Facebook Pixel

Без впливу Коломойського: як змінилася «Укрнафта» за п'ять місяців

Показники роботи «Укрнафти» у 2023 році

Показники роботи «Укрнафти» у 2023 році

Компанія «Укрнафта» довгі роки була прикладом того, як можна відкрито нехтувати нормами законів в олігархічній економіці. Держава, якій належали 50% +1 акція, нічого не могла зробити в компанії, якою реально управляли приватні власники пакета у розмірі 42% на чолі з Ігорем Коломойським. Боротьба реальна та імітована тривала довго, але на початку листопада 2022 року всі акції приватних співвласників «Укрнафти» та «Укртатнафти» (державі в ній належали 43%, інші акції були поділені на шість офшорів) були передані в управління держави. Зає деякий час обидві компанії очолив Сергій Корецький. Днями він розповів журналістам, що було в компаніях на момент його приходу та що змінилося за минулі п'ять місяців.

1

Ситуація в «Укрнафті» в листопаді 2022 року

За результатами роботи за жовтень (тобто за старого керівництва) у листопаді сформувалася податкова заборгованість 3,1 млрд грн.

На момент призначення нового керівника на рахунках компанії було 40 млн грн, а витрати тільки на виплату зарплат на місяць становили 500 млн грн.

Проблемна дебіторська заборгованість (борги, які могли не повернути компанії) оцінювалася в 30 млрд грн.

Було суттєве багаторічне недофінансування видобутку вуглеводнів. Частину високодебітних (де високий рівень видобутку) свердловин було передано в спільну власність приватним компаніям.

2

Як «Укрнафта» працює у квітні 2023 року

Компанія забезпечує паливом ЗСУ. За перший квартал підписано контракти на обсяги, що перевищують постачання військовим за весь 2022 рік.

Мережа АЗС компанії стабільно працює, вона забезпечена нафтопродуктами повною мірою. За перший квартал знизили ціни на дизпаливо та бензин на 7 грн/л. Ввели в обіг власні талони та паливні карти.

Кошти «Укрнафти» та «Укртатнафти» переведено на рахунки в державних банках.

Розпочато й тривають державні аудиторські та податкові перевірки.

Усі закупівлі компанії проводяться на майданчику «Прозоро». З листопада 2022 року до квітня 2023 року оголошено 312 аукціонів. Загальна очікувана вартість закупівель – 1,65 млрд грн. Для участі в торгах зареєстровано 167 учасників.

Реалізація видобутих вуглеводнів відбувається на відкритих біржових майданчиках.

Розпочато створення власного парку газо- та бензовозів.

Почали використовувати ліцензію постачальника електричної енергії – придбали потужність у НАЕК «Енергоатом» на аукціоні та купують електроенергію на ринку на добу вперед. В результаті заощадження становить 5%.

Налагоджено зв'язки з польською компанією Orlen для імпорту її нафтопродуктів. Тривають переговори з трьома європейськими компаніями щодо можливості перероблення нафти, добутої в Україні, за давальницькою схемою.

До деяких свердловин навесні та восени оператор чи ремонтна бригада «Укрнафти» просто не можуть доїхати. Це коштує компанії близько 100 тонн нафти на добу або 1,5 млн грн

До деяких свердловин навесні та восени оператор чи ремонтна бригада «Укрнафти» просто не можуть доїхати. Це коштує компанії близько 100 тонн нафти на добу або 1,5 млн грн

3

Фінансові результати «Укрнафти» у 2023 році

Компанія погасила всі борги з податків. За перший квартал вона сплатила до держбюджету 6,9 млрд грн. Це 2,7% усіх податкових надходжень до зведеного державного бюджету.

Чистий прибуток у першому кварталі склав 4,3 млрд грн. Для порівняння: за весь 2021 рік було 2,4 млрд грн прибутку, за 2020 рік – 4,3 млрд грн. План із прибутку на 2023 рік – 12 млрд грн.

4

Видобуток нафти та газу «Укрнафтою»

Показники видобутку значно зросли у 2023 році. Середньодобовий видобуток нафти та конденсату, тонни:

  • 3 930 – у 1 кварталі 2023 року;
  • 3 753 – у 2022 році.

Середньодобовий видобуток природного та нафтового газу, тис. кубометрів:

  • 2 981 – у 1 кварталі 2023 року;
  • 2 841 – у 2022 році.

Планується зростання видобутку на 6% у 2023 році та подвоєння його за п'ять років.

5

Заплановані «Укрнафтою» інвестиції

У фінплані компанії передбачено 5,5 млрд грн інвестицій у видобуток у 2023 році:

  • 1,5 млрд грн передбачається витратити на свердловини, зокрема, пробурити три та підготуватися до буріння не менш як восьми свердловин у 2024 році;
  • 1,2 млрд грн – на купівлю нових спецдозволів на видобуток;
  • 2,8 млрд грн – на підтримку наявного видобутку, зокрема, на капітальні ремонти 268 свердловин та 80 км трубопроводів.

За словами Корецького, нові свердловини цього року планують бурити на Заході України, де розташовано наймолодше родовище компанії, відкрите у 2001 році. Перша свердловина завглибшки 2 213 метрів буде розвідувальною. Прогнозний дебіт свердловини 42 тонни на добу (це в рази більше за середній показник для свердловин «Укрнафти»). Загалом нових свердловин на цьому родовищі буде п'ять. Дві з них планують пробурити власним верстатом, ще на три оголосять тендер.

Усі нові свердловини компанії буде одразу обладнано сучасною телеметрією та максимально автоматизовано. «Це норма для 21 століття – керувати обладнанням віддалено та моніторити його стан у режимі онлайн, а не тоді, коли туди зможе доїхати оператор. Це заощаджує час і гроші», – зазначив Корецький. Поки що лише 346 свердловин «Укрнафти» обладнано телеметрією, а загалом їх приблизно 2 тис.

Нафтова свердловина «Укрнафти»

Нафтова свердловина «Укрнафти»

«Ми вже готуємо проєкти угод для потенційних інвесторів. Йдеться про контракти щодо кращих світових практик з урахуванням норм українського законодавства, зокрема, це угода про розподіл продукції (PSA) та угода про надання послуг із ризиком (RSA)», – повідомив Корецький. Після завершення формування пакета документів «Укрнафта» оголосить відкритий конкурс для інвесторів, які пройшли процедуру комплаєнсу, на спільні проєкти з розвідки та розроблення родовищ.

На розвиток внутрішніх сервісів у 2023 році планується витратити 2,1 млрд грн (на ці цілі у 2021 році було витрачено 59,4 млн грн, у 2020-му – 40,5 млн грн). За ці гроші планується придбати:

  • 6 паливовозів (у 2020 та 2021 році їх не закуповували);
  • 68 одиниць спецтехніки: автокрани, бульдозери, екскаватори, підйомники, тягачі, трубовози (9 одиниць було куплено у 2021-му та 11 – у 2020 роках);
  • 9 одиниць геофізичної техніки (2 одиниці було куплено у 2021 році й жодної – у 2020-му).