Після проведення всіх необхідних технологічних процедур 1 грудня на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі було повністю зупинено видобуток природного газу та газового конденсату, повідомила компанія «Укрнафтобуріння».
Підставою для вжиття таких заходів є ухвала Шостого апеляційного адміністративного суду, якою було анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами №6349 від 10 липня 2019 року. Зі скаргою до цього суду звернулася Державна служба геології та надр України (Держгеонадра).
На думку «Укрнафтобуріння», таке рішення суду є необґрунтованим і несе в собі ризики не лише для функціонування компанії, а й для стійкого проходження опалювального сезону 2023/2024. Юристи компанії сформували чітку правову позицію. У першій інстанції Держгеонадра отримали відмову 9.08.2023 року. Держгеонадра подала апеляційну скаргу, яка була задоволена.
За оцінкою «Укрнафтобуріння», зупинка видобутку призведе до неотримання близько 500 млн кубометрів природного газу на рік.
У заяві компанії наголошується, що ініціатива Держгеонадра вдарила по компанії, корпоративні права якої були заарештовані та рішенням Кабміну передано в управління державної компанії «Укрнафта» саме для уникнення кризових ситуацій на ринку природного газу.
Крім цього, анулювання спецдозволу позбавляє «Укрнафтобуріння» можливості здійснювати господарську діяльність та, відповідно, отримувати доходи, 90% яких мають спрямовуватись до державного бюджету.
«Зараз «Укрнафтобуріння» подає звернення до касаційної інстанції – Верховного суду, а також настійно просить Кабінет Міністрів та Офіс президента звернути увагу на цю справу», – йдеться у повідомленні компанії.
Керівник «Консалтингової компанії А-95» Сергій Куюн, коментуючи повідомлення про зупинку видобутку, написав: «Я не юрист, але впевнений, що були варіанти виходу із ситуації без зупинки видобутку. Зрештою, це все про гроші: якщо хтось незаконно видобував газ, то нехай просто віддасть його державі і компенсує інші втрати, бо вимкнути-запустити видобуток це не те саме, що завести автомобіль. Тут без негативних наслідків для свердловин не пройде. Я не знаю, що має статися, щоб люди прокинулися і кожен на своєму маленькому фронті почал брати участь в обороні країни? Знову напад на Київ? Інакше не доходить?»