ТОП схем автомобільних шахраїв в Україні та як від них захиститися. Фото: УНІАН
В Україні розповсюджується безліч схем автомобільних шахраїв — від крадіжки номерних знаків до кидання злодія під колеса. Як діють автошахраї, які схеми використовують та як від них захиститися, експерти розповіли в сюжеті ділового партнера The Page — програмі «Перша Шпальта».
Як діють автомобільні шахраї (відео):
Викрадення номерних знаків
Найпопулярніша схема — це вкрасти щось з авто (наприклад, номерні знаки) та вимагати викуп за їхнє повернення. Так, автомобільний експерт Сергій Суховський розповідає, що одного разу припаркував авто під будинком, а вранці замість номерів побачив під лобовим склом невеликий клаптик паперу з текстом опису проблеми та сумою, яка потрібна для її вирішення.
«Найбільша сума, яка мені надходила, — це 500 грн, зважаючи на те, що терміновий дублікат можна зробити за 200 грн. Ця процедура розрахована на людей, які раніше з такою проблемою не стикалися», — розповідає він.
У таких випадках координатор проєкту «Взаємодія поліції та громади» ГО DreamKyiv Станіслав Бакалінський радить пошукати номерний знак в 200-300 метрах від авто та звернутися до поліції й перевірити, чи не були пошкоджені інші деталі.
Щоб не стискатися з такими крадіжками, необхідно надійно зафіксувати номерний знак. Зокрема, купувати спеціальні антивандальні рамки, які набагато важче зняти. Найнадійніший спосіб захисту — пригвинтити номери до бамперу за допомогою двох саморізів.
Викрадення речей з авто за допомогою пляшки
Іншою популярною схемою шахрайства є та, жертвою якої стала редакторка автомобільного порталу Олександра Єршова. Вона розповідає, що схема працює наступним чином: під колесо авто ставлять пляшку води — після того, як водій починає їхати та чує хруст, виходить з авто, щоб перевірити проблему. Поки він витягає пляшку, злодії з авто викрадають особисті речі та тікають.
Для того щоб запобігти цьому, не потрібно виходити з машини або зачинити її на час вирішення проблеми.
«Перевірка сигналізації»
За словами Бакалінського, існує ще один шахрайський метод. Він полягає в тому, що зловмисники ловлять код сигналізації, отримують доступ до авто та кладуть в середину записку.
«Кажуть, що ми перевірили вашу сигналізацію на міцність, натякаючи на те, що ваше авто або речі можна з легкістю вкрасти і просять надіслати гроші на картку або мобільний телефон», — розповідає експерт.
У такому разі варто зачиняти авто звичайним ключем і не користуватися сигналізацією, ставити машину на платну стоянку з охороною або ж звернутися до майстра, щоб переконатися, що з авто все гаразд.
Кидання під колеса машини
Ще один спосіб — людина кидається під автомобіль. Така ситуація сталася і з Єршовою.
«Я просто їхала і людина кинулася під машину. Ти нібито її збиваєш, вона починає на тебе волати, кричати, вимагати гроші. Я одразу сказала, що у мене все знято на камеру і вони одразу втекли. З того часу я завжди, навіть у тестовому авто, ставлю реєстратор», — каже вона.
Бакалінський пояснює, що такі шахраї пропонують домовитися на місці, однак цього робити не можна. Потрібно викликати поліцію та бажано знімати розмову з шахраєм на мобільний телефон.
Як захиститися від автомобільних шахраїв
Отже, щоб не потрапити до названих вище схем, необхідно:
- не лякатися записок, які вам залишають, та не вестися на шахрайські дзвінки з подібним текстом: «у вашому авто якась закладка, яка може його зламати»;
- довіряти перевіреним СТО;
- не дозволяти копирсатися під капотом авто незнайомцям з вулиці тощо.