Facebook Pixel

Економіці України буде важко витримати затяжну війну – The Economist

Впливовий англійський економічний журнал The Economist опублікував редакційну статтю, де спробував оцінити перспективи української економіки в умовах війни.

Україна вступила у війну в хорошій формі — з економікою, що зростала, з населенням, яке не надто постраждало через СOVID-19, з хорошими цінами на експортні товари, з банківською системою, що добре контролюється, та дефіцитом держбюджету в розмірі менш як 3% ВВП.

Що коїться зараз? Завдяки цифровізації податкової системи доходи до бюджету надходять із тих частин економіки, які все ще функціонують попри вторгнення Росії. Пенсії та бюджетні зарплати все ще виплачуються навіть у тих районах, які зараз перебувають під російською окупацією. Український інтернет і мобільний зв'язок 3G не постраждали майже всюди. Підприємства здебільшого все ще платять своїм співробітникам, навіть якщо вони не можуть працювати у звичайному режимі або взагалі не можуть. Надходження від податків на заробітну плату, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, знизилися лише на 1%.

Проте Світовий банк передбачає, що у 2022 році ВВП України скоротиться на 45% («Наша оцінка – 44%», – віджартувався Марченко у відповідь на запитання кореспондента The Economist). Обидві ці оцінки, звісно, є вкрай невизначеними, зазначає журнал. Причини цього:

  • митні надходження, що становлять значну частину доходів держбюджету, впали приблизно до чверті довоєнного рівня через скорочення імпорту та скасування багатьох мит;
  • військові витрати – великий тягар, навіть якщо зброя та боєприпаси надаються західними партнерами безплатно;
  • малий і середній бізнес тепер сплачують податки на добровільній основі, хоча Марченко говорить, що він вражений патріотизмом, з яким вони це роблять.

Усе це призводить до дефіциту фінансування на приблизно $5 млрд щомісяця.

Динаміка ВВП України, % у річному вимірі

20220514-euc238.png

Як його заповнити? Почасти, за словами Марченка, за допомогою НБУ, який друкує більше грошей. Почасти також завдяки випуску військових облігацій, за якими уряд виплачує майже 11% річних, що нижче за рівень інфляції.

Але основне джерело грошей має бути іноземним. Саме тому більшу частину свого робочого дня міністр фінансів проводить, лобіюючи допомогу іноземних урядів.

Президент США Джо Байден нещодавно заявив, що просить Конгрес санкціювати додаткові $33 млрд для України (Конгрес може збільшити цю суму). Очікується, що $20 млрд із цієї суми буде витрачено на постачання в Україну та до інших прифронтових країн додаткового озброєння. Лише приблизно $8,5 млрд призначено для економічної допомоги, а решта – для гуманітарної допомоги. «Хороша новина, але як виглядатиме американський пакет і коли він прибуде, ми не знаємо», – говорить Марченко.

Але кінцевим результатом усіх цих закликів є те, що в другому кварталі цього року Україна отримала гранти на загальну суму майже $4,5 млрд за дефіциту бюджету в розмірі 15 млрд грн.

Це ненадійно, визнає Марченко, який побоюється, що в разі якщо війна триватиме більш як три — чотири місяці, будуть потрібні хворобливі заходи, зокрема різке підвищення податків і різке скорочення витрат. Реальний страх полягає й у тому, що все те, що останніми роками перетворилося на досить ринкову економіку, може зіткнутися з хвилею націоналізації, яка зведе нанівець роки важкого прогресу.

Подякувати 🎉