З початку липня середня роздрібна ціна скрапленого газу зросла на 84 копійки — до 16,17 грн/л. Водночас вартість літра автогазу у преміальних мережах АЗС зросла на 1,3-1,5 грн. Останнього разу такі ціни були наприкінці 2018 року. Це випливає з щоденного моніторингу ринку нафтопродуктів від аналітичного видання «Нафторинок».
провело опитування серед аналітиків і гравців ринку про те, чому так стрімко дорожчає газ і чого варто чекати найближчим часом.
Однією з головних причин експерти називають сформований дефіцит скрапленого газу на ринку. За словами аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, основні постачальники lpg в Україні — це Білорусь, Росія та Казахстан.
«Цього місяця ресурс «Роснафти» надходив із затримкою — наприкінці другої декади тільки почали розвантажуватися партії, які повинні були прийти в першій декаді. Тому зараз на оптовому ринку мало пропозицій. Учора пройшли аукціони українських виробників lpg уже з дефіцитно-ажіотажною ціною. Ми дуже чутливі до будь-яких змін, оскільки українського автогазу у нас усього 15-20%. Усе інше — імпорт. Ми нічого не можемо з цим вдіяти, оскільки видобуток природного газу в країні падає».

Олександр Сіренко
аналітик консалтингової компанії UPECO
Водночас дефіцит не можна назвати єдиною причиною. На думку комерційного директора «Укргазвидобування» Сергія Федоренка, причиною цінового стрибка був збіг кількох чинників.
Крім несвоєчасних відвантажень за контрактами «Роснафти», позначилося зростання цін на всіх суміжних ринках, тобто в Росії: рекордні ціни — на півночі Європи, в Середземномор'ї. Крім того, вплив спричинили збої в постачаннях до Польщї, що підняли котирування Бреста, від яких частково залежить ціноутворення на українському ринку.
«Таким чином, з одного боку, у нас обмежений ресурс, а з іншого — зросло споживання в сезон відпусток. У операторів ринку є обсяги запасів на базах, але поставок зараз немає. Найближчі вагони будуть приблизно через два тижні, а продавати повинні вже зараз. Тому логістичний розрив і зростання цін на суміжних ринках логічно привели до зростання цін і на нашому ринку».

Сергій Федоренко
директор із комерційних питань компанії «Укргазвидобування»
Аналітик Консалтингової групи «А-95» Артем Куюн додає, що вартість скрапленого газу — висока в принципі.
«Минулого року, в пандемію, попит на бензин упав, а на газ зріс, адже збільшилися обсяги виробництва упаковки, різної тари тощо. І в 2020 році були моменти, коли тонна бензину коштувала дешевше за тонну скрапленого газу. Тому скраплений газ глобально і подорожчав у світі. На оптовому українському ринку за липень ціна на lpg зросла на 1,65 грн за літр, 40 копійок з цього — це ажіотажна складова».

Артем Куюн
Аналітик Консалтингової групи «А-95»
Нагадаємо, у травні Кабмін ввів державне регулювання цін на бензин і дизельне паливо, згідно з яким максимальні рівні торгової націнки склали 7 грн/літр для дизельного палива і 5 грн/літр для бензинів марок А-92 і А-95.
Водночас скраплений газ регулювання не зачепило, і цінова стеля не була встановлена. Хоча продажі саме цього палива лідирують на роздрібному ринку.
На думку опитаних експертів, до кінця місяця ціна скрапленого газу перебуватиме в поточних межах.