Правління Національного банку включило АТ «Комерційний інвестиційний банк» (Комінвестбанк) до категорії неплатоспроможних.
Чому Комінвестбанк названо неплатоспроможним
Спочатку 8 серпня 2024 року правління НБУ віднесло Комінвестбанк до категорії проблемних.
Підставою для такого рішення стало встановлення факту здійснення банком ризикової діяльності, яка загрожує інтересам його вкладників або інших кредиторів, за ознаками неналежної організації системи внутрішнього контролю. Це, з урахуванням системи управління ризиками та недостатності доходів, створювало ризик зменшення у майбутньому регулятивного капіталу банку та порушення встановлених Нацбанком пруденційних нормативів капіталу. Крім того, виявлено факти систематичного надання та оприлюднення банком недостовірної інформації та звітності для приховування його реального фінансового стану.
НБУ також встановив, що з дня віднесення Комінвестбанку до категорії проблемних він продовжував здійснювати ризикову діяльність та систематично надавати і оприлюднювати недостовірну інформацію та звітність, а менеджмент і власники не вжили належних заходів для запобігання зарахуванню банку до категорії неплатоспроможних.
Як вплине неплатоспроможність Комінвестбанку на банківську систему України
Частка банку становила 0,04% всіх активів платоспроможних банків станом на 1 листопада 2024 року. Банк був 52-м за розміром загальних активів (1,43 млрд грн) серед 62 українських банків.
У НБУ вважають, що зарахування Комінвестбанку до категорії неплатоспроможних не вплине на стабільність банківського сектору України.
Що отримають вкладники Комінвестбанку
Кожен вкладник Комінвестбанку отримає від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) відшкодування у повному розмірі вкладу з урахуванням відсотків, нарахованих на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, крім випадків, передбачених частиною четвертою статті 26 Закону «Про систему гарантування» вкладів фізичних осіб.
Загалом можлива сума виплат вкладникам Комінвестбанку на 21 листопада 2024 року становить 432 млн грн. Станом на 4 грудня обсяг високоліквідних активів банку, враховуючи ОВДП та депозитні сертифікати, становить 890 млн грн.
Нагадаємо, що на час дії військового стану запроваджено стовідсоткове гарантування вкладів фізичних осіб у всіх банках.
Хто володіє Комінвестбанком
Згідно з опублікованою на сайті НБУ інформацією, 42% акцій Комінвестбанку належать орендному підприємству «Ужгородський коньячний завод» (м. Ужгород), 25% — ТОВ «Плодоовощ — УЗЖ» (м. Ужгород) та 33% — ТОВ «Латуж» (м. Мукачеве, Закарпатська обл.).
Там же зазначено, що «Гісем Володимир Васильович спільно з Гісем Мирославом Володимировичем здійснює вирішальний вплив на управління та діяльність підприємства незалежно від формального володіння».
75-річний Володимир Гісем — генеральний директор корпорації «Закарпатсадвинпром», директор підприємства «Ужгородський коньячний завод».
Минулого року журналіст Віталій Глагола повідомив, що 4 серпня СБУ провела обшуки у директора «Ужгородського коньячного заводу» Володимира Гісема, «який є прихильником «російського міру» та шанувальником президента РФ Володимира Путіна».
У ході проведених обшуків на підприємствах та в будинку Гісема знайшли низку доказів його зв'язків з Росією.