Експорт дизельного пального з Росії
Аномально тепла зима підірвала попит на російське дизпаливо (ДП). До 28 лютого в морі на плавучих сховищах його зібралося 1,9 млн барелів, що стало рекордом із жовтня 2020 року, повідомило Bloomberg. Нагромадження ДП у такій кількості за три тижні після запровадження стелі цін на нафтопродукти показує, що частину його відвантажили з російських портів без покупців. Наприкінці січня в морі перебувало 1,3 млн барелів російського ДП, 5 лютого, у день введення обмеження цін на нього, — 555 тис. барелів. Минулого тижня в морі перебувала рекордна кількість вантажів із російським ДП без пункту призначення.
Аналітики Bloomberg зазначають, що велика кількість непроданого російського дизеля може позначитися на темпах перероблення та видобутку нафти в Росії.
Експорт дизельного палива з Росії
З 5 лютого 2023 року діє ембарго Євросоюзу на російські нафтопродукти, а також стеля цін на нафтопродукти з Росії на рівні $100 за барель.
За даними The Wall Street Journal, країни Північної Африки різко наростили обсяги закупівель російського дизельного палива та інших нафтопродуктів на тлі скорочення купівлі у ЄС. У січні Марокко закупило 2 млн барелів ДП із Росії. За весь 2021 рік країна закупила його 600 тис. барелів. Туніс 2021 року майже не купував нафтопродукти. Водночас у січні 2023 року він придбав 2,8 млн барелів нафтопродуктів із РФ, включно з бензином, ДП, газойлем. Різке зростання закупівель російського палива спостерігається в Єгипті, Лівії та Алжирі.
За даними аналітиків, на яких посилається WSJ, Туніс і Марокко одночасно наростили експорт нафтопродуктів, через те у ЄС побоюються, що російське паливо не вийде виключити зі світової економіки. Аналітики наголошують, що Північна Африка імпортує набагато більше палива, ніж їй потрібно.
Додатково. У січні 2023 року доходи Росії від експорту нафти й газу скоротилися на 38% і склали $18,5 млрд на тлі західних обмежень і запровадження Євросоюзом і країнами G7 стелі цін. За аналогічний період 2022 року доходи становили $30 млрд. Про це повідомляє Reuters із посиланням на звіт Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).
За словами виконавчого директора МЕА Фатіха Біроля, заходи західних країн щодо експорту російських енергоносіїв досягли своєї мети зі стабілізації нафтових ринків і скорочення доходів Росії.