Попередньо схвалені палатою представників Конгресу США санкції проти компаній-учасниць будівництва газопроводів «Північний потік – 2» і «Турецький потік», схоже, вже почали приносити свої плоди. Один із ключових підрядників розглядає можливість відмови від участі в проєкті. Якщо це станеться, то газопровід «Північний потік – 2» здадуть в експлуатацію не раніше 2021 року.
Санкції прописані в законопроєкті про оборонні витрати Сполучених Штатів. Заходи передбачають, що особам і компаніям, які беруть участь у будівництві газопроводів, можуть відмовити у видачі американської візи. А також їм можуть заморозити активи на території США.
Основним об'єктом санкцій є компанії, які займаються укладанням труб по дну моря. Зокрема, швейцарській компанії Allseas Group належить найбільше в світі судно-трубоукладчик Pioneering Spirit. Це судно завершує укладання останнього відрізка газопроводу «Північний потік – 2», по якому в Німеччину буде надходити російський газ.

Як розповіло джерело в «Газпромі», санкції вже призвели до того, що Allseas надіслала листа на адресу керівництва російського монополіста з попередженням. У листі швейцарці повідомляють, що мають намір вивчити вплив санкцій, і якщо вони визнають їх небезпечними для керівництва Allseas, судно може бути відкликане ще до завершення укладальних робіт.
Всього близько 350 компаній з Німеччини залучені до суперечливого проєкту газопроводу «Північний потік – 2». Через заплановані санкцій проти газопроводу з боку США ці компанії тепер повинні «турбуватися про свій бізнес», заявив глава зовнішньоекономічного відділу Федерального об'єднання торгово-промислових палат Німеччини Фолькер Траера.
Компанія Nord Stream 2 вже попросила німецького регулятора продовжити будівництво газопроводу на кілька місяців – на зиму і весну. Відповідну заявку компанія подала у Федеральне відомство морського судноплавства і гідрографії Німеччини. Строки реалізації проєкту вже затягнулися через те, що довелося чекати дозволу від Данії на укладання труб в її територіальних водах.
Газовий експерт Антон Швець вважає, що введення санкцій призведе до того, що «Північний потік – 2» не встигнуть добудувати вчасно. Газопровід повинен запрацювати в червні наступного року. Якщо санкції виявляться дієвими, його введення в експлуатацію перенесеться на початок 2021-го.
«Важливо, що санкції внесені в оборонний бюджет США. Це дуже важливий знак, оскільки чітко зрозуміло, що для США газопроводи є агресивним проєктом», — зазначає Швець.
Співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук зазначає, що для США введення санкцій є важливим ще й тому, що допоможе знизити частку російського газу на європейському ринку. Американські компанії поставляють туди LNG (скраплений природний газ) і зацікавлені в тому, щоб Росія не збільшувала свою частку.