Facebook Pixel

Вибори в Польщі: шанси ПІС на уряд, проблеми «Демократичної опозиції», відносини з Україною

Якими будуть відносини нової польської влади з Україною та що очікує на польський уряд?

Якими будуть відносини нової польської влади з Україною та що очікує на польський уряд?

Польські вибори до Сейму вперше з 2015 року закінчилися поразкою провладної партії «Право і справедливість» (ПІС) Анджея Дуди та Матеуша Моравецького – 35,4% голосів.

«Демократична опозиція», єдиною спільною метою якої було повалення ПІС, перемогла, набравши на три партії 53,8%.

ПІС більше не має шансів на формування уряду? Що означає прихід «Демократичної опозиції» для України, хто в неї входить і які погляди сповідує, The Page розбирається із Михайлом Красюком, членом правління Польської асоціації зі зв'язків з громадськістю.

Повне інтерв'ю щодо підсумків виборів у Польщі дивіться тут (відео)

У ПІС ще буде шанс сформувати правлячу коаліцію

«Громадянська коаліція» Дональда Туска, «Третій шлях» і «Лівиця» формують коаліцію в парламенті?

Ще не формують, тому що за законом право сформувати коаліцію має, принаймні спробувати, переможець виборів, а це «Право і справедливість».

Звичайно, якщо вони навіть покличуть «Конфедерацію», у них не вистачить голосів, щоб провести через парламент свій уряд. Але це не означає, що вони не будуть намагатися.

Вони можуть старатися домовитись із окремими депутатами, наприклад, «Третього шляху», для того, щоб таку ситуативну коаліцію створити. Бо там немає партійної жорсткості, хоча голови «Третього шляху» й відмовились від коаліції з ПІС.

QuoteАле в опозиції немає маневру для коаліції з «Правом і справедливістю». Насправді відсунення ПІС від влади було головним питанням виборів. За опозицію, незалежно від того, чи це ліва чи консервативна опозиція, голосували саме для того, щоб ПіС більше не мала цієї влади. Тому будь-які навіть перемовини з ПіС будуть просто політичною смертю для лідерів цих партій.

На Польщу чекає коаліціада

Натепер фактично незрозуміло, хто керує Польщею, бо ПІС уже ні, а опозиція ще ні, і будуть зараз відбуватися такі «пшепиханки» всередині Сейму.

Це триватиме десь кілька тижнів, можливо місяць, коли ПІС все-таки спробує втримати владу. Але, звичайно, той результат, який вони отримали, значно зменшує їхні шанси і реально дає можливість опозиції все-таки цю владу у них відібрати.

Багато залежатиме від президента Анджея Дуди: чи він все-таки після того, як ПІС не вдасться сколотити коаліцію, запропонує створити уряд Дональду Туску.

На фото Михайло Красюк, перший українецць член правління Польської асоціації зі зв'язків з громадськістю

На фото Михайло Красюк, перший українецць член правління Польської асоціації зі зв'язків з громадськістю

«Не викреслюйте ПІС із гри»

Тому що все-таки ПІС взяла свої 35%. Вони залишаються найвпливовішою партією в країні. Мають президента, і президент буде ще до 2025 року.

Президент з ПІС, а він має право вето на все, що приймає Сейм. Вони мають за собою 35% – майже 200 депутатів у Сеймі. Я би не викреслював ПІС із життя. Це не така поразка, що все – до побачення. Це дуже хитка поразка і хитка перемога.

Які погляди сповідують партії «Демократичної опозиції»

Дональд Туск 15 жовтня 2023 року в день виборів до Сейму Польщі. Фото: Getty Images

Дональд Туск 15 жовтня 2023 року в день виборів до Сейму Польщі. Фото: Getty Images

Український читач непогано знайомий із ПІС Дуди та Моравецького, але не з «Демократичною опозицією». Могли б ви дати коротку характеристику кожній партії?

«Громадянська коаліція» Туска – це типова центристська євробюрократична партія, стандартна для ЄС.

Якщо їх порівнювати з партією «Польща 2050» Шимона Головні, яка є частиною «Третього шляху», то це дві центристські партії, але «Громадянська коаліція» трошки вліво, а «Польща 2050» трошки вправо.

«Третій шлях», а точніше його частина «Польща 2050» Шимона Головні, скористався шансом трохи відкусити консервативного електорату ПІС, який все-таки «Правом і справедливістю» був незадоволений.

Щодо «Лівиці»: наскільки вона ліва, це соціалістична партія?

Ліві теж є неоднорідними. Усі політичні проєкти, які брали участь у цих виборах, є внутрішньо неоднорідними. Наприклад, у «Громадянську коаліцію», крім «Громадянської платформи» (Туска), входять ще «Новочесна» і «Зелені». Якщо «Платформа» трошки консервативніша, то зелені трошки лівіші, але не такі ліві, як «Лівиця».

А в «Лівиці» також є старі політики ще з часів комунізму, а є молоді радикали. Тому ліві й економічно ліві та світоглядно ліві.

Єдине спільне у опозиції – бажання відсунути ПІС, а не політики чи позиції

Результати виборів до Сейму Польщі на графіку

Результати виборів до Сейму Польщі на графіку

Якщо ми бачимо, що партії, які можуть увійти в цю демократичну коаліцію, дуже різні, але й частини цих партій різні, чи є тоді у цієї коаліції справжні шанси на якусь єдність у голосах і у політиках?

Важке питання, яке нині активно обговорюється, тому що дійсно єдиною спільною рисою було бажання, відсунути від влади ПІС.

Зараз вже починають питати, як будуть відчувати себе в коаліції ліві радикали разом із консерваторами Головні. Тим більше що Косіняк-Камиш (голова «Польської селянської партії» – друга половина «Третього шляху») вже на другий день після виборів сказав, що його люди ніколи не проголосують за право на аборт.

А для навіть поміркованих лівих – це принципова річ. Те саме стосується впливу церкви на життя в суспільстві, який консерватори будуть захищати до останнього, а ліві будуть з цим до останнього боротися.

Можливо, це бажання не пустити ПІС до влади знову триматиме їх разом.

Чи вплине зміна влади в Польщі на відносини з Україною

Як ставляться представники опозиції до України?

Ми оминули найгірший варіант, де «Конфедерація» набирає 10%+ і заходить в уряд разом з ПІС. Тоді б ми могли отримати другу Угорщину. Хто б не створив зараз уряд, якщо там не буде конфедератів, для України багато не зміниться.

Політика опозиції, якщо вони створять уряд, буде більш проєвропейською. ПІС часом давала Україні більше, щоб показати дулю Німеччині. Щоб показати: от бачите, Німеччина дає мало, а ми даємо багато, ми краще, ніж Берлін. Цього теж не буде.

Буде політика – більш така в загальноєвропейському річищі. Польща тут вже не буде виділятися. Вона діятиме саме в загальній європейській допомозі.

Ярослав Качинський (в центрі), лідер правлячої ПіС, виступає перед прихильниками, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький (ліворуч) і міністр оборони Польщі Маріуш Блащак (праворуч). Варшава 15 жовтня. Фото: Getty Images

Ярослав Качинський (в центрі), лідер правлячої ПіС, виступає перед прихильниками, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький (ліворуч) і міністр оборони Польщі Маріуш Блащак (праворуч). Варшава 15 жовтня. Фото: Getty Images

Чим ПІС насолила полякам: рекордні вибори за явкою

Що саме зробила ПіС, щоб отак відігнати від себе таку величезну частину електорату, навіть схожого («Третій шлях»)?

Я б не сказав, що це ПіС щось зробила. Це опозиція змогла нарешті мобілізувати свій електорат, встати з канапи і піти на вибори. І це рекордна явка, якої не було навіть у 1989 році, коли голосували за зруйнування комуністичного режиму. Це рекордно висока явка, і це власне тому, що опозиція змогла мобілізувати своїх виборців.

Виборець мав вибір з трьох партій різного ідеологічного спрямування. Він міг вибирати відповідно до своїх власних ідеологічних, політичних преференцій. Власне тому такий результат.

ПІС фактично не зробила нічого. У них була досить слабка кампанія, і вона була досить слабкою якраз на цьому фінальному етапі, коли йде мобілізація виборця.

Популізм ПІС – метод мобілізації електорату

Заяви ПІС про німців, які зараз прийдуть і скуплять всю землю, та інші – і смішно, і грішно, що це було взагалі?

У ПІС завжди була така електоральна стратегія «фортеці в облозі». Вони знаходили собі десь всередині чи ззовні якогось страшного ворога – вовка і лякали ним своїх виборців.

У 2015 році це були нелегальні мігранти з Африки. Потім це була Німеччина, цей ворог, який ніби й союзник, але завжди хоче Польщу підпорядкувати. Для них Євросоюз і Німеччина – це одне й те саме в принципі. Тому цю антинімецьку карту ПІС дістає в кожній виборчій кампанії під різними соусами.

За яким критерієм поляки обирали партії, ширше про погляди «Демократичної опозиції» та чому у неї мало спільного – у відео

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉