Facebook Pixel

Проєкт на 846 млн євро: названо дату відкриття відновленого собору Нотр-Дам у Парижі

Нотр-Дам де Парі, 13 вересня 2023 року. Фото: Cyril Marcilhacy / Bloomberg

Нотр-Дам де Парі, 13 вересня 2023 року. Фото: Cyril Marcilhacy / Bloomberg

Попри низку серйозних невдач у проєкті, безпрецедентному як за своїми масштабами, так і по дизайну, відкриття найвідвідуванішої будівлі в Європі, яку до того, як вона постраждала від пожежі, щорічно відвідували 12 млн осіб, заплановано на 8 грудня 2024 року. Йдеться про собор Нотр-Дам (Паризької Богоматері), який був сильно пошкоджений пожежею 15 квітня 2019 року. Раніше президент Франції Емманюель Макрон говорив, що собор відкриють до літніх Олімпійських ігор 2024 року у Парижі.

До кінця цього року, якщо все піде за планом, буде завершено один із найважливіших етапів відновлення будівлі: встановлення каркаса шпиля, виконаного з масивних дубових балок, йдеться у матеріалі агентства Bloomberg.

Пожежа, яка знищила частину 860-річного собору, вразила Францію і приголомшила багатьох людей по всьому світу. Макрон пообіцяв відновити собор, що перебуває у власності держави, використовуючи пожертвування приватних осіб, компаній і організацій.

Пожежа у соборі Нотр-Дам-де-Парі 15.04.2019 року

Пожежа у соборі Нотр-Дам-де-Парі 15.04.2019 року

Комітет донорів, що складається з 21 члена, займається роботами. До нього входять представники Бернара Арно, другої найбагатшої людини у світі та глави імперії розкоші LVMH; Франсуаза Бетанкур Мейєрс, спадкоємиця L'Oréal та найбагатша жінка у світі; Франсуа Піно, засновник компанії Kering, що володіє брендом Gucci; керівники великих французьких компаній, таких як TotalEnergies, Sanofi та BNP Paribas; керівники різних благодійних організацій, у тому числі «Друзів Нотр-Дама де Парі», які пожертвували 21 млн доларів, що надійшли в основному від донорів зі США.

Найкращі жертводавці Нотр-Дам де Парі

Найкращі жертводавці Нотр-Дам де Парі

Плани реконструкції Нотр-Дама не обійшлися без суперечок. Так, архітектори, мегадонори та законодавці зустріли в багнети пропозицію Макрона осучаснити дизайн нового шпиля собору. Президент був змушений відступити, і шпиль, що будується, є точним відтворенням версії 1859 року, яка замінила початковий шпиль. Всередині вітражі були очищені та освітлені в рамках реставрації, яка також торкнулася настінних скульптур хорів XIV століття.

Затримки також були пов'язані з трудомісткою роботою з видалення зі стін, підлоги та предметів інтер'єру застиглих «плям» розплавленого свинцю (свинцевими листами був покритий дах собору), а також з рішенням провести археологічні розкопки всередині собору.

Очищення інтер'єрів собору Нотр-Дам

Очищення інтер'єрів собору Нотр-Дам

Відкриття собору наприкінці 2024 року ознаменує майже повне завершення внутрішніх робіт, але будівельні риштування залишаться зовні, а ремонтні роботи навколо собору, як очікується, триватимуть до 2028 року.

Національний аудитор Франції Cour des Comptes зараз стежить за витрачанням пожертвувань. Загальний їх обсяг становить 846 млн євро (890 млн доларів), що є рекордом для французької благодійності. Кошти внесли 340 тисяч донорів із 150 країн. На сьогодні аудитор опублікував дві великі доповіді, в яких аналізується використання коштів.

Спочатку використання грошей «не було достатньо прозорим», і організатори ремонту знехтували твердженням бюджету та належним контролем, вважають аудитори. Минуло більше року, перш ніж було створено комітети з нагляду за роботами та пожертвуваннями. Будь-які недогляди загрожують ризиком «підриву суспільної довіри», попередив аудитор. Йдеться також про спроби донорів втрутитися у процес прийняття рішень та найняти зовнішніх експертів для скорочення витрат. Деякі з цих критичних зауважень було взято до уваги. Констатується, що зараз відносини з донорами «конструктивні».

Подякувати 🎉