Facebook Pixel

Не дочекалися: українські міністри прибули на польський кордон, представники Польщі – не приїхали

Українська делегація на чолі з прем'єром Денисом Шмигалем прибула на українсько-польський кордон, щоб обговорити ситуацію із блокуванням пунктів пропуску. Однак польські колеги не приїхали.

Про це повідомив Денис Шмигаль.

Quote«Останні пів року ми живемо в умовах постійної блокади українського кордону з боку Польщі. Блокади, яка вдарила по нашій економіці та наших можливостях краще захищатися», – зазначив Шмигаль.

Він нагадав, що місяць тому в Києві премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск говорив про те, що Польща є найнадійнішим, найважливішим союзником України в цій смертельній сутичці зі злом.

Quote«Місяць тому ми погоджувалися, що блокування кордону шкодить нашим країнам і що важливо не допустити подібних інцидентів.
QuoteПройшов місяць, і ми знову повернулися в цю точку. Тільки тепер ми бачимо відверті провокації.
QuoteМи розуміємо складнощі, з якими стикається польський уряд. І ми готові допомогти у вирішенні цієї ситуації. Ми йдемо назустріч.
QuoteПрезидент України запропонував керівництву Польщі майданчик, аби домовитися та знайти компроміс. Тут, на кордоні. Як рівні партнери та союзники», – додав глава українського уряду.

Уряд України прибув на польсько–український кордон у складі:

  • віцепрем’єр-міністерки Ольги Стефанішиної
  • віцепрем’єр-міністра з відновлення Олександра Кубракова
  • міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка
  • міністра АПК Миколи Сольського
  • заступника міністра закордонних справ Євгена Перебийніса
  • заступника міністра економіки Тараса Качки
  • заступника міністра інфраструктури Сергія Деркача,
  • голови Державної прикордонної служби генерала Сергій Дейнека,
  • керівника Державної митної служби Сергія Звягінцева.

Але, на жаль, зустріч з польськими урядовцями сьогодні не відбулася.

Шмигаль представив на кордоні з Польщею план з п'яти кроків для деблокади КПП

Перший крок

Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо аграрного експорту. Заходи представили в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Йдеться про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор.

Quote«Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в обсягах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження», – зауважив Шмигаль.

Україна готова продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака. Тобто, без дозволу Польщі ці чотири групи товарів не потраплять на польський ринок.

Другий крок

Україна пропонує Єврокомісії провести невідкладний скринінг кластерів аграрної політики та транспорту.

Це потрібно для того, щоб зняти маніпуляції щодо якості української аграрної продукції. Також Україна хоче повної лібералізації торгівлі з ЄС.

Це продовження «економічного безвізу».Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.

Третій крок

Україна пропонує польському уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС.

За 11 місяців 2023 року росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на €2,5 млрд. При цьому обсяг російського експорту продовольства у 2023 році зріс порівняно з 2022 роком з 4,9 млн тонн до 5,1 млн тонн.

Quote«Російський експорт продовольства до ЄС зростає під час війни! Це ненормально, і це потрібно зупинити!» – наголосив прем'єр.

Україна також звертається до Єврокомісії ще з двома пропозиціями:

Ввести додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС. Оскільки питання не в Україні і «справедливо озирнутися навколо».

Запустити спільний контроль на кордоні України та країн ЄС та розширити пілотний проєкт щодо обміну митною інформацією.

Четвертий крок

Україна пропонує створити тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія за співголовування аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії. До роботи цього штабу також долучимо українські та польські аграрні асоціації. Такий штаб має працювати цілодобово, аби оперативно вирішувати всі непорозуміння.

Пʼятий крок

Шмигаль зазначив, що блокада польського кордону вже давно вийшла за межі блокади зерна і загрожує нацбезпеці України.

Він подякував польському уряду за позицію щодо пропуску через кордон боєприпасів, військового обладнання, гумдопомоги та медичних засобів.

Quote«Вважаємо, що такий підхід має бути поширений на критично необхідне Україні пальне», – уточнив прем'єр.

Шмигаль очікує, що рішення у питанні пропуску через кордон інших товарів знайде тристоронній штаб. Оскільки зараз на кордоні стоять понад 9 тисяч вантажівок і питання треба терміново вирішувати.

Quote«Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішене значно раніше, ніж 28 березня – дати, коли має відбутися спільне засідання урядів України та Польщі. В іншому разі Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску», – наголосив глава уряду.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉