Скасування переліку критичного імпорту
Завтра, 9 липня, набуде чинності рішення Кабміну про скасування переліку критичного імпорту товарів. Про це повідомила перша віцепрем'єрка Юлія Свириденко.
«Уряд послідовно виконує домовленості з бізнесом щодо лібералізації валютних обмежень, вимушено запроваджених із початку війни. Українська економіка є відкритою, тому проміжний імпорт важливий для внутрішніх виробництв, зокрема й тих, що орієнтовані на експорт», – написала вона.
Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев повідомив про це рішення так: «Валютне обмеження щодо оплати у валюті товарів некритичного імпорту знято. Рішення прогнозоване та обіцяне у зв'язку з відновленням імпортних податків. Обмеження щодо оплати окремих послуг поки що залишилися».
Як зараз виглядає перелік критичного імпорту
Відповідну постанову Кабміну № 761 від 7 липня опубліковано на «Урядовому порталі». Вона запроваджує новий список критичного імпорту, що містить кілька десятків видів послуг. Це:
- оплата товарів (продукції, послуг, витрат), пов'язаних із перевезенням пасажирів і вантажів;
- розрахунки за договорами лізингу транспортних засобів;
- зберігання товару на складах за кордоном;
- супутникова зйомка;
- створення програмної продукції, зокрема, інтернет-сайтів і онлайн-сервісів;
- оренда автотранспорту;
- різні послуги з перевезень;
- запуск і монтаж обладнання;
- рекламна діяльність;
- ремонт пристроїв;
- інформаційні послуги та послуги іноземних дата-центрів
тощо.
Але в списку залишилися й такі товари, як-от:
- криптографічні засоби захисту інформації;
- екземпляри (копії) комп'ютерних програм на різних носіях.
Як критичний імпорт пов'язаний із валютним ринком
Після початку повномасштабної війни з Росією Нацбанк зафіксував курс гривні до долара і ввів низку жорстких валютних обмежень, зокрема заборонив переказ валюти за кордон. Як виняток валюту можна було переказувати (і купувати її за фіксованим курсом) для оплати товарів і послуг критичного імпорту. Кабмін затвердив список критичного імпорту.
Передбачалося, що до переліку ввійдуть товари та послуги, які необхідні для забезпечення життєдіяльності країни та її Збройних сил. Але згодом список суттєво збільшився (до нього вносили зміни 18 разів). У Мінекономіки наголошували, що перелік уже охоплював 90% товарних категорій. Однак багато бізнесменів, які намагаються відновити свою роботу, скаржилися, що, як і раніше, не можуть легально робити закупівлі за кордоном через валютні обмеження.
НБУ також вніс зміни до своїх постанов. Крім скасування заборони, пов'язаної з критичним імпортом, він:
- з 9 липня збільшив строки розрахунків щодо експортно-імпортних операцій зі 120 до 180 днів;
- з 11 липня зменшив із 10 до 2 робочих днів строк використання валюти, купленої для розрахунків резидентами.
Після значного послаблення обмежень на купівлю валюти для оплати імпорту обсяги торгів на валютному ринку можуть зрости. Курс купівлі валюти має наблизитися до ринкового. Це стане однією з передумов для повернення Нацбанку до практики рухомого курсу.
Ситуація на валютному ринку на 8 липня
Обсяги продажу населенням валюти в червні перевищили обсяги її купівлі на $207,3 млн, що трохи нижче за травневий показник $262,2 млн і квітневий $237,8 млн, повідомили в Національному банку.
Чистий продаж, як і раніше, формується коштом безготівкової валюти в умовах введеної Нацбанком практично повної заборони на її купівлю населенням. У червні обсяги продажів валюти скоротилися до $206,6 млн з $244,1 млн у травні та $252,6 млн у квітні, тоді як обсяги купівлі склали $11,9 млн проти $10,2 млн і $8,6 млн у травні та квітні відповідно.
На готівковому ринку обсяги операцій у червні зросли вчетверо завдяки скасуванню НБУ стелі на ціну продажу валюти банками. Якщо в березні та квітні банки продали населенню відповідно $72 млн і $62,7 млн, у травні – $216,9 млн, то вже в червні – $865 млн.
Обсяги купівлі валюти в населення на офіційному ринку в червні зросли ще більше – до $852,4 млн проти $188,6 млн у травні, $68,8 млн – у квітні та $71,3 млн – у березні.
НБУ вважає, що оборот на офіційному готівковому валютному ринку в червні досяг 40% довоєнного рівня, тоді як у перші місяці війни він становив менш як 5%.
Обсяги продажу безготівкової валюти скоротилися проти довоєнних у середньому у 2 – 2,5 раза, тоді як обсяги купівлі впали майже в 100 разів.
Водночас клієнти банків у червні стали суттєво більше купувати безготівкову валюту, ніж продавати: чиста купівля становила $1,68 млрд проти $1,18 млрд у травні та $421,2 млн у квітні.
Загалом із початку цього року населення продало валюти на $497,7 млн більше, ніж купило, тоді як клієнти банків, навпаки, купили її на $5,7 млрд більше, ніж продали.
Який курс валют на 8 липня
Національний банк встановив на 8 липня такі офіційні обмінні курси гривні:
- щодо долара – 29,2549 грн (він зберігається з 24 лютого);
- щодо євро – 29,8107 грн.
Сьогодні, 8 липня, курс долара та євро на чорному ринку почав зростати. На готівковому ринку котирування гривні щодо долара становлять 35,30 – 36,10 грн; євро купують за 35,90 грн, продають по 36,95 грн.
За даними валютного аукціону, на чорному ринку долар торгується за 35,85 – 36,25 грн, а євро – за 36,38 – 37,10 грн.