«Нафтогаз» поскаржився ЄС на «Газпром» через спричинення кризи на європейському газовому ринку

«Нафтогаз» звернувся до ЄК зі скаргою на «Газпром» через високі ціни на газ. Фото: Flickr

«Нафтогаз» направив до Єврокомісії скаргу на російський «Газпром». Українська національна компанія звинуватила російського монополіста у спричиненні кризи на європейському газовому ринку шляхом зловживання своїм панівним становищем.

Газпром різко зменшив продаж власного газу на європейському спотовому ринку попри зростаючий попит. Він також обмежує можливості інших компаній постачати додаткові обсяги газу в Європу і конкурувати з «Газпромом». Саме це є ключовою причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі. Дії «Газпрому» є антиконкурентними й спричинили значні негативні наслідки для всіх європейських споживачів. «Нафтогаз» як один із найбільших покупців газу в Європі також несе збитки через ці зловживання. Отож ми просимо Європейську Комісію належно відреагувати на порушення

Юрій Вітренко

голова правління «Нафтогазу»

У скарзі компанія звертає увагу регуляторів на низку фактів, які свідчать про зловживання «Газпромом», серед яких:

  • усвідомлена та запланована відмова російської компанії заповнювати свої газові сховища на території ЄС;
  • зупинка продажу газу «Газпромом» через свою е-платформу;
  • зумисне небажання нарощувати постачання газу в ЄС із залученням українських вільних транзитних потужностей;
  • продовження блокування експорту газу російськими конкурентами «Газпрому»;
  • блокування транзиту газу з країн Центральної Азії.

У «Нафтогазі» переконані, що усі ці дії спрямовані на примушування Євросоюзу якомога швидше запустити газопровід «Північний потік — 2», оминаючи вимоги європейського енергетичного законодавства.

У своїй скарзі «Нафтогаз»» перерахував низку пропозицій, які зможуть посприяти розв’язанню енергокризи в Європі, а саме зобов’язати «Газпром»:

  • виставити на продаж великі обсяги газу із використанням її власної електронної платформи для постачань на українсько-російському кордоні або принаймні на кордоні України та країн ЄС;
  • дати змогу іншим компаніям із РФ експортувати газ в європейські країни (із застосуванням газотранспортної системи «Газпрому»);
  • розблокувати експорт газу в країни ЄС із країн Центральної Азії.

Контекст. Напередодні ціна газу в Європі сягнула свого історичного рекорду. Одним із головних чинників виступило небажання Росії не бронювати потужності польської ділянки газогону «Ямал — Європа» на грудень. Ціну на рівні вище $2 000 також допомагають утримувати скорочення вітрогенерації в Європі; холодна погода; стрімке скорочення запасів у європейських сховищах газу (менш як 60%); негаразди із запуском «Північного потоку – 2»; ризики нового вторгнення РФ в Україну та інші.

На сьогодні «Газпром» знову не бронював потужності польської ділянки газопроводу, тому ціна на газ в Європі продовжує триматися вище $2 000. Ціна січневого ф'ючерсу на TTF на біржі ICE Futures наразі перебуває на позначці 171,01 євро за МВт-год, або $2 026 за тисячу кубометрів.

Фото: ICE


Читати на The Page