Кілька днів тому Україну облетіла новина про те, що уряд країни призупинив виїзд сезонних робітників за кордон. виділило головне в цій історії, а також запитало юристів, чи законно діє Кабінет міністрів.
Усе почалося зі слів посла Естонії в Україні Каймо Кууска, який вважає, що наша країна відмовилася відправляти працівників до Фінляндії через те, що пізніше їх доведеться звідти евакуювати, а для цього потрібні державні кошти.
Кууск заявив, що цієї весни Фінляндія планувала залучити для роботи 14 тис. осіб, і Україна погодилася на ці умови. Однак, за його словами, наземними пунктами пропуску на кордоні можуть скористатися лише ті громадяни, які мають родичів в інших країнах.
Історія з рейсом МАУ
Наступного дня стало відомо про те, що Державна авіаційна служба заборонила авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) здійснити спецрейс з Києва, яким вона повинна була доставити українських «заробітчан» на роботу до Лондона.
Заборону МАУ отримала за дві години до вильоту. При цьому жодних обґрунтувань і посилань на нормативні документи вона не отримала. В авіакомпанії зазначили, що всі необхідні документи для отримання дозволу на виліт вони подали вчасно.
Варто зазначити, що вилетіти до Лондона повинні були ті українці, які мають довгострокові контракти з роботодавцями у Великобританії. Відповідно евакуації найближчим часом вони не потребуватимуть.
Однак ближче до восьмої години вечора понад сотні українських «заробітчан» все ж таки вдалося вилетіти з аеропорту «Бориспіль» до Лондона. Державіаслужба назвала причиною скасування вильоту зміну номера рейсу, пише ТСН.
Позиція Кабміну
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба раніше заявляв: незважаючи на те, що більшість європейських країн закрили кордони для іноземців, вони готові прийняти українських працівників. Однак, за його словами, уряд турбується про здоров'я своїх громадян, адже за нинішніх умов будь-яка подорож є небезпечною.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв'ю «РБК-Україна» зі свого боку заявляв, що в інтересах держави залучати українських громадян, які працювали за кордоном, до відкриття бізнесу вдома.
«За період карантину в Україну повернулося близько 2 млн наших громадян, які перебували на заробітках і приїхали через втрату роботи. Ми ідентифікуємо цих людей як надзвичайно кваліфіковану, навчену в Європі робочу силу, що має високу продуктивність, хорошу технологічну й професійну підготовку».

Денис Шмигаль
прем'єр-міністр України
Проте вже сьогодні у своєму Telegram-каналі Шмигаль написав, що уряд готовий до переговорів з європейськими країнами, які виявлять бажання офіційно запросити українських робітників на сезонні роботи. Але наразі Кабмін отримав офіційне звернення тільки від Фінляндії.
Чи законно діє уряд
За словами юриста компанії «Ілляшев та партнери» Романа Марченка, свобода пересування українських громадян гарантована Конституцією. Забороняти виїзд українцям можна тільки за умови введення режиму надзвичайного стану, тож зараз, за словами Марченка, Кабмін діє неконституційно.
З ним погоджується і партнер компанії Al Partners Тетяна Кузьменко. За її словами, держава насправді діє неправомірно, адже для того, аби обмежувати права громадян, необхідно вносити зміни до Конституції.
«Карантин — це теж обмеження пересування, тому законність дій уряду можна піддати сумнівам. Тут треба аналізувати, чи є заборона на виїзд у повноваженнях органу, який це зробив. І якщо є, то він може аргументувати свої дії тим, що політ був небезпечним», — заявила вона.
Кузьменко також зазначила, що зараз держава створює громадянам проблеми, як це було за часів СРСР. Вона пояснила, що сьогодні в Україні немає прямої заборони на виїзд за кордон, однак громадянину треба отримати виїзну візу, що за даних умов зробити дуже складно.