Facebook Pixel

ЄС не змусить Польщу розблокувати кордон з Україною – думка експерта з кордонів Павла Кравчука

ЄС ніяк не зможе змусити Польщу розблокувати кордон із Україною, але може стати посередником на переговорах між двома сторонами, бо за законодавством ЄС саме Польща вирішує, що робити із власним кордоном, навіть якщо це зовнішній фронтир Європейського Союзу.

Павло Кравчук, експерт із кордонів Аналітичного центру «Європа без бар'єрів», в інтерв’ю The Page стверджує, що очікувати значної допомоги від ЄС чи СОТ тут не потрібно, тільки двосторонні домовленості з польським урядом можуть розв’язати блокаду.

Які головні чинники блокади на рівні урядів

З одного боку, Павло називає реальною проблемою небажання польського уряду втрачати політичні очки перед місцевими виборами, але зазначає й недостатньо ефективну комунікацію з української сторони.

Quote«Нещодавній виїзд уряду на кордон виглядав дещо дивно. Це був не діалог, а монолог. По суті, вони зробили це в односторонньому порядку. Хоча це позиціонувалося як запрошення до діалогу, просто якась піар-акція. Тому, так, з польської сторони впливають вибори, з української сторони – неякісна комунікація», – згадує експерт про поїздку українського уряду на кордон з Польщею 23 лютого.

«Ми маємо прагнути двосторонньої угоди з Польщею»

Павло Кравчук зазначає, що не потрібно очікувати від ЄС примусу в бік Польщі, бо коли ми говоримо про третю сторону, то це не сторона, яка має повноваження щось наказати, а має виступити посередником.

Quote«Мені здається, що в цій ситуації посередництво ЄС обов'язкове, оскільки Україна і Польща не можуть дійти згоди самостійно, до того ж йдеться про зовнішній кордон Європейського Союзу, йдеться про країни, які так чи інакше залучені дуже глибоко до політики ЄС: Польща як країна-член, Україна як країна-кандидат», – каже експерт.

Пункти пропуску на кордоні стали критичною інфраструктурою. Що це змінює? (відео)

Як ЄС може вплинути на Польщу за таких умов

На думку Кравчука, Європейський Союз може впливати різними каналами, різними шляхами на обох учасників цієї суперечки. Але, наприклад, варіант загрози санкцій в бік Польщі від ЄС є вкрай малоймовірним.

Quote«Є порушення якихось конкретних норм в цьому процесі у сфері управління кордонами, але якщо немає того, що люблять називати політичною волею, то процедури запуску якихось санкцій з боку Єврокомісії можуть тривати роками і десятиліттями без жодних відчутних наслідків»
Подякувати 🎉