Президент Володимир Зеленський в ООН не новачок. Його виступ 23 вересня на дебатах 76-ї Генеральної асамблеї був уже третій на такому рівні. Цього разу президент був упевненіший: звинуватив членів ООН у тому, що вони не допомогли Україна під час пандемії, розповів про збройний напад на свого помічника Сергія Шефіра та зробив контрвипад у бік президента Росії Володимира Путіна.
Напад на Шефіра
Свій виступ Зеленський розпочав зі згадки про напад на свого першого помічника Сергія Шефіра. Його автомобіль прошили з автоматичної зброї, влучивши у водія, але не зачепивши самого соратника Зеленського.
«Ось вам ціна змін у державі, ось вам ціна реформ. На щастя, Сергій живий. На щастя, життю водія натепер нічого не загрожує», — сказав Зеленський.
Він зазначив, що цей виступ має бути корисний кожному з небагатьох присутніх під час його промови. На думку політолога Володимира Фесенка, то був емоційний крок, адже в команді президента вважають, що цей напад — попередження самому голові держави. Втім, за словами Фесенка, розраховано це було, імовірніше за все, не на лідерів світових держав, а на українського обивателя.
Не оминув своєю увагою Зеленський і президента РФ Путіна. Посеред виступу він раптом почав говорити російською, а на завершення пояснив, що просто повторив цитати лідера РФ, щоб підкреслити, що демократії скоро не буде і саме Росія працює над цим.
«Бо у світі більше ніхто не почувається в безпеці. Підкреслю: ніхто не почувається в безпеці. І не може заховатися за міжнародним правом, як за кам'яною стіною», — зазначив Зеленський.
«Это может привести к обрушению всей архитектуры международных отношений. Тогда у нас действительно не останется никаких правил, кроме права сильного. Это будет мир, в котором вместо коллективной работы будет главенствовать эгоизм, мир, в котором будет все больше и больше диктата и все меньше равноправия, меньше реальной демократии и свободы.
Ведь что такое государственный суверенитет? Это прежде всего вопрос свободы, свободного выбора своей судьбы для каждого человека, для народа, для государства.
Все, що я сказав зараз російською, все це слова президента РФ Володимира Путіна, сказані в Мюнхені у 2007-му та на Генасамблеї ООН у 2015 році», — зацитував Путіна український президент.
Це вдалий тактичний крок, вважає Фесенко: «Зеленський використав путінську зброю проти Путіна».
Знову-таки, не факт, що всі в ООН у курсі, що український президент після відмови Путіна зустрітися віч-на-віч веде публічну полеміку з російським лідером. Але глава РФ точно в курсі.
Нагадаємо, що все почалося навесні. Зеленський відкрито звернувся до Путіна, потім розкритикував його статтю про україно-російські взаємини. Чули ми частину цього віртуального батла і під час виступу на параді, присвяченому 30-річчю української незалежності. Путін теж, хоча й не одразу, відповів Зеленському — медійно.
«Полеміка триває. Виступ в ООН — це хитрий прийом з боку Зеленського та його команди. Український президент нав'язує Путіну предмет дискусії. І це успішна тактика», — зазначив політолог.
Не утримався український лідер і від критики ООН. Назвав організацію «супергероєм на пенсії», який не подає ознак життя. Крім того, він звинуватив країни ООН у тому, що вони не допомагають Україні подолати наслідки пандемії. Хоча це неправда.
Чи успішний був виступ Зеленського в ООН
«З погляду змісту промови — акценти були правильні. Кримська проблематика, війна на Донбасі та правильна реакція, що ООН і розвинені країни повелися не дуже гарно в історії з розподілом вакцини. І це відразу почали цитувати в західній пресі. Раз цитують — значить влучило і виступ помітили», — відзначає Фесенко.
Втім, інакшої думки щодо ситуації з коронавірусом притримується політолог Ігор Чаленко: «Адже Україна одна з країн, яка отримала сильну допомогу, нам відправили багато вакцин».
«А щодо теми Донбасу, згадок про вибори в РФ та роздачі російських паспортів жителям Донбасу виступ вийшов непересічний, набагато кращий, ніж рік і два роки тому, — на чотири з п'яти», — резюмував Чаленко.
Та це лише суб’єктивна оцінка експерта. Треба почекати на те, як оцінить виступ Володимира Зеленського західна преса. І чи не забуде про його яскраві вислови за кілька днів.