо помилки космічного масштабу, то нас уже ніхто не врятує. Ми зараз усі стали богами планети Земля, але досі ми були безвідповідальними богами», — зауважив він.
Коментуючи українсько-російський конфлікт Харарі назвав Україну найважливішим місцем у світ. За його словами, наша країна знаходиться на передовій боротьби за свободу, боротьби внутрішньої диктатури та зовнішнього імперіалізму. «Очі всього світу дивляться зараз на Україну, тому що вона є світлим променем, де люди мають віру у свободу та інші цінності", — зазначив він.
14:22 - Фарід Закарія, який модерує дискусії форуму, завершив розмову з Крейгом Мейзіном. Генпродюсер серіалу підсумовуючи сказав, що політична система пропонує людям можливість зіпсуватися, щоб досягти поступу. «Корупція, псування — отрута, яка входить у ваш організм», — сказав він.
У той же час на форум завітав бізнесмен Ігор Коломойський.
13:45 — Віктор Пінчук представив спеціального гостя — творця, сценариста і генпродюсера серіалу «Чорнобиль» Крейга Мейзіна. За його словами, він був вражений тим, як по-різному люди інтерпретували для себе «Чорнобиль». Він багато вивчав подій про Чорнобиль ще з 2013 року. «Коли ти робиш історію подібну до «Чорнобиля», то вона не повинна бути занадто драматичною», — підкреслив Мейзін. Більш за все його вразила історія пожежника Василя Ігнатенка, якого навіть ніхто не попередив про загрозу радіації. Творець серіалу був вражений і тим, що Радянська влада приховувала загрозу життю й від інших ліквідаторів, а також населення.
12:48 — Панельная дискусія закінчилася.
12:38 — модератор запросив до дискусії відомого митця Олафура Еліассона. Він запропонував аудиторії експеримент: уявити, що їх внуки чи діти надіслали їм лист з майбутнього та подумати, про те, як вони та їх діти формували б своє майбутнє. «Якщо ви тільки у минулому шукаєте відповіді на сьогоднішні запитання, то ви неминуче стикаєтеся з новими викликами», — сказав він.
Тим часом, корреспондент зустрів у кулуарах форуму дружину президента України Олену Зеленську, яка відповіла на питання та розказала анекдот.
12:15 — До дискусії приєднався Стівен Пінкер, професор психології Гарвардського університету. Він розпочав свою розмову з суджень про об’єктивний та суб’єктивний добробут. Він звернув увагу аудиторії на тому, що за останні кілька років у світі зріс саме об’єктивний добробут. Йдеться про зростання тривалості життя приблизно на 30 років.
11:50 — розпочалася панельна дискусія «Щастя та виклики сьогодення — очима історика, психолога, митця». Її розпочав британський історик, письменник і журналіст, професор історії в Гарвардському університеті Ніл Ферґюсон. Говорячи про щастя він назвав ілюзією те, що щастя має забезпечити держава. «Держава має створювати умови, які допоможуть її громадянам знайти щастя», — наголосив він.
11:01 — оголосили перерву.
10:33 — для виступу вийшов президент Фінляндії Саулі Нііністьо.

10:17 — слово надали президенту Естонії Керсті Кальюлайд. Вона заявила, що для вирішення конфлікту з Росією, потрібне стратегічне терпіння.

9:35 — вийшов президент України Володимир Зеленський.
Яскраві цитати виступу Зеленського:
- «Чи щасливий я, що я президент? Не впевнений. Але я щасливий бути президентом України».
- «Щастя — це коли щаслива вся сім'я і за столом немає вільних стільців».
- «Вороги щастя для українців — це війна, бідність корупція і заздрість».
- «Ви втрачаєте гроші, вибачте, ми втрачаємо людей», — звернувся Зеленський до західних партнерів України з питання санкцій.
- «Щастя — бачити лиходія на нарах, а не на Мальдівах».
- «Ми повинні завершити війну і повернути території дипломатичним шляхом».
- «Все, що я обіцяю, я завжди виконую. Тому я мало обіцяю».
Також Зеленський кинув виклик великому бізнесу. Він сказав, що монополій в Україні не буде. Великий бізнес отримав від цієї країни багато: ресурси, час, можливість виводити гроші за кордон.
«Я впевнений, що вони нас почують. А якщо не почують, то доведеться інші спроби знайти, як з ними говорити. Вони повинні зрозуміти, що якщо України не буде, то не буде і їх бізнесу», — заявив Зеленський.

Фото: сайт YES
09:30 — виступає колишній український політв'язень і режисер Олег Сенцов. Розповідає про час, проведений в російській в'язниці.

Фото: сайт YES
9:13 — вийшов організатор Ялтинської європейської стратегії Віктор Пінчук, для того, щоб оголосити тему зустрічі і сказати вступне слово.

Фото: сайт YES