Щоб зрозуміти, ким краще бути — трейдером чи інвестором — треба розібратися, що мають спільного та чим вони відрізняються.
Трейдер – це основний учасник ринку, який забезпечує ліквідність активів
Може укладати на день необмежену кількість угод. Професійна особливість трейдера — протягом дня він аналізує величезний масив даних, стежить за новинами, добре розуміється на фінансах і володіє біржовою кухнею.
Він заздалегідь прогнозує зміни на ринку та купує активи за мінімально можливими цінами, щоб продати максимально дорого та заробити на різниці в ціні.
Здатний діяти та приймати рішення в мінливій обстановці на біржі.
Інвестор заробляє на тривалому проміжку часу за принципом «купив і тримай»
Мета інвестора — грамотно вибрати інструменти для довгострокового вкладення грошей, стежити за котируваннями протягом тривалого часу, щоб примножити капітал до значних сум. Це гра довга.
Є така закономірність — хоч як часто ринок не падав, на тривалих проміжках часу він все одно зростає. Адже у перспективі вартість цінних паперів завжди буде вищою, ніж зараз.
Тому дуже важлива диверсифікація активів — країнами, галузями та окремими компаніями. Якщо одна з компаній розориться, а якійсь країні трапиться переворот, залишаться інші акції та інші країни.
З усіма разом одразу нічого статися не може — навіть за пандемії компанії та галузі показують різні результати.
Таким чином, інвестування – стратегічний та повільний процес, на відміну від бурхливого на події трейдингу.

Відмінності у складі портфеля трейдера та інвестора
Інструменти трейдера
Трейдерів цікавлять ліквідні та волатильні активи, у яких ціна змінюється протягом дня або іншого короткого проміжку часу — такі активи легко продавати та купувати за цінових стрибків.
Сюди відносяться акції фірм, ф'ючерси, опціони.
Акції — цінні папери, які підтверджують, що їхній власник має певну частку компанії, яка їх випустила. Іншими словами, купівля акцій робить інвестора співвласником компанії.
А ось ф'ючерси — це коли покупець із продавцем домовляються, що якийсь певний актив один у одного купить за якийсь час за фіксованою ціною.
Якщо до конкретного терміну фактична вартість активу відрізняється від тієї, з приводу якої домовилися, угода здійснюється за ціною, записаною в контракті. Тут ризикують обидві сторони — продавець сподівається, що ціна обвалиться й він продасть актив дорожче, покупець розраховує, що вартість зросте та вдасться купити актив дешевшим.
Опціони — різновид ф'ючерсів. І тут покупець може відмовитися від угоди, а продавець — ні.
Свого часу опціони та ф'ючерси були створені з метою застрахувати ризики. І сутність їх за стільки років не змінилася. Тому ці інструменти постійно користуються великою популярністю та дозволяють здійснювати угоди в обсягах, що перевершують розмір депозиту.
Інструменти інвестора
У інвестування цілі зовсім інші, ніж у трейдингу. Внаслідок цього інвесторам не цікаві різкі цінові стрибки — на тривалих етапах ефективно працюють найконсервативніші та найкласичніші інструменти — акції та облігації.
Якщо трейдери купують акції з метою продажу на піку ціни, то інвесторів акції цікавлять частіше з точки зору отримання дивідендів або подальшого, більш вигідного продажу активу.
Такий самий стабільний дохід дають облігації та ПІФи. Тому інвесторам вони цікаві, а трейдерам там особливо нема чим торгувати.
Для диверсифікації портфеля інвестори комбінують «блакитні фішки» та інші компанії, за якими виплачуються дивіденди (а платять їх далеко не всі, треба уважно відбирати!), додають у портфель цінні папери різних фондів (ПІФи та ETF).
Це пояснюється тим, що за низького ступеня диверсифікації портфель ризикує прогоріти, а при високій він практично завжди зростає на тривалій перспективі, якщо в ньому оптимальна кількість паперів різних компаній із різних галузей.
Кому підходить трейдинг, а кому інвестування
Трейдинг — це сфера невизначеності, де зміни можуть відбуватися в шаленому темпі. Він підходить активним людям з високою стійкістю до стресів, умінням аналізувати звіти компаній, бачити за цифрами реальну ситуацію на ринку та швидко приймати рішення.
Це важка робота у напружених умовах.
Інвестування — справа спокійніша, ніж трейдинг. Але і тут потрібна база у вигляді фінансової грамотності, системному підході, звичка відкладати гроші та виявляти терпіння під час читання прогнозів. Адже інвестор зобов'язаний розбиратися в прогнозах самостійно, порівнювати різні джерела, застосовувати фундаментальний аналіз і потім приймати рішення про вибір об'єкта для інвестування.
При виборі виду діяльності на біржі треба враховувати природний темперамент та схильність. А головне — виходити із власних цілей та завдань, тому що від цього залежатиме стратегія та набір інструментів.
Тим, кому хочеться спробувати себе у трейдингу, рекомендуємо дистанційний курс Платформи підготовки професійних трейдерів Олександра Герчика «Трейдинг від А до Я».