Facebook Pixel

Реалістичним сценарієм є зростання економіки в межах 10% на рік — професор Берклі Юрій Городніченко

В інтерв’ю The Page Юрій Городніченко, професор Каліфорнійського університету в Берклі, один із найвідоміших українських економістів за кордоном, зазначив, що з огляду на падіння ВВП України майже на 30% реалістичним сценарієм є зростання економіки в межах 10% на рік, принаймні перші 1 — 3 роки після війни. Отже, показник ВВП на душу населення може відновитися порівняно швидко — за 3 — 5 років.

«Варто враховувати ефект Фенікса, коли після значного руйнування економіки на початковому етапі відбувається її дуже швидке відновлення, — уточнює Городніченко. — Другою стадією має стати довгострокове стійке зростання. Але якщо перша стадія в повоєнний період відбувається майже завжди, то друга не є гарантованою».

Тобто після швидкого зростання одразу після війни в подальшій перспективі українська економіка ризикує загальмувати. Вочевидь, саме через це Юрій Городніченко доволі скептично коментує заяви українських урядовців про нову амбітну мету — досягнення ВВП $1 трлн.

«Колись уряд Олексія Гончарука обіцяв досягти зростання української економіки на 7% за рік протягом чотирьох років, — нагадав в інтерв’ю The Page Юрій Городніченко. — Я тоді написав статтю, де оцінив імовірність такого сценарію у 2%. Звичайно, я не враховував таких потрясінь, як-от епідемія коронавірусу й повномасштабна війна. Бо стабільно зростати такими темпами досить важко й у спокійні часи».

Проте співрозмовник The Page називає такі чинники швидкого економічного зростання:

Городніченко додає, що відновлення України може бути доволі неоднорідним. І наводить у приклад Німеччину після Другої світової війни, де залізницю відновили буквально за 1 — 2 роки, тоді як житловий фонд відбудовували років 10 — 15. На думку співрозмовника The Page, в Україні певні сектори можуть відбудувати дуже швидко, тоді як у деяких сферах відновлення відбуватиметься доволі повільно.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉