У середині 80-х корейці наважилися на експансію ринків Північної Америки, яку в 70-ті здійснили японці. Ті щосили креативили зі своїми преміумбрендами, втрачаючи інтерес до низькомаржинального сегмента бюджетних малолітражок, який субкомпакт Hyundai Pony потихеньку прибирав до рук на менш конкурентних ринках Аргентини, Колумбії, Чилі, Еквадору тощо.
А от у швидкий успіх у США та Канаді корейці, схоже, не вірили. Пригадується, коли перший монреальський дилер попросив уточнити вимову бренду («Хенді»? «Ханди»? «Хунде»?), з Ульсана відповіли в тому сенсі, що якщо до кінця року він продасть 500 авто, то може транслітерувати назву на свій розсуд.

Малолітражка Hyundai Pony, з якої почалася світова експансія корейського чеболя. Фото: Hyundai
Але порівняно низькі ціни, продуманий підхід «нічого зайвого» і якість, що надалі стала знаменитою, зробили свою справу — Hyundai витіснив-таки європейські та японські бренди з ніші «дешевше за $1500». Відтоді корейці намагаються називати свої моделі американськими топонімами: Santa Fe, Tucson, Veracrus, Santamo, Venue, Palisade тощо.
Отже, Hyundai Tucson кардинально змінив імідж — нічого спільного з попередником ні в екстер'єрі, ні в інтер'єрі. Комплектація так само відповідає породистій зовнішності. Для загального балансу бракує шильдика Genesis GV40.
Аналогічною була історія створення першого паркетника марки — «тушкана» шили за тими самими лекалами 20-річної давності, що і Pony. Пам'ятаєте ті ситі часи, коли в Україні продавалося не 80 тис., а 600 тис. нових легковиків на рік? Коли кредит на новий автомобіль можна було оформити за день, а от придбати автомобіль популярної моделі, що стоїть у шоу-румі, — ні. Навіть за готівку. Черги розтягувалися на 4 — 6 місяців, а хабарі в сірих дилерів стартували від $100. Звісно, в офіціалів усе було ще дорожче й ще довше. Щоб потрапити «під розвантаження» ролкера з Пусана, який пришвартувався в порту Іллічівська, та своїм ходом пригнати «тусон» до Києва, я особисто відвалив $300.

Hyundai Tucson першого (2004 — 2009 рр.) покоління, що випускався в Черкасах до 2011 р. Фото: Hyundai
Чому ця невідома тваринка без роду і племені стала аж надто популярною, для мене й досі загадка. Так, якісно складений, але багато в чому завдяки перевіреним часом технічним рішенням. Аж ніяк не дешевий попри простенькі комплектації. Безхарактерна зовнішність, простенький салон, варіатор, що виє. Але панночкам він подобався саме завдяки відсутності агресивності, позашляховому кліренсу, відмінній оглядовості й водночас легкій керованості.
Народна любов до паркетника не закінчилася ні у вересні 2008 року, ні з появою через 12 місяців наступника ix35 — улюбленця жінок ще довго збирали в Черкасах за CKD-методом. Зрештою в нас ні друге, ні третє покоління кросовера навіть не наблизилися до продажів первістка.
І от я сідаю в «четвірку» й розумію — нарешті корейці надали перевагу революційному шляху розвитку над еволюційним. У новітньому Tucson є все, чого всі ці роки так бракувало сильній статі: маскулінна зовнішність, передові технології, драйверський характер, гарматна динаміка і статусність. Відчуття дорожнечі в усьому — від важкого мультибрелока до соковитого звуку зачинення дверей. У своїй новітній ітерації модель гідна шильдика Genesis не менше, ніж Santa Fe, який дебютував два роки тому. Й от чому.

Стиль Hyundai Tucson — підбір «неправильних» форм, пов'язаних між собою певним математичним алгоритмом. Фото: Hyundai
Екстер'єр
Передусім це зовнішність, що один в один повторює екстер'єр концепт-кара Vision T. Такий футуристичний лук міленіали називають дизайнерським, а самі корейці — інноваційною стилістикою та параметричною динамікою. Ідея полягає у використанні безлічі неправильних форм, немов пов'язаних між собою математичним алгоритмом. І в ньому не залишилося ні краплі азійщини, якою попередники були переповнені трохи більше, ніж повністю.
Корейці пояснюють концепцію «параметричної динаміки» підбором «неправильних» геометричних форм, немов пов'язаних між собою математичним алгоритмом.
Водночас корейцям вдалося зберегти не спадкоємність (успадковувати там особливо нічого), але корпоративну впізнаваність, вмістивши в компакті всі дизайнерські ключі нової хвилі. Знімаю капелюха перед генієм сучасного дизайну Пітером Шраєром — впізнаваність 100-відсоткова. І це попри підкреслену зашореність емблем — передню не просто позбавлено хрому, але ще й затоновано в колір решітки радіатора, а задню заховано під склом багажних дверей. Головну роль в ідентифікації віддали складносурядній пластиці та вигадливим перехрестям гострих кутів і косих ліній.
Верх дизайнерської лексики — радіаторна решітка Cascading Grille, у яку зашифрований потік лави, що ллється з ковша мартенівської печі. Меседж потужний, що відсилає до унікальності корейського чеболя — єдиного, хто повністю забезпечує себе металопрокатом. Hyundai — це не просто один із найбільших світових конгломератів, а й унікальна бізнес-структура. Точніше, держава в державі — усе, що потрібно для випуску автомобільної техніки, концерн у змозі зробити сам. Адже тільки взявши на себе всі етапи виробництва, можна одночасно скорочувати собівартість і підвищувати якість продукції, що випускається.
Сталь Hyundai виплавляє самостійно й у власній специфікації — вона є вдвічі міцнішою за ту, яка зазвичай застосовується в автопромі, і водночас легшою на 20%.

У гриль решітки зашифрований потік лави, що ллється з ковша мартенівської печі. Фото: Hyundai
Ніздрюватому малюнку «каскадної» решітки вторить графіка передньої оптики, буквально зливаючись із грилем, коли фари вимкнені. Форму задньої оптики геометрично синхронізовано з формою накладок на задніх стійках. У підсумку оптика формує легко впізнаваний навіть у темряві «світловий підпис» Tucson.
А от відрізнити гібридну версію від звичайного «тусона» не так уже і просто. Адже додаткового люка для підзарядки батареї, як у «плагінів», тут немає — у нашому випадку реалізовано так звану м'яку (паралельну) архітектуру синергетичної установки. Тому всі відмінності звелися до іменного шильдика на п'ятій двері й темнішого кольору даху. Знову скромність, яка гідна наслідування.

Інтер'єр Hyundai Tucson четвертого покоління вирішений у «яхтовій» концепції а-ля Jaguar XJ. Фото: Hyundai
Інтер'єр
Приємно, що дизайнери не розгубили натхнення й у роботі над кокпітом. Бублик із парними горизонтальними спицями вже стає фірмовою рисою бренду, але все ще виглядає одкровенням. А от архітектура торпедо без звичного козирка й із переходами у дверні карти тягне на локальну революцію. Хоча насправді корейці просто довели до логічного фіналу яхтову концепцію, затіяну інтер'єрниками Jaguar для флагмана XJ 2010 року. У підсумку салон вийшов просторим і повітряним, а оглядовість — відмінною. Точнісінько як у першому «тусоні». Утім, усі проблеми з відчуттям габаритів і паркуванням вирішує електроніка. У разі вмикання покажчика поворотів шкали на віртуальній панелі приладів перетворюються на екрани, які транслюють картинку з правої або лівої камер заднього виду, інстальованих у корпуси дзеркал.

У разі ввімкнення покажчика поворотів шкали перетворюються на екрани, які транслюють картинку з камер заднього виду. Фото: Сергій Суховський
А от до центрального тунелю творці підійшли як справжні архітектори. Якщо в інших кросоверах компонувальники намагаються його мінімізувати або взагалі позбутися, то корейці вчинили з точністю до навпаки. Вони наростили тунель, виконавши його врівень із підлокітником, чим чітко й симетрично зонували кокпіт на водійський і пасажирський.
Картину доповнюють дешевий шорсткий пластик (такий самий, як на накладках зовні), трикнопковий блок управління автоматом і пара 10,25-дюймових екранів — приладової панелі та мультимедійної системи.
Додавши одразу 150 мм за довжиною та 75 мм за базою, Tucson фактично перейшов до іншого класу. Тепер за колісною базою він програє Santa Fe аж один сантиметр.
Застосунок Bluelink
Окреме спасибі за телематичні сервіси. Тепер через застосунок у смартфоні можна заздалегідь підготувати кросовер до поїздки: завантажити в бортовий навігатор маршрут поїздки, завести двигун, налаштувати салонне підсвічування та кліматичну установку, активувати систему охолодження передніх крісел тощо. Ну а на атракціон з асистентом дистанційного паркування можна продавати квитки. Перформанс, коли водій стоїть біля «туксона», що самостійно виїжджає з паркувального місця, збиратиме роззяв ще роки зо два.

У разі ввімкнення режиму вентиляції Diffuse буде долучено весь горизонтальний проріз над бардачком. Фото: Hyundai
Двигун
Особливої магії цьому дійству надає абсолютна тиша — на стоянці кросовер рухає півсотня кінських електросил. Так само до зони відповідальності електромотора входить пересування на паркувальних швидкостях і в тягнучках. Шкода тільки, що з-поміж запрограмованих режимів руху Drive Mode Select (Eco, Sport, Sand, Mud і Snow) немає суто електричного — за всіх чеснот керуючої електроніки водієві іноді видніше, який режим є доречнішим.
Крім того, електромотор допомагає бензиновій «турбочетвірці» 1.6 T-GDi (136 к. с., 320 Нм) розганяти кросовер. Сумарна віддача синергетичної установки — 230 к. с. і 350 Нм. І розганяється Hybrid так, як не снилося жодному іншому «туксону». Начебто паспортні 8,3 секунди до першої сотні — не найвидатніший результат, але стартовий ривок до 50 км/год у буквальному сенсі окрилює, перетворюючи поїздку на політ.

Дизайнери Hyundai Tucson вирішили надати перевагу кнопковому перемиканню передач над більш звичними джойстиками та шайбами. Фото: Сергій Суховський
Прохідність
На жаль, від колишньої геометричної прохідності залишилися тільки спогади — навіть паспортні 170 мм кліренсу виглядають дрібнувато. Електронна рулетка взагалі показала під «губою» бампера легкові 164 мм. У місті паркетник є всеїдним, з однаковим апетитом ковтає й «лежачих поліцейських», і колії, і трамвайні рейки. А от поза асфальтом раз у раз стикаєшся із ситуацією, коли верхи можуть, та низи не дають. Днище раз у раз працює якорем, чіпляючись за ґрунт, і не дає повнопривідній трансмісії HTRAC (тепер вона працює в парі з Drive Mode Select і функцією Multi-Terrain) показати все, на що вона здатна. Але за таку зовнішність і відчуття дорожнечі «тусону» можна пробачити не тільки це, але й ціни «під мільйон».

Актуальні ціни на Hyundai Tucson четвертого покоління в грн. Таблиця: Сергій Суховський