Facebook Pixel

Зима близько: що роблять енергетики, щоб наступний опалювальний сезон пройшов без великих проблем

Підготовка України до опалювального сезону 2023/2024 років

Підготовка України до опалювального сезону 2023/2024 років

Опалювальний сезон 2022/2023 років в Україні офіційно завершився 14 квітня, й одразу розпочалася підготовка до нового сезону. Цього року ці роботи ускладнюються тим, що необхідно усунути наслідки ракетних обстрілів інфраструктури, а грошей не вистачає. До того ж варто враховувати, що восени росіяни можуть знову почати бити по критичній інфраструктурі країни. The Page зібрало інформацію про те, що роблять енергетики для того, щоб наступної зими українці не замерзли.

1

Яких збитків завдали ракетні обстріли енергетичній інфраструктурі

Протягом минулого опалювального сезону росіяни завдали щонайменше 1200 ударів ракетами та дронами по ключових енергетичних об'єктах. За даними «Укренерго», приблизно 250 із них влучили в ціль, 43% магістральних мереж було пошкоджено. Різний ступінь ушкоджень отримали всі теплові та гідроелектростанції.

Руйнування в районі Запорізької АЕС

Руйнування в районі Запорізької АЕС

Світовий банк і ПРООН оцінюють масштаби руйнувань, завданих українській енергосистемі, як «виняткові»: лише першочергові потреби у відновленні та захисті високовольтної мережі «Укренерго» цього року становлять $1 млрд.

2

Скільки газу перебуває в українських сховищах весною-2023

Компанія «Укртрансгаз» 17 квітня розпочала новий сезон закачування газу до підземних сховищ (ПСГ). Минулого сезону із 7 жовтня 2022 року з ПСГ відібрали 5,57 млрд куб. м газу. На кінець жовтня 2022 року запаси газу становили 14,2 млрд. куб. м.

На початок березня в ПСГперебувало приблизно 9,7 млрд куб. м газу. До початку сезону 2023/2024 років «Нафтогаз» має намір накопичити в сховищах щонайменше 15 млрд куб. м.

За оцінкою «Нафтогазу», цього року потрібно імпортувати 1 млрд куб. м газу. У Меморандумі з МВФ зазначено інші цифри – 2 млрд. Водночас голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов у середині березня заявляв, що «компанія докладає всіх зусиль, щоб цього року вперше відмовитися від імпорту газу».

Скільки газу Україна спожила в опалювальний сезон 2022/2023

Скільки газу Україна спожила в опалювальний сезон 2022/2023

На початку 2023 року «Нафтогаз» заявляв про плани наростити видобуток газу протягом року на 1 млрд куб. м, щоб сукупний обсяг видобутку усіма підприємствами в Україні наблизився до 19 млрд куб. м.

2022 року Україна імпортувала газу на суму 737 млн євро завдяки міжнародній підтримці.

3

Як Україна має намір сформувати запаси вугілля на зиму 2023-2024

Кабінет міністрів заборонив експорт антрациту (енергетичного вугілля) на 2023 рік, але збільшив до 600 тис. тонн квоту на експорт коксівного вугілля, яке не потрібне енергетикам, а попит на нього в Україні значно знизився.

У січні – березні компанія «ДТЕК Енерго» ввела в роботу шість нових вугільних лав. Це дасть змогу підтримати потрібні для стабільної роботи українських ТЕС темпи видобутку вугілля. Минулого року на підприємствах компанії було введено в роботу 28 нових лав.

Фінляндія передала Україні 136 тонн енергетичного обладнання

Фінляндія передала Україні 136 тонн енергетичного обладнання

4

Яку допомогу Україна отримує для підготовки до нового опалювального сезону

Україна відновила експорт електроенергії до ЄС. Виручені від продажу кошти підуть на відновлення пошкоджених об'єктів. Водночас, згідно з повідомленням «Укренерго», у країні виробляють достатньо електроенергії для внутрішнього споживання, а в енергосистемі зберігається достатній запас потужності.

Наразі дозволена європейською мережею ENTSO-E максимальна потужність для імпорту електроенергії з України становить 400 МВт. В «Укренерго» заявили, що працюють над можливістю збільшення цього обсягу.

Світовий банк пообіцяв надати Україні грант на $200 млн. Ці гроші планують направити на відновлення електромереж і систем теплопостачання в Києві, Харкові, Миколаєві, Сумах і містах Чернігівської області.

На початку квітня в Україну надійшли 12 трансформаторів, які купили за гроші Фонду енергетичної підтримки України, створеного за ініціативи однієї зі структур ЄС — Секретаріату енергетичної спільноти. Обладнання на суму 2 млн грн уже отримало обленерго однієї з областей, що межують із Росією. Загалом Фонд має намір надати допомогу 41 українській компанії.

Гуманітарна допомога для потреб енергетики 14 квітня надійшла з Фінляндії: силові трансформатори, мобільні газові котельні, генератори. Обладнання розподілили для енергетичних підприємств Вінницької, Миколаївської, Івано-Франківської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей і «Укрзалізниці».

«Оператор газотранспортної системи України» в рамках міжнародної технічної допомоги 13 квітня отримав від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) шість генераторів потужністю 148 кВт і 25 кВт.

На цьому тлі українським енергетикам поки що не доводиться розраховувати на значні грошові надходження від продажу всередині країни. Кабінет міністрів продовжив до 30 квітня дію пільгової ціни на газ для виробників тепла, бюджетних організацій і гуртожитків. Уряд також обіцяє до закінчення війни не підвищувати комунальні тарифи. Однак ціни на електроенергію для побутових споживачів найближчим часом таки можуть зрости.

5

Як енергетичні та інфраструктурні компанії готуються до зими 2023-2024 років

«Укртрансгаз» продовжує ремонтувати газопроводи на одному з підземних сховищ газу на заході України. Саме це ПСГ здійснює відбір і закачування за мінімальних потоків газу, що в сучасних умовах дефіциту газу надзвичайно важливо. Комплекс робіт було розпочато в травні 2022 року, завершити їх планується в грудні цього року.

«Енергоатом» 12 квітня підписав із канадською компанією Самесо угоду, яка стала останнім етапом для запуску програми використання українського урану під час виробництва ядерного палива для АЕС України. Договір передбачає постачання всієї уранової руди, що видобувається на державному «СхідГЗК», у Канаду, де з неї виготовлять паливо для атомних станцій. «Енергоатом» очікує, що Україна зможе вийти на повний цикл виготовлення ядерного палива у 2026 році.

Окрім відновлювальних робіт, «ДТЕК Енерго» розпочала планові ремонти енергоблоків ТЕС. До кінця квітня планують завершити перший із них. Загалом у 2023 році заплановано відремонтувати 28 енергоблоків. 2022 року відремонтували 26 енергоблоків, це коштувало 2,2 млрд грн.