Державна податкова служба почала перевіряти дані покупців нерухомості. Щоб мати можливість купити майно, експерти радять впорядкувати свою податкову історію чи починати заповнювати податкові декларації.
5 лютого набрав чинності спільний наказ Міністерства юстиції та Міністерства фінансів України від 31 січня 2022 року №280/5/41, зареєстрований у Мін'юсті 1 лютого за №124/37460. Документом затверджено Порядок електронної взаємодії інформаційних систем Мін’юсту та Державної податкової служби України (ДПС) щодо підтвердження відомостей про фізичну особу під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
У наказі йдеться про перевірку відповідності даних фізосіб та інформації в Державному реєстрі фізосіб — платників податків. Також перевіряльники будуть звірятися з Держреєстром речових прав на нерухоме майно (ДРРП).
Як зазначив у коментарі співзасновник сервісу Monitor.Estate Володимир Копоть, цей наказ — черговий крок із боку податківців, спрямований на з’ясування джерел доходів фізичних осіб, а також на встановлення контролю над цими доходами.
«Неодноразово говорилося про те, що потрібно буде показувати законність надходження коштів. Отже, скоро «власні заощадження» вже не будуть підходити для перевірки, якщо людина їх не задекларувала», — пояснив експерт.
За словами фахівця, наразі наказ Мін’юсту спрямований на впорядкування інформації щодо власників нерухомого майна. Адже є дві проблеми: або податкова помилково надсилає повідомлення про сплату податку на нерухоме майно колишньому власнику, або взагалі не бачить особу серед власників і тому не надсилає йому таке повідомлення, наголосив юрист.
Порядком передбачено, що запит на перевірку нотаріуси та держреєстратори направлятимуть під час прийняття заяв на реєстрацію. У ДПС для перевірки подаватимуться прізвище, ім'я по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Також у наказі зазначено, що до запровадження інформаційної взаємодії згідно з порядком Мін’юст і ДПС мають забезпечити проведення ідентифікації та верифікації осіб, відомості щодо яких містяться в ДРРП, на підставі інформації з реєстру фізичних осіб — платників податків.
Що перевірятиме податкова
Відомості про суб'єкта подання запиту:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків згідно з Державним реєстром або серія (за наявності) та номер паспорта (фізосіб, які через релігійні переконання відмовляються від реєстраційного номера картки платника податків, офіційно повідомили про це орган контролю та мають відмітку в паспорті).
Відомості про фізичну особу, щодо якої сформовано запит:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків згідно з Держреєстром або серія та номер паспорта (фізосіб, які через релігійні переконання відмовляються від реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це орган контролю та мають відмітку у паспорті).
Що змінилося для покупців
На практиці для покупців наразі особливо нічого не змінилося. Пакет документів, необхідних для підписання угод купівлі-продажу, залишився той самий, як і процедура оформлення.
Додалося роботи в нотаріусів. Адже реєстраторам і раніше доводилося звітувати перед ДПС. Нотаріус щокварталу для податкового розрахунку подає до органу контролю інформацію про посвідчені ним договори купівлі-продажу (міни) між фізособами, зокрема дані про ціну таких договорів і розмір сплаченого податку.
За словами Володимира Копотя, тепер варто замислитися фізособам, які отримують доходи без офіційного підтвердження (готівка в конвертах, перерахунки на картки), що з часом придбати нерухоме майно або навіть купити автівку без офіційного доходу стане неможливо. Тому слід попіклуватися про це вже сьогодні.
Податкова перевірка покупців житла: як підготуватися і чого очікувати?
Податкова консультантка Київського центру підтримки та розвитку бізнесу Олександра Томашевська пояснила в коментарі , чому рекомендує всім поставитися до цих нововведень дуже серйозно.
«Це не просто Україна щось вигадує, це світова практика. Якщо деякі незадоволені українці заявляють, що треба емігрувати до інших країн, запевняю: там буде те саме. У будь-якій іншій країні так само запитають про джерело доходів. Є приклади, коли людині під час якоїсь угоди блокували всі рахунки, тому що вона не могла пояснити походження своїх коштів. Фінансові моніторинги є у всьому світі. Від цього ми вже не втечемо. Це вимоги програми нашої євроінтеграції, директиви ЄС», — наголосила консультантка.
Експертка пояснила, що нотаріуси перевірятимуть надходження коштів за спеціально розробленою методологією. Відступати від інструкцій правники навряд чи захочуть, адже за порушення законодавства вони ризикують майном.
«Імовірніше за все, нотаріуси вимагатимуть довести походження коштів на повну вартість об'єкта за угодою. Тобто якщо клієнт купує квартиру за $100 тис., він має надати або податкову декларацію на цю ж суму, або інші документи, що підтвердять, звідки ви отримали кошти. Наприклад, договір дарування від батьків. Але тоді батьки також мусять показати, звідки вони взяли ці кошти», — наголосила фахівець.
Томашевська рекомендує починати вже тепер упорядковувати податкову історію або подати щорічну декларацію про всі доходи. За її словами, не обов’язково подання декларації дорівнює сплаті податків. Це може бути просто узагальнення всіх сум доходів.
«Наприклад, клієнт продав нерухомість, авто чи, будучи ФОПом, отримував ще й зарплату, тобто мав різні джерела надходження коштів. Декларації це все узагальнюють, і тоді декларація буде з різними видами доходів, де відображено всю податкову історію», — пояснила консультантка.
Саме тому зараз у тренді — готувати так зване податкове досьє: воно дасть можливість купити нерухомість у майбутньому.
«Такі досьє часто замовляють у консалтингових компаніях, де опрацьовуються всі документи клієнта про доходи, наприклад від продажу майна. Далі робиться опис: де і скільки клієнт заробляв гроші усі ці роки. З таким документом можна звертатися до банків і до нотаріусів. Можна купувати і без досьє, тоді потрібно починати декларувати доходи. Тому що нотаріус без доказів походження коштів просто не посвідчить договір», — пояснила Томашевська.