
Як перевірити і оплатити автоштраф. Фото: Unsplash
Минулого року будні українських водіїв сколихнули одразу кілька нововведень. Найбільш значущими стали запуск системи автофіксації порушень ПДР, зокрема перевищення швидкості. А також створення спеціального мобільного додатку, який дозволяє перевірити наявність штрафів. У Міністерстві внутрішніх справ (МВС) запевняли, що сплачувати штрафи тепер стало ще простіше і швидше. Ми вирішили перевірити, чи насправді це так.
розповідає, як перевірити та погасити штраф за порушення ПДР, яким чином отримати знижку й оскаржити постанову про правопорушення та що чекає на того, хто ухиляється від сплати штрафів.
Топ-5 найпоширеніших автоштрафів в Україні
За повідомленнями поліції, за 2020 рік в Україні сталося понад 168 тис. ДТП. Рекордсменом серед штрафів звичайно є перевищення безпечної швидкості (зараз вона складає 50 км/год у населених пунктах; 90 км/год — на автомобільних дорогах за межами населених пунктів; 110 км/год — на автомобільних дорогах із розділювальною смугою; 130 км/год — на автомагістралях). За ним йдуть порушення правил маневрування, недотримання дистанції, порушення правил проїзду перехресть, а також керування в нетверезому стані.
- Перевищення встановлених обмежень швидкості більш ніж на 20 км/год карається штрафом у розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 грн), а перевищення більш як на 50 км/год — 30 НМДГ (510 грн).
- Якщо ці порушення спричинили створення аварійної обстановки, розмір штрафу збільшиться до 40 НМДГ (680 грн), або ж винуватця позбавлять права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
- Штраф за порушення правил маневрування, проїзду перехресть, недотримання дистанції становить 25 НМДГ (425 грн).
- «Найдорожчий» серед «найпопулярніших» — штраф за керування транспортним засобом у нетверезому стані. За перше правопорушення протягом року треба буде сплатити 10 200 грн; за друге вдвічі більше — 20 400 грн, за подальші — 40 800 грн. При цьому водій може забути про кермування на 1, 3 і 10 років відповідно.
Як перевірити наявність автоштрафу
Перевірити, чи є у вас штраф, який необхідно погасити, можна онлайн, кількома способами. Наприклад, за допомогою електронного кабінету водія — державного онлайн-сервісу, який надає всю актуальну інформацію про транспортні засоби. Вхід до особистого кабінету здійснюється через електронний підпис, ідентифікацію через банки (BankID) або MobileID (для абонентів Kyivstar, Vodafone та Lifecell).
Крім цього, можна перевірити наявність штрафів на офіційному сайті МВС України, за допомогою мобільних додатків «Штрафи ПДР», «Штрафи UA» та «Дія».
Телеграм-боти також стануть у нагоді. Однак тут варто бути уважним і використовувати лише офіційні та перевірені застосунки, щоб не стати жертвою шахраїв. «Штрафи ПДР» (@ShtrafyPDRbot) — телеграм-бот, спеціально розроблений МВС України. Бот дозволяє оформити підписку на транспортний засіб та сплатити штраф із використанням банківської картки.
Опендатабот — сервіс пошуку в державних реєстрах інформації про компанії, людей, авто та нерухомість. Бот можна додати до месенджеру (Telegram, Viber або Facebook Messenger) і надіслати йому номер постанови або ІПН. Чатбот покаже всі актуальні штрафи, які одразу ж можна буде погасити.
Як сплатити штраф за порушення ПДР готівкою
Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, поліцейські можуть стягувати штраф на місці. Однак виключно за допомогою терміналу. Готівкова оплата прирівнюється до хабаря. Тому якщо не маєте змоги сплатити штраф одразу ж карткою, краще зробити це інакше. Наприклад, у найближчому відділенні банку.
Крім штрафу доведеться заплатити також комісію, розмір якої встановлює кожен банк окремо (приблизно 2% від суми штрафу). Така оплата мінімізує можливість помилки: реквізити не доведеться вводити самостійно, це зробить співробітник відділення.
Також можливість погасити штраф готівкою є в терміналах поповнення карток чи переказу коштів. Однак треба бути готовим до комісії та самостійного введення реквізитів отримувача. Їх можна дізнатися на сайті Патрульної поліції України (ППУ).
Сплачувати штраф потрібно на рахунок відділу Головного управління Державної казначейської служби України (ГУК) тієї області чи міста, де ви прописані. Якщо сплачуєте штраф за іншу людину, треба вводити дані тієї особи, яка вказана у протоколі.
Як сплатити автоштраф онлайн
Сплатити штраф можна на сайті МВС, за допомогою ботів, офіційних застосунків та мобільного додатку «Дія». Потрібно лише внести інформацію про номер транспортного засобу, номер постанови, серію та номер посвідчення водія, паспорта чи ІПН власника авто або відповідального користувача.
Ще один спосіб — заплатити через інтернет-банкінг та мобільний додаток банку. До прикладу, така функція доступна у застосунках Ощадбанку, Приватбанку та monobank: у розділі «Платежі» відкрийте вкладку «Штрафи» («Штрафи за порушення ПДР»). Здебільшого, після введення даних про номер авто чи постанови, додаток автоматично визначає реквізити, необхідні для оплати.
Що буде за несвоєчасну сплату автоштрафу
Після того, як постанова набуває чинності, у порушника є 15 діб, аби погасити штраф. Протягом 10 днів із моменту отримання постанови, за сплати штрафу надається знижка 50%.
Якщо штраф не сплачено вчасно, примусовим стягненням коштів займатиметься Державна виконавча служба. У такому разі сума штрафу збільшиться вдвічі. Ба більше, державний виконавець має право навідатися до правопорушника додому для опису та арешту авто, іншого майна, частини заробітної плати та навіть заборонити виїзд за кордон у судовому порядку.
Як оскаржити штраф за порушення ПДР
Якщо ви вважаєте, що постанова про правопорушення виписана незаконно, можете оскаржити штраф протягом 10 днів із моменту отримання постанови.
З копією постанови та письмовою заявою зверніться до керівництва патрульної поліції або безпосередньо до суду за місцем вашої прописки чи за місцем перебування відповідача, у цьому випадку — органу поліції. Судовий збір за оскарження постанови про накладення адміністративного штрафу не сплачується.
У заяві необхідно обов’язково зазначити як, де, коли та за яких обставин стався інцидент та чітко назвати причину, чому ви вважаєте постанову незаконною.