Facebook Pixel

Договір дарування. Як правильно оформити дарчу на квартиру в Україні 2021 року

Оформити дарчу на квартиру в Україні потрібно в нотаріуса / pixabay

Оформити дарчу на квартиру в Україні потрібно в нотаріуса / pixabay

Дарча на квартиру — один із популярних способів передачі права власності на квартиру в Україні. Зазвичай це можливість передати спадок молодому поколінню або просто акт доброї волі з боку власника нерухомості. The Page розповідає про те, як оформити передачу квартири за дарчою в Україні в 2021 році.

Що таке дарча на квартиру або будинок

Дарча, дарчий договір, договір дарування нерухомості — це все назви одного й того самого процесу, у якому одна сторона приносить у дар нерухомість, а друга має відреагувати — прийняти квартиру або будинок або відмовитися.

На відміну від заповіту, дарча є двостороннім договором, який вимагає реакції другої сторони. Дарувальник має бути власником нерухомості, тобто подарувати квартиру в іпотеку або розстрочку неможливо. Потрібно спочатку виконати всі зобов'язання і стати власником.

Telegram Logo

Коли дарчу може бути визнано недійсною

Якщо договір дарування не укладено в письмовій формі й не завірено нотаріусом, він вважається недійсним. Укладати договір потрібно за життя дарувальника.

Дарча, яку складено на родича, але не зареєстровано в Реєстрі прав на нерухоме майно, вважається недійсною.

Дарчу може бути визнано недійсною, якщо новий власник силою або обманом змусив вчинити акт дарування або в обманний спосіб заволодів майном, включно із погрозами та шантажем.

Упродовж 1 року дарувальник може звернутися до суду і вимагати розірвати договір дарування.

Подарувати нерухомість в Україні, власником якої є неповнолітній, не можна.

Дарча на квартиру — це безоплатна угода, яка не передбачає ніякої винагороди.

Як оформити договір дарування

Оформити угоду краще письмово, засвідчивши її в нотаріуса. Під час дарування нерухомості мають бути присутніми обидві сторони.

Момент переходу права власності від дарувальника до обдаровуваного відбувається тоді, коли нотаріус робить витяг із Реєстру майнових прав на нового власника.

З цього моменту подарована нерухомість отримує нового власника. Важливо: якщо ви перебуваєте в шлюбі чи процесі його розірвання та збираєтеся оформити дарчу на квартиру, куплену за спільні гроші, потрібна присутність або письмова згода (завірена нотаріально) дружини/чоловіка.

Під час оформлення угоди дарування нерухомості потрібні документи про право власності на нерухомість, паспорти та ідентифікаційні коди обох сторін. Також важливою є оцінна вартість квартири.

Як подарувати квартиру неповнолітньому

Дарчу часто оформляють представники старшого покоління на неповнолітніх дітей. У такому разі важливою є присутність законного представника, тобто батьків або опікуна дитини.

У договорі можна прописати дату, з якої неповнолітній вступає в права власності й може розпоряджатися нерухомістю. Це не обов'язково робити в день оформлення дарчої.

Потрібна згода на проведення угоди й прийняття подарунка представниками дитини на її користь.

Як подарувати свою частину квартири

Якщо ви є власником частини квартири, оформити дарчу на свою частку можна без згоди інших сторін.

Скільки коштує оформити дарчу на нерухомість в Україні в 2021 році

Оформити дарчу на квартиру або будинок не складно, але потрібно бути готовим до матеріальних витрат.

Загальна вартість дарчої в Україні складається з:

  • оцінювання нерухомості — приблизно 3 тис. грн;
  • послуг нотаріуса зі складання дарчої — від 2,5 тис. грн;
  • держмита — 1% вартості нерухомості;
  • реєстрації договору в реєстрі — 1,8 тис. грн.


У разі дарування родичам 1 і 2 категорії сплачувати податки не потрібно. До першого ступеня спорідненості потрапляють діти, батьки, подружжя. До другого ступеня спорідненості — брати та сестри, онуки, дідусі та бабусі.

У разі дарчої на найближчих родичів оцінювання нерухомості не потрібне.

Якщо оформляється дарча на сторонню людину або далекого родича — податок 5% і 1,5% військового збору.

Якщо дарчу оформляє іноземець або на іноземця, потрібно заплатити 18% податку і 1,5% військового збору. Також буде потрібне оцінювання нерухомості.

Коментарі

Всі новини