Президент країни Хасан Рухані оприлюднив у своєму акаунті в Twitter сміливу й приголомшливу заяву щодо катастрофи, яка сталася 8 січня з авіалайнером «Міжнародних авіаліній України» (МАУ).
«Розслідування Збройних сил дійшло висновку, що, на жаль, ракети, випущені через людську помилку, призвели до жахливої катастрофи українського літака і загибелі 176 невинних людей. Слідство продовжується, аби розібратися з цією великою трагедією і помилкою, яку неможливо вибачити».

Хасан Рухані
президент Ірану
Літак збили сили ППО Корпусу вартових ісламської революції через те, що він наблизився до їхньої бази. Це сталося після того як іранські ракети вдарили по американських базах у відповідь на вбивство генерала Касема Сулеймані, який керував Корпусом.
«Людська помилка під час кризи, викликаної авантюризмом США, призвела до катастрофи», – написав у своєму акаунті в Twitter міністр закордонних справ Ірану Мохаммед Джавад Зариф.
Визнати провину країну змусили заяви США, Канади та Великобританії. Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що українські фахівці знали назву ракети, коли і де купив її Іран ще до того, як було оприлюднено перші версії. У коментарі BBC він зазначив, що наявність цих доказів, а також заяви країн-партнерів змусили Тегеран визнати свою провину.
Офіс президента України оприлюднив фотографію, на якій видно, що іранська ракета влучила в кабіну пілотів.
Президент Ірану заявив, що його держава виплатить компенсації рідним та близьким жертв катастрофи. Згідно з Монреальською конвенцією про уніфікацію деяких правил міжнародних перевезень, Іран змушений виплатити рідним та близьким загиблих не менше $130 тис. за кожного.
Керуючий партнер юридичної компанії «Ілляшев та партнери» Роман Марченко каже, що це мінімальна сума. Наприклад, коли 1988 року ракета, випущена з американського авіаносця, збила іранський авіалайнер, виплати склали $300 тис.
Утім, бували випадки й менш щедрих компенсацій. Так, Україна виплатила рідним пасажирів російського літака, збитого над Чорним морем, по $100 тис., та й то лише після тривалих судових суперечок.
На компенсацію може розраховувати й авіаперевізник, а також власник літака — компанія, афілійована з акціонером МАУ Ігорем Коломойським. Олександр Ланецький, директор консалтингової компанії Friendly Avia Support, зауважив, що такий літак коштує $85 млн.
Також мають бути відшкодовані репутаційна шкода та неотриманий прибуток через скасування авіарейсів, зазначають експерти.
Чи покриє Іран усі ці витрати, поки сказати важко. Колишня заступниця міністра закордонних справ Лана Зеркаль написала на своїй сторінці у Facebook, що Іран порушив кілька зобов’язань, передбачених міжнародним правом. У відповідності до них країна повинна забезпечити Україні повну компенсацію шкоди.
«Україна має вимагати від Ірану переговорів щодо порушення міжнародного права та правових наслідків, що випливають з них».

Олена Зеркаль
ексзаступниця міністра закордонних справ
Президент МАУ Євген Дихне заявив під час сьогоднішнього брифінгу в Києві, що його компанія працює з юрисдикціями семи країн з питання виплат родинам загиблих. Більш детально прокоментувати ситуацію він не зміг.
Міністр закордонних справ Вадим Пристайко раніше заявляв, що Україна вимагатиме компенсації, якщо інформація про провину Ірану підтвердиться. Наразі МЗС проводить консультації з посольствами різних країн з цього питання.