За пошкоджене житло під час війни в Україні згідно з законом передбачені виплати. Йдеться про програму «єВідновлення», якою скористалися вже близько 100 тис. родин. Але, як з’ясував The Page, ця програма точно не про швидкість. Адже бюрократичний процес зазвичай триває довго. Тому коли вікна потрібні прямо зараз, бо на вулиці мороз, краще шукати інші можливості для ремонту.
Як отримати компенсацію за програмою єВідновлення
Керуючий партнер, адвокат АО «Місечко та партнери» Володимир Місечко підготував для The Page покрокову інструкцію для отримання компенсації за пошкоджене житло. Щоб потрапити до програми, необхідно дотримуватись наступного алгоритму:
- подати повідомлення про пошкоджене майно онлайн через «Дію» (вебсайт або застосунок), офлайн через ЦНАП або нотаріуса;
- відкрити спецрахунок «єВідновлення» в одному з банків України, з яким Мінцифри уклало договір;
- подати заяву на отримання компенсації (тими ж шляхами, що й повідомлення);
- дочекатися призначення дати огляду майна спеціальною комісією, візиту комісії на об’єкт та прийняття нею рішення щодо призначення компенсації;
- отримати кошти на картку «єВідновлення»;
- провести ремонт;
- відзвітувати про витрачені кошти та проведені роботи — подається один або два звіти залежно від отриманої суми компенсації.
Якщо стався випадок ураження житла, за можливості пошкодження треба відразу сфотографувати, щоб надати фото разом з повідомленням. Це — першочергове завдання.
Важливо відразу усвідомити: якщо ви розраховуєте на компенсацію, робити ремонт до закінчення всієї бюрократичної процедури не можна. Тобто вам доведеться самостійно вирішувати, як і де жити певний час. Якщо можливості тимчасово переїхати в інше житло немає, вікна можна закрити плівкою або плитами OSB й існувати певний час у квартирі без ремонту, поки не пройде кожен крок бюрократичної процедури.
Керуючий партнер, адвокат АО «Місечко та партнери» Володимир Місечко. Джерело: Місечко та партнери
Типові відмови у компенсації за програмою єВідновлення
Подання заявки про ушкоджене майно не гарантує позитивне рішення щодо компенсації. Адже для успішного розгляду питання важливо врахувати багато нюансів. Тому щоб не гаяти час в очікуванні, заздалегідь перевірте, чи всі необхідні документи у вас є. До приходу спеціальної комісії вам потрібно мати:
- довідку про відсутність судимості (можна замовити онлайн через «Дію»);
- згоду співвласників за їх наявності;
- документ, що підтверджує наявність пільг, якщо про нього було вказано в заяві;
- копії документів, що підтверджують право власності;
- за наявності іпотеки — оригінал згоди кредитора.
На компенсацію не мають права засуджені за злочини проти національної безпеки України, мешканці у зоні активних бойових дій і, звісно, на окупованих територіях. Якщо ремонт вже зроблений, то про компенсацію можна забути, навіть якщо його робили особистим коштом. Те ж саме стосується, якщо з ремонтом допомогли благодійники або місцева влада.
Юрист Володимир Місечко повідомив The Page, що близько 50% відмов у компенсації пов’язані з відсутністю реєстрації права власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Якщо власник отримав житло після 2013 року, то він автоматично потрапляє до того реєстру. А якщо ні, то треба вносити дані у реєстр самостійно через ЦНАП, надавши необхідні паперові документи. Якщо документи втрачені, відновити їх дуже складно. Нагадуємо, весь цей час, коли ви ходите бюрократичними колами, ремонт робити не можна.
Програма єВідновлення не швидка допомога. Джерело: Ганна Старкова
Сума компенсації за програмою єВідновлення та звітність за кошти
Спеціальна комісія після обстеження пошкоджень призначає суму компенсації. Власник житла має право отримати:
- на ремонт категорії А — до 200 тис. грн;
- на ремонт категорії Б для квартир — до 350 тис. грн;
- на ремонт категорії Б для приватних будинків — до 500 тис. грн.
Кошти зарахують на окрему картку, яку треба випустити спеціально для «єВідновлення». Наразі таку послугу пропонують 20 українських банків.
Коли гроші перераховані, витратити їх можна лише у вказаних магазинах. На офіційному сайті «Дії» є їх перелік. Але відшукати у ньому інформацію про того чи іншого учасника непросто. Наприклад, «Епіцентр» та інші магазини запевняють, що вони підтримують «єВідновлення», але в офіційному переліку знайти їх не вдається.
Те ж саме стосується ремонтних робіт. Щоб відповідати умовам програми, потрібно залучати фахівців, що є в переліку. Заплатити готівкою сусіду за допомогу з ремонтом не вийде. Держава таку підтримку не надає. А якщо кошти не будуть використані протягом року, вони повернуться державі.
У разі отримання грошей обов’язково потрібно звітувати про їхнє використання. Звіт можна подати онлайн через застосунок «Дія». Якщо отримана сума не перевищує 200 тис. грн, потрібен лише один фінальний звіт, якій треба подати не пізніше ніж за рік після отримання компенсації.
Якщо пошкодження вашого житла оцінили більше ніж 200 тис. грн, кошти мають надійти двома траншами. Першій покриє 70% призначеної суми, другій — решту. Після такої компенсації потрібні проміжний та фінальний звіт. Проміжний подається протягом року після зарахування грошей, коли використані 90% першого платежу. Фінальний звіт держава очікує не пізніше як через 18 місяців.
Програма єВідновлення не враховує прискорення процедури через складні умови. Джерело: Ганна Старкова
Час очікування компенсації за програмою єВідновлення
Загалом, розгляд заяви про надання компенсації не може перевищувати 30 календарних днів. Саме протягом місяця до вас має прийти спеціальна комісія та оцінити пошкодження. Але, як зазначає Володимир Місечко, на практиці буває, що строк продовжується або тимчасово зупиняється.
Орієнтовний строк отримання коштів — до 6 місяців. Слід зазначити, що закон не враховує такі особливі умови, як-от зимовий сезон чи інші ситуації, що ускладнюють проживання в помешканні без ремонту. Однак законом передбачене пріоритетне право на отримання компенсації для наступного кола осіб:
- учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни;
- особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації;
- особи з інвалідністю I та II групи;
- багатодітні сім’ї;
- батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;
- прийомні батьки та патронатні вихователі, а також опікуни/піклувальники;
- особи з числа дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
В квартирі не можна робити ремонт пока не пройдені всі бюрократичні кола. Джерело: Ганна Старкова
Відгуки про використання програми єВідновлення
23 березня 2025 року в Дніпровському районі Києва уламки шахедів впали на багатоповерхівку, де має квартиру Ганна Старкова.
«Хвиля йшла паралельно дому, тому вибило не всі вікна, а частково. У нас вікна квартири виходять на обидві сторони. Там, де пластикові пакети, все нормально, а де були дерев’яні, то шибки залишилися, а частину вікон просто вибило», — згадує Ганна.
Вона пам’ятає, що на під’їзді з’явилася об’ява з запрошенням до школи, де організували штаб. Зокрема, там допомагали з оформленням заяви на відшкодування збитків. Але Ганна, не маючи часу, вирішила зробити це самостійно через застосунок «Дія».
Власниця квартири пройшла необхідну процедуру, завантажила фото пошкоджень. Вона зізнається, що деякі питання її здивували, наприклад, про загальну площу квартири. Сама вона цього не пам’ятає, але в неї хоча б є папери на житло. Що робити тим, у кого вони знищені, невідомо.
«А потім застосунок у мене запросив зареєструвати майно в якійсь державній системі. І на цьому етапі я вирішила далі вже не йти. До того ж там була приписка, що «розгляд вашої заяви відбудеться протягом від 3 до 30 днів». Сидіти весь цей час без вікон вже занадто», — говорить Старкова.
В родині вирішили замінити вікна власним коштом. Якийсь час провели з плівкою замість скла, але вже за тиждень у квартирі були нові вікна.
Анна зазначає, що тим, у кого є ОСББ, простіше, адже воно бере на себе вирішення левової частки проблем. Їхній пошкоджений будинок ОСББ не мав, а враховуючи бюрократичні складнощі, Ганна вирішила обійтися без державної підтримки.
Деякі українці відповляються від державної допомоги через складність процедури єВідновлення. Джерело: Ганна Старкова
Наступний кейс: 8 липня 2024 року уламки російської ракети впали у Голосіївському районі Києва поруч із будинком Оксани Ольшаної.
«Вибуховою хвилею вибило всі вікна у п’ятиповерхівці, де я мешкаю, а також суттєво пошкодило дах. Будинок поруч та дитячий садок постраждали найбільше — крім вікон та даху, були зруйновані стіни одного з під’їздів. Загалом практично увесь мікрорайон тою чи іншою мірою відчув наслідки прильоту — без вікон залишились 36 будинків на трьох вулицях», — розповідає Оксана.
Вона згадує, що місцева влада у найближчій школі розгорнула штаб з ліквідації наслідків. Там можна було отримати багато інформації, зокрема і про програму «єВідновлення». Крім офіційних осіб, задля допомоги на місце приїхали багато людей, яким просто не було однаково.
«Вони допомагали всім прибирати й затягувати плівкою вікна. Місцеві кафе безоплатно годували жителів мікрорайону, які постраждали, оскільки у нас у будинку до всього того ще на два тижні відключили газопостачання. Допомога була дуже зворушливою, а для самотніх людей ще й рятівною», — згадує Оксана.
Далі співрозмовниця The Page подала заяву у поліцію, щоб оформити інцидент. До квартири прийшов слідчий і ретельно зафіксував усі пошкодження. Через кілька днів родина отримала документ, потрібний для компенсації та іншої матеріальної допомоги.
Квартира була придбана у 2013 році, і тому автоматично внесена до Державного реєстру, що спростило для Оксани завдання. Очікування комісії зайняло півтора тижня.
«В зручний для мене час прийшли дві привітні жінки. Вони зафіксували заміну вікон, скло на балконі, а також деякі міжкімнатні двері (ті, що містять скло, яке розбилося). Загалом оцінюється все за ринковими цінами, тож ця допомога покриває збитки», — ділиться Оксана.
Далі вона відкрила спеціальну картку в банку та отримала компенсацію. Загалом від події до надходження грошей минуло два місяці. Коштів цілком вистачило, щоб подолати наслідки атаки. За словами Оксани, офіційні оформлення пройшли легко та швидко, без будь-яких затягувань з боку держави.
Висновки про єВідновлення
Якщо будинок постраждав через війну, але немає часу чекати на компенсацію, ремонт можна зробити особистим коштом. Якщо грошей немає, то як свідчить досвід, на допомогу приходять місцеві органи влади та військові адміністрації. Кошти на ремонт часто виділяють у рамках гуманітарної допомоги.
«Якщо потрібно ліквідувати пошкодження швидко, щоб далі жити в оселі, то це зазвичай вирішується на місцевому рівні або із залученням міжнародних гуманітарних організацій. Це стосується в тому числі й регіонів, що наближені до лінії бойового зіткнення. І хоча програма «єВідновлення» дає компенсацію не швидко, вона працює ефективно: кошти отримали вже близько 100 тис. українських родин, понад 85 тис. — саме за пошкоджене житло. Серед лідерів за отриманням компенсації — жителі Київської області», — підсумовує юрист Володимир Місечко.