
Вадим Володимирович
Політик, дипломат
Біографія
- Народився 20 лютого 1970 року в місті Кілія Одеської області.
- Освіта: Київський політехнічний інститут, Українська академія зовнішньої торгівлі.
- Дипломатичний ранг — Надзвичайний і Повноважний посланник першого класу. В дипломатії — понад 20 років, чудово говорить англійською.
Кар'єра
- У 1993-1994 роках — співзасновник інформаційної компанії «Електронні вісті».
- У 1994-1997 роках — головний економіст, начальник відділу, заступник начальника Управління торгово-економічних зв'язків з країнами Африки, Азії та Тихоокеанського регіону Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі.
- У 1997-2000 роках — заступник завідуючого відділом країн Азії та Тихоокеанського регіону П'ятого територіального управління МЗС.
- У 2000-2001 роках — консул генконсульства України в Сиднеї, Австралія.
- У 2001-2002 роках — головний консультант головного управління з питань зовнішньої політики Адміністрації президента. Головою АП тоді був Володимир Литвин.
- У 2002-2006 роках був радником з політичних питань, тимчасовим повіреним у посольстві України в Канаді.
- У 2007-2009 роках працював заступником директора Департаменту НАТО.
- 2009-2012 роки — радник-посланник посольства України в США.
- У 2012-2014 роках — призначений Віктором Януковичем надзвичайним і повноважним послом України в Канаді.
- В 2014-2017 роках — заступник міністра закордонних справ Павла Клімкіна.
- 2017-2019 роки — голова Місії України при НАТО.
- Три місяці, з травня по серпень 2019 року, Пристайко працював заступником керівника Офісу президента. Його начальником був Андрій Богдан.
Дипломат не був частиною ЗеКоманды під час кампанії. Але після перемоги на президентських виборах допомагав Зеленському готуватися до міжнародних перемовин. І після цього його запросили на роботу в ОП.
- З 29 серпня 2019 року — міністр закордонних справ.
- З 4 березня 2020 року — віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
- 4 червня 2020 року Рада звільнила Пристайка з посади віцепрем'єра з питань євроінтеграції.
«Це за обопільною згодою. Вадим виявив бажання бути послом у Великобританії, він дуже професійний, з дуже великим професійним досвідом та відмінним знанням зовнішньополітичної ситуації», — пояснив журналістам голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
«Я знаю його чотири місяці та дуже задоволений нашою роботою», — так Володимир Зеленський охарактеризував Пристайка, коли представляв його колективу МЗС.
Політика
- Переконаний євроатлантист, займається тематикою НАТО багато років. Як справжній дипломат, завжди висловлюється акуратно, хоча і завжди захищає представників влади.
- В жовтні 2013 року (за Віктора Януковича) критикував уряд Канади за висловлювання про «диктаторську Україну».
- У січні 2014 року під час Революції Гідності канадські політики обговорювали цілеспрямовані санкції проти Віктора Януковича та членів українського уряду за побиття демонстрантів. Депутати та прем'єр-міністр Стівен Харпер однозначно вибрали сторону «українського народу».
Тоді посол України в Канаді Пристайко давав інтерв'ю місцевому телебаченню, назвав балансування України між Росією та ЄС «складним питанням».
«Україна повинна мати тісні стосунки з Росією, тому що дві країни мають спільний кордон і мають важливі торговельні відносини. Зв'язки з ЄС також необхідні», — уточнив дипломат.
Пристайко додав, що варто розуміти, що половина українців проголосувала за Януковича. А побиття силовиками активістів пояснив так:
«Як реагує канадська поліція, якщо протестувальники захоплюють будівлі?»
Вже 24 лютого, після втечі Януковича, він зажадав вибачень від лідера канадських лібералів Джастіна Трюдо за невдалий жарт про Україну.
«Росія нападе на Україну, у неї поганий настрій, адже вона програла в хокей», — сказав майбутній прем'єр Канади в ефірі одного з ток-шоу.
«Ви повинні бути надзвичайно обережні, коли говорите про 82 людей, які загинули, борючись за своє майбутнє. Ви просто сидите в гарній кімнаті та говорите про речі в такій легкій манері. Це просто недоречно», — присоромив політика український дипломат.
Через два дні Трюдо відвідав посольство України в Оттаві та приніс свої вибачення.
Статки — доходи, бізнес, декларації
Сім'я володіє 6 квартирами в Києві. На Вадима та старшого сина Володимира записано житло на 33 м2. Площею 72 м2 — на нього з дружиною. Ще чотири квартири (96м2, 76 м2 і 54 м2) та одна недобудована (87 м2) перебувають у власності дружини.
У 2019 році Пристайко заробив 2 млн грн — це заробітна плата та компенсація за закордонні відрядження. Дружина на здачі житла в оренду заробила 360 тис. грн.
На рахунках у дружини — 204 тис. грн. в Ощадбанку та 7,4 тис. євро в ING Bank Бельгії.
35,6 тис. євро і 170 тис. грн. сім'я зберігає готівкою. А 300 тис. грн, $10 тис. і 7 тис. євро Вадим позичив у своєї мами.
Пов'язані люди

Павло Клімкін
дипломатія, політика
- Ексголова МЗС. В інтерв'ю журналістам Клімкін згадував, що саме він порекомендував Пристайка Володимиру Зеленському як професіонала.
Родина
- Дружина — Інна Василівна Пристайко (дівоче прізвище Угляренко), народилася 24 липня 1974 року.
У 2016 вона отримувала зарплату в МЗС. Останніми роками, судячи з декларації, гроші їй приносить оренда нерухомості.
Одну з квартир дружина віце-прем'єра здає колишньому нардепу від «Батьківщини», а нині — заступникові міністра енергетики та захисту навколишнього середовища, Олексію Рябчину.
Ще один наймач квартири — дехто Георгій Саттов. У деклараціях за останні роки вказують його з різними по-батькові — то як Євсєйовича, то як Євгеновича.
- Син — Володимир Вадимович Пристайко, народився 5 січня 1997 року. У соцмережах написав, що родом з Сіднею, а живе у Відні. Хлопець пішов стопами батька — з 2015 року працює в посольстві України в Канаді.
У 2019 році стажувався в управлінні ООН з питань космічного простору.
Сторінки в соцмережах з дитинства веде англійською. Відомо, що вчився в Карлтонському університеті (Carleton University) в Оттаві. А до цього — в коледжі-інституті Лисгар (Lisgar Collegiate Institute)
- Син — Андрій Вадимович Пристайко, народився 12 грудня 2002 року.
- Брат — Валерій Володимирович Пристайко, народився 5 червня 1977 року. Судячи з декларації, працює в Національному інституті стратегічних досліджень (створений у 1992 році та підпорядкований президентові України).
До грудня 2019 року Валерій працював у Конституційному суді України на посаді головного спеціаліста з мобілізаційної роботи Управління по роботі з персоналом.
Його дружина Олена — в поліції Київської області. У декларації Валерій вказав, що володіє земельною ділянкою (427 м2) в Севастополі.
- Мама — Раїса Павлівна Пристайко, народилася 24 серпня 1949 року. За даними «Слідство. Інфо», вона працювала на ткацькому підприємстві «Фабрика Фалькон». За іншими даними, вона займалася вихованням синів. Вадим і Валерій виросли в Оболонському районі столиці.
- Батько — Володимир Ілліч Пристайко (роки життя: 16 грудня 1941 — 21 січня 2008) — генерал-лейтенант юстиції.
Служив у КДБ, потім СБУ. Обіймав посади начальника слідства КДБ УРСР і СБУ, дослужився до заступника голови установи. Він вів усі гучні справи, які відбувалися в країні.
Одна з останніх — протести під час акції «Україна без Кучми» в березні 2001 року. Тоді було затримано кілька сотень людей, а 19 отримали тюремні терміни.
Серед них — відомий активіст і член УНА-УНСО Ігор Мазур і захоплений російськими спецслужбами політв'язень Микола Карплюк.
Тоді Володимир Пристайко називав активістів бойовиками, а акцію проти Кучми — злочинами проти держави. Щоправда, зараз ці згадки в Інтернеті підчищені, а батько згадується виключно як історик.
Скандали
Інформація в процесі перевірки- У центрі уваги ЗМІ не раз опинялася нерухомість дружини дипломата. Журналісти писали, що всі квартири, що здає Інна, знаходяться у центрі Києва — на вул. Гоголівській та Івана Франка.
А за розрахунком найчастіше до квартирантів приходить теща Вадима Пристайка Ганна Угляренко, так як Інна часто буває закордоном.
- У 2019 році Пристайко, відразу після призначення главою МЗС, отримав держдачу в Конча-Заспі. Хоча президент Володимир Зеленський анонсував розпродаж майна Держуправління справами.
Журналісти з'ясували, що сусіди топ-чиновника вже не раз користувалися популярною схемою виведення майна з державної власності.
Виглядає вона так: будівлю визнають непридатною, юристи оформлюють відповідний акт, потім відбувається повна реконструкція, і на місці старенької дачі виростає елітний особняк.
- У червні 2019 року Зеленський потрапив у «плагіатний скандал». Після його зустрічі з Дональдом Туском ЗМІ опублікували цитати нового президента, які виявилися промовою Петра Порошенка, виголошеною на з'їзді партії «Європейська солідарність».
В Адміністрації президента провели розслідування та заявили про «диверсію з боку окремих співробітників МЗС і свідомої провокації команди Порошенка».
«Колеги Пристайка порахували, що він тоді порушив корпоративну етику, не захистивши співробітників МЗС», — писали журналісти «Дзеркала тижня».
Вони наводять ще один приклад «неготовності Пристайка відстояти позицію МЗС і приймати рішення». Після того, як депутати ПАРЄ ухвалили рішення про повернення російської делегації права голосу, Пристайко поїхав у Брюссель у особистих справах.
- У вересні 2019 року Вадим Пристайко зробив скандальну заяву про намір провести місцеві вибори по всій країні, включно з окупованими Росією територіями.
«Пропонуємо провести одночасно вибори по всій території, включаючи окуповану. Подивимося, чи це спрацює. За часом виключно», — сказав він.
Після критики, а Пристайко тоді звинуватили в зраді національних інтересів, дипломат уточнив, що вибори на окупованій частині Донбасу стануть можливими тільки після створення умов безпеки та виведення військ.
Заслуги
- Брав активну участь в обміні полоненими, який відбувся у вересні 2019 року. Тоді додому повернулися 24 українських військовополонених моряки та 11 політв'язнів, зокрема Олег Сенцов, Роман Сущенко, Володимир Балух, Олександр Кольченко та Павло Гриб.
Цитати
Про мінські угоди:
«Для нас Мінськ – не самоцінність. Самоцінність – наше виживання як нації. І якщо ми побачимо, що вони не спрацьовують, і це веде нас до постійного затягування нескінченного процесу, то рано чи пізно буде прийняте рішення про вихід з мінського процесу».
Про торгівлю дипломатів автомобілями:
«Я пам'ятаю, що ввезли, наприклад, Harley Davidson, вартістю $30 тис. Хтось привозив моторні човни. Один дипломат привіз вантажівку. Це реальна історія, і ми не могли заборонити. Я запитав – навіщо? Він пояснював, що «у мене кум, а в нього брат, дуже хотів».
Про серіал «Слуга народу»:
«Там українці не мають ані рогів, ані хвостів. І для кожного росіянина повинно бути зрозуміло, що байки про київських «нацистів», які захопили владу в Києві, може, і сприймалися більш або менш спочатку, на момент протистояння на Майдані. І росіяни були готові повірити. Але повірити, що президент Зеленський з Кривого Рогу представляє з себе націоналіста, який все ще продовжує війну, я думаю, на якомусь етапі у росіян це виб'ється з голови. І тоді доведеться пояснити, заради чого ведеться війна братовбивча» досі».
Фото, відео
Пов'язані новини
Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter