Facebook Pixel

Меркель пригрозила Україні ускладненням газових переговорів

Незважаючи на позитивний перебіг переговорів про укладення нового транзитного контракту між Україною і Росією, нові санкції США проти газопроводу «Північний потік-2» можуть ускладнити їх. Про це заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Виступаючи у Бундестазі, вона заявила, що Німеччина виступає проти екстериторіальних санкцій, які запроваджують США.

«...вони [газові переговори між Україною і Росією — The Page] проходять досить обнадійливо, і у зв'язку з цим було б неправильно, якби Україна залишилася без транзитних зборів. Тому що переговори були б ускладнені [...] З іншого боку, у нас є ось ця позиція щодо «Північного потоку-2».

Ангела Меркель

Ангела Меркель

Канцлер Німеччини

Контекст. Напередодні Сенат США затвердив санкції проти підрядників російських газопроводів «Північний потік-2» і «Турецький потік». Згідно з ними, особам і компаніям, які беруть участь у будівництві цих газопроводів, можуть відмовити у видачі американської візи. Їм також можуть заморозити активи на території США. Основним об'єктом санкцій є компанії, які займаються укладанням труб по дну моря.

Кремль заявив, що санкції США не завадять будівництву газопроводу, підкресливши, що введення обмежень – це порушення міжнародного права і недобросовісна конкуренція. Bloomberg, посилаючись на джерела у Білому домі, повідомив, що санкції проти «Північного потоку-2» не зупинять його будівництво, адже проєкт вже майже завершено, і санкції не зможуть завдати йому значної шкоди.

Утім, в Європі занепокоїлись. Ще перед введенням санкцій джерело The Page у «Газпромі» повідомляло про те, що швейцарська Allseas Group надіслала листа на адресу керівництва «Газпрому» з попередженням про те, що розглядає можливість відмови від участі у будівництві газопроводу «Північний потік-2». Якщо це відбудеться, «Північний потік-2» здадуть в експлуатацію не раніше 2021 року.


Наразі Росія активно просуває газопроводи «Північний потік-2» і «Турецький потік», які мінімізують поставки газу в Європу через Україну. Транзит російського газу через територію нашої країни щорічно приносить Україні близько $3 млрд.

«Північний потік-2» передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд кубометрів на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини. Вартість газопроводу оцінюється майже у 10 млрд євро. Укладання труб уже завершено у водах Росії, Фінляндії та Швеції, а також здебільшого в Німеччині. Європейськими партнерами «Газпрому» за проєктом є німецькі компанії Uniper і Wintershall, австрійська OMV, французька Engie і англо-голландська Shell. Вони фінансують 50% робіт.

«Газпром» планував запустити «Північний потік-2» до кінця 2019 року. Однак процес було призупинено через позицію Данії, яка пізніше все ж видала дозвіл на будівництво. Проєктна компанія Nord Stream 2 попередила, що запуск трубопроводу можуть відкласти на термін до 8 місяців, що обійдеться компанії додатково в 660 млн євро.

Подякувати 🎉