Facebook Pixel

США непохитні: які Україна має перспективи на саміті НАТО у Вільнюсі

Україна в НАТО: чи отримає Україна чіткий сигнал про вступ

Україна в НАТО: чи отримає Україна чіткий сигнал про вступ

Саміт НАТО у Вільнюсі пройде з 11 по 12 липня. Від останнього зібрання в Мадриді його ключові гравці (Франція, Німеччина) змінили ставлення до перспектив України, але Вашингтон залишається відносно непохитним.

Речниця Білого Дому Карін Жан-П’єр 5 липня зазначила, що країни-члени НАТО приймуть рішення щодо членства України в Альянсі після того, як Україна проведе реформи й відповідатиме всім вимогам.

Тим самим вона повторила слова Джо Байдена, який сказав, що в України не буде «легкого шляху для вступу в НАТО». Але чи є це поганим знаком для України та чого очікувати від саміту у Вільнюсі – розповіли експерти для The Page.

«Двері НАТО відчинені для України» – саме цією цитатою можна підсумувати виступ щодо перспектив України в НАТО речниці Білого дому. Обнадійливо? Ні, такі заяви лунають роками. Чітко? Також ні. Але чи варто хвилюватися?


Загроза для України чи нагадування?

Директор програми «Північна Америка» в «Українські призмі» Олександр Краєв у коментарі The Page зазначає, що тут немає жодної загрози, бо американці ніяк свою позицію не змінили. Головний меседж у тому, що якісні вимоги до України не мають бути нижчими, ніж до інших членів.

Quote«Вони підтримують пришвидшений вступ у часовому вимірі. Американці якраз нагадують, що ми не можемо без реформ вступити в НАТО, є правила, й всі союзники мають ці правила виконувати. Вони готові прийняти Україну без ПДЧ, без зайвої демократії, як Фінляндію, але хай Україна виконає всі умови. Тому вони зовсім не змінили свою позицію, цей виступ – нагадування, що для них є визначальним фактором», – зазначає Краєв.

Цю думку підтримує й науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», професор кафедри політології НАУКМА, Олексій Гарань. Він каже, що ми маємо отримати обнадійливі сигнали на цьому саміті, але ніхто нас в НАТО одразу не візьме та й виконувати умови США Україна повинна.

Чи отримає Україна чіткий план дій для вступу в НАТО

У Вільнюсі не буде жодних доленосних заяв чи повного нехтування Україною, заявив у коментарі The Page Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», політолог Володимир Фесенко.

Quote«Не треба кидатись у крайнощі. Поки йде війна питання про вступ України в НАТО не розглядатиметься. Це знають і в Офісі президента. Ми чекаємо на чіткі та позитивні сигнали про те, що ми будемо в альянсі після війни», – зазначив експерт.

На думку Олександра Краєва, надання чіткого плану дій є найкращим варіантом для обох сторін. З одного боку, НАТО не ризикує нічим, бо не дає точних термінів, але показує, що Україна точно буде в НАТО. З іншого – альянс не ризикує тим, що наша країна буде не підготовленою до вступу та задовольняє потреби України.

Директор програми «Північна Америка» зазначає, що вірить у цей компромісний варіант у Вільнюсі. З усіх можливих варіантів – це найбільш ефективний і найменш ризиковий для самого альянсу.

Підтримує схожий погляд і професор кафедри політології НАУКМА, Олексій Гарань:

Quote«Сподіваюсь, отримаємо більш чіткі формулювання, ніж «двері НАТО відчинені для України». Ми захищаємо цінності країн НАТО прямо зараз, але, безумовно, не потрібно забувати, що у нас є проблеми. Ми не отримаємо прямого запрошення, але очікувати спрощений варіант для України варто».

А от Володимир Фесенко дивиться на це під трохи іншим кутом. За його словами, наразі НАТО не може однозначно підтвердити наш вступ до альянсу, але й відмовити не має змоги.

Quote«Отака дилема. Вони не можуть сказати: ви будете в НАТО одразу після війни за прискореною процедурою. Найбільша проблема – це не європейські країни, а США. Але будуть позитивні сигнали».

Скоріше за все, на думку Фесенка, таких сигналів для України буде три:

  • НАТО вітатиме Україну в своєму складі, після війни, без жодних дат;
  • Можлива особлива процедура вступу, але наразі це найгостріше питання;
  • Північноатлантичний альянс або його країни надаватимуть Україні гарантії безпеки: постачання зброї, економічна допомога, сприяння відновлення та розвитку.

Як хід війни вплине на вступ України в НАТО

Володимир Фесенко певен, що жодних конкретних умов вступу до завершення війни Україна не отримає. НАТО зважатиме на те, як та на яких умовах завершиться війна, а особливо, чи зможе Україна вийти на кордони 1991-го року.

Quote«В ідеальному варіанті ми виходимо на кордони 1991-го – і тоді це дуже висока вірогідність швидкого вступу в НАТО. Інший варіант – ми звільняємо частину окупованих територій, але не всі. За таких умов представники Північноатлантичного альянсу не мають чіткої відповіді, тут думки розділені. Але, наприклад, Генрі Кіссінджер запропонував прийняти Україну в НАТО, але поширювати 5 статтю НАТО лише на підконтрольні Києву території, тобто без окупованих. Усе, аби уникнути зіткнення НАТО та рф», – пояснює можливі варіанти Фесенко.

Тиждень тому ще раз з’явилася інформація, що Володимир Зеленський не поїде на саміт НАТО у Вільнюсі, якщо в Альянсу «забракне мужності» запросити Україну до блоку. До цього сам президент та українські посадовці вже кілька разів «закидували» вудочку про можливу відсутність президента на саміті, якщо не буде рішучого зрушення в бік України.

Quote«Це не провокація, а дипломатичний випад. Ми показуємо, що зацікавлені лише у такому варіанті переговорів, а не в чомусь меншому. У цьому немає нічого, що «ображає» наших союзників. Але проблему в тому, що Зеленський повторив це вже раз п’ятий, а жарт перестає бути смішним на другий раз. На щастя, ми поки що маємо право себе так поводити, і союзники це розуміють», – пояснює Олександр Краєв.

За словами Олексія Гараня, дипломати шукають формулювання для гарантії вступу України в НАТО без прив’язки до термінів, а от чи потрібна нам чітка дорожня мапа або перелік умов для вступу – це гарне питання. Він вважає, що у будь-якому випадку це буде крок вперед, загальних фраз не буде.

Позитивна тенденція – це факт

Quote«Мої сподівання – не на все НАТО, але на коаліцію всередині альянсу. Згадаймо усі операції НАТО: Югославія, Ірак, Афганістан – завжди були ті, хто боявся, пас задніх або був проти, це завжди були коаліції. І в цьому випадку ми побачимо коаліцію країн альянсу, які готові надати більше, ніж сам НАТО», – ділиться Олександр Краєв.

Сьогодні лідери Заходу, які годинами спілкувались із путіним, підтримують вступ України в НАТО, хоча ще кілька місяців тому вагалися. Це і Франція Макрона, і Італія Мелоні, Німеччина Шольца. До того ж, не варто забувати про вкрай впливових і однозначних щодо України Польші Дуди та Британії Сунака. Тому маємо коаліцію з найсильніших учасників НАТО.

Quote«Нам вже вдалося переламати ставлення країн альянсу, які раніше скептично ставилися до перспектив України. Тепер питання про процедуру та коли вона буде запущена. Зрушення є», – резюмує Олексій Гарань.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉