Fitch Ratings знизило рейтинги трьох корпоративних емітентів України: державних компаній «Нафтогаз» і «Укренерго», а також приватної компанії Ferrexpo plc.
Про це свідчить інформація, яку розміщено на офіційному сайті міжнародного рейтингового агентства.
«Зниження рейтингу відображає неврегульований дефолт за платежами, оголошення про обмін проблемної заборгованості та погіршення операційних умов відповідно», — йдеться в повідомленні.
Водночас в агентстві наголошують, що зниження рейтингів компаній відбулося після зниженням суверенного рейтингу України з CCC до C 22 липня.
Отже, довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) «Нафтогазу» в іноземній валюті було знижено з C до RD (обмежений дефолт). У НАК наголосили, що мають намір подати альтернативний запит згоди, поки пріоритетний незабезпечений рейтинг підтверджений на рівні C із рейтингом зворотності активів RR4.
Водночас фахівці Fitch зазначають, що поточний рейтинг «Нафтогазу» демонструє кредитоспроможність компанії на самостійній основі. Уже після завершення реструктуризації боргу агентство планує розглянути зв'язок НАК із державою й те, як це впливає на рейтинг «Нафтогазу».
Щодо Ferrexpo то Fitch Ratings знизило довгостроковий РДЕ в іноземній валюті з B- до CCC+. Одночасно компанію виключили зі списку Rating Watch «негативний», а все через погіршення умов роботи в Україні та підвищення країнових ризиків.
«Рейтинг відображає високу невизначеність щодо операційних і фінансових показників Ferrexpo в умовах війни, що триває. Однак чиста грошова позиція Ferrexpo та відсутність суттєвої фінансової заборгованості роблять її стійкішою, як порівняти з іншими українськими компаніями», — підкреслили у Fitch Ratings.
В агентстві зазначають, що вузькі місця в логістиці спричинили зменшення експортних можливостей Ferrexpo, водночас витрати на логістику зросли. Усе це змусило компанію оголосити про форс-мажор за деякими з морських контрактів, тобто в середньостроковій перспективі Ferrexpo працюватиме зі зниженим завантаженням.
У FR прогнозують, що протягом наступних двох років вільний грошовий потік Ferrexpo буде нейтральним, однак одночасно наголошується, що через війну в Україні фінансові прогнози не можуть бути достатньо точними.
Щодо компанії «Укренерго», яка слідом за державою запропонувала відтермінування виплат на два роки за гарантованими державою п'ятирічними єврооблігаціями-2026 на $825 млн, Fitch знизило пріоритетний незабезпечений рейтинг цих паперів із CCC до C, а рейтинг зворотності активів склав RR.
У Fitch Ratings вважають, що нові джерела доходів від збільшення експорту електроенергії в Словаччину та Румунію можуть не мати бажаного результату, а саме знизити тиск на ліквідність. Через це компанія не матиме змоги виплатити основну суму боргу та відсоткові платежі в листопаді поточного року. Окрім того, у Fitch додали, що «Укренерго» активно працює над перепрофілюванням своїх доступних кредитних ліній спочатку для інвестицій у використання ліквідності й стежить за збором дебіторської заборгованості.
Також повідомляється, що приблизно 5% інфраструктури електропередачі «Укренерго» було пошкоджено внаслідок бойових дій на території України, а 15% активів компанії, з огляду на довжину ЛЕП і кількість електропідстанцій, перебувають на окупованій росією території.
Контекст. Нагадаємо: міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило кредитний рейтинг АТ «Укрзалізниця» з рівня ССС до С через зниження суверенного рейтингу України.